Vybízejí své oběti, aby jim ukázaly faktury za energie, a slibují nízké ceny. Mnoho takto nachytaných už zplakalo nad výdělkem. Nejraději mají seniory, kteří jsou pro ně snadnou kořistí. Řeč je o dealerech různých plynárenských a elektrárenských společností. Kdo jim dveře otevře, už se jich těžko zbavuje.

„Zástupci dodavatelů elektřiny a plynu se mi u dveří snad přímo rojili. Snažili se mi vnucovat své smlouvy a nebylo možné je dostat z bytu. Je to hrozně obtěžující i stresová záležitost, a proto jsem se rozhodla k radikálnímu řešení. Rodina má od mého bytu klíče, známí se mi ohlašují telefonicky, takže každé zvonění už ignoruji. Je to ale nouzové řešení. Podle mě by mělo zasáhnout město," míní šestasedmdesátiletá Opavanka Marie Kratochvílová.

Jediným řešením je vyhláška o zákazu podomního prodeje. „Zatím jsme o ní ještě nejednali a nevím, co by na ni řekl zákon. Každopádně je to ale dobrý podnět," zareagovala na náš dotaz náměstkyně opavského primátora Pavla Brady (SZ). Živnostenský zákon však obci umožňuje zakázat nařízením některé druhy prodeje. Nicméně na Opavsku k této vyhlášce ještě žádné město nepřikročilo.

„Zatím nemáme v tomto směru od našich občanů žádné negativní podněty, a proto jsme se tímto problémem dosud nezabývali," vysvětluje starosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák. „Stížnosti na různé prodejce plynu a elektřiny se už začínají objevovat a jsme připraveni na ně reagovat," konstatuje tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

„Samostatnou vyhlášku ještě nemáme, ale tuto záležitost jsme už projednávali, zatím bez oficiálního stanoviska," říká kravařský starosta Andreas Hahn. Signály o nelibosti občanů nad praktikami dealerů už zaznamenala i vítkovská radnice, ale radní je zatím neprojednávali.

Některá města se však už problematikou podomního prodeje aktivně zabývají. Cestu prevence formou informačních schůzek pro seniory a další zájemce z řad veřejnosti zvolila města Karviná a Havířov. Médii už proběhla informace ohledně přijetí vyhlášky o zákazu podomního prodeje například v Bohumíně, Ždánici, Dobříši, Bechyni, Terezíně nebo Lopeníku.

„Toto téma je stále živější a aktuálnější, takže je možné očekávat podobný návrh také u nás," připouští právník Městského úřadu Bruntál Pavel Hrda.