Někde to zavedli už před lety, jinde získávají první zkušenosti. Zhruba sto klientů ročně se obrací také na poradnu Charity Opava s tím, že byli podvedeni. Příběhy mnohých lidí odkrývají důkladně propracovaný systém, 
v němž se člověk může snadno chytit do smluvních pastí.

Za žárovky má zaplatit plnou cenu

Poradna opavské Charity radí klientům, kteří naletěli podomním prodejcům. Mnohé případy jsou odstrašující a jsou varováním pro ty, jež s tímto druhem prodeje zatím ještě neměli co do činění.

Jednou se na poradnu obrátil klient s tím, že uzavřel smlouvu s novým dodavatelem plynu. K tomu jako bonus za zvýhodněnou cenu obdržel žárovky. Na ně však podepsal kupní smlouvu s jinou společností. Přestože si dotyčný změnu dodavatele energie nakonec rozmyslel, od smlouvy odstoupil a žárovky poslal zpět s vysvětlujícím dopisem na adresu firmy, s níž kontrakt uzavíral.

Zpátky mu došlo poměrně nečekané vyrozumění. Společnost ho vyzvala, aby za žárovky zaplatil plnou cenu.

„Na základě námi zjištěných informací měl klient za to, že smlouva o změně dodavatele energií a kupní smlouva týkající se žárovek spolu souvisí, a tedy pokud odstoupil od jedné, vztahuje se toto odstoupení i na druhou smlouvu. Klient se takto vyjádřil společnosti, která po něm platbu za žárovky vymáhá," komentovala sociální pracovnice z poradny opavské Charity Radana Plevová.

Dotyčný od firmy obdržel vyjádření, z něhož vyplývá, že se nejedná o související smlouvy. Cena žárovek údajně byla dána hned od začátku, na slevu měl nárok pouze při uzavření kontraktu s dodavatelem plynu. Společnost tak trvá na uhrazení.

Podobných případů podomního prodeje se jenom v Opavě řeší desítky. Pokud v případu žárovek nedojde ke vzájemné dohodě, v této záležitosti nejspíše rozhodne soud.

V obcích reagovali na podněty občanů

Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Zuzana Černá

Při vjezdu do obce vás vítá značka s jejím názvem a také s dodatkovou tabulkou, že zde platí zákaz domovního prodeje. S tímto obrázkem se v současnosti setkáte ve větší míře také na Opavsku.

O konkrétních výsledcích mohou hovořit například ve Služovicích. Zákaz zde schválili loni v dubnu a počet podomních prodejců obtěžujících místní občany výrazně poklesl. „Bylo to na popud lidí. Obec k tomuto není lhostejná. Občané se setkávali především s nabídkami týkajícími se dodavatelů plynu, elektřiny, uhlí a různého dalšího zboží.

Od zavedení zákazu se situace zlepšila," popisoval služovický starosta Petr Weczerek a vzápětí ještě dodal: „Lidé nám případy hlásí. Několikrát jsme se dostavili k nim domů a s prodejci se domluvili, aby obec opustili. Na policii jsme se zatím obracet nemuseli."

Zákaz poměrně nově platí i na území Vítkova. Zde jej zavedli teprve letos v září. Na první hodnocení je dle místního starosty Pavla Smolky brzy. „Zatím ještě nemáme dodatkové tabulky na cedulích při vjezdech do města. To se ale v dohledné době změní. Od zavedení zatím nemáme hlášen žádný případ podomního prodeje," popisoval.

Podobně jako ve Služovicích i ve Vítkově reagovali na podněty občanů: „Bylo toho víc. Vzpomínám na případ, kdy k jedné paní přišli vyměnit zámky. Následně však zjistila, že to je šmejd, a žádala reklamaci. Člověk, který zámek instaloval, ovšem záměrně orazil starší datum. Reklamace tudíž nemohla být provedena."

Na co si dát pozor?!

Nejohroženější skupina
>> starší a osamělí lidé, pro které je podomní prodej zpestřením času

Co se nejčastěji nabízí?
>> služby dodavatelů energií a jejich změna
>> klient podepíše smlouvu s novým dodavatelem, ale nemá informace o tom, jak ukončit stávající smlouvu
>> nabízeny jsou doplňkové služby či zboží, smlouva však často bývá uzavírána s jiným podnikatelem, než je dodavatel energií

Jak smlouvu zrušit?
>> pokud si klient podpis smlouvy rozmyslí, může rychle zareagovat a využít svého práva odstoupit od ní
>> lze využít toho, že smlouva byla uzavřena v domácnosti, tedy mimo obchodní prostory prodejce, zákon na to pamatuje a umožňuje se z těchto smluv vyvázat bez sankcí, je však nutné dodržovat stanovené lhůty

Kolik případů se řeší?
>> podle opavské Charity se na ni ročně obrátí zhruba sto klientů, a to jen na území města Opavy
>> předpokládaný počet podvedených osob by však měl být vyšší, ne všichni se to totiž rozhodnou řešit

Kde na Opavsku platí zákaz podomního prodeje?
Služovice, Oldřišov, Hněvošice, Chlebičov, Dolní Benešov, Závada, Štěpánkovice, Bolatice, Velké Hoštice, Otice, Raduň, Litultovice, Suché Lazce a Ludgeřovice

Nepouštějte dovnitř cizí osoby, nic neplaťte a nepodepisujte!

Tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský je zvyklý se své práci věnovat čtyřiadvacet hodin denně.Zdroj: archiv Policie ČRI když Radana Plevová z poradny Charity Opava a také mluvčí opavské policie René Černohorský shodně tvrdí, že případů podomního prodeje a různých podomních podvodů za poslední dobu ubylo, stále k nim dochází.

„Například v letošním roce se stalo to, že za manželi důchodového věku v Opavě dorazili dva neznámí lidé. Tvrdili, že vyplácí peníze pozůstalým za trauma ve druhé světové válce. Disponovali různými papíry, potřebovali rozměnit peníze a různými triky nakonec odhalili, kde mají manželé uschované své úspory, které následně ukradli.

Škoda činila několik desítek tisíc korun," popisoval René Černohorský.

Policejní mluvčí nabádá veřejnost, aby byla velmi obezřetná v tom, koho si do svého obydlí pouští. „Pokud se setkáte s tím, že v okolí vašeho bydliště, se pohybují podezřelé osoby, neváhejte a zkontaktujte polici na tísňové lince 158. Raději tam třikrát přijedeme a prověříme to, než aby došlo k podvodu nebo krádeži," uvedl.

Podle René Černohorského byste měli vždycky chtít vidět průkazy společnosti, kterou dotyčný zastupuje. Tu je vhodné i zkontaktovat ohledně toho, zda tito lidé 
v ní opravdu pracují. „Jestliže vás tito prodejci navštíví, nebuďte sami, přivolejte sousedy, kamarády či další rodinné příslušníky. Nic neplaťte, nepodepisujte a řekněte, že vše raději vyřešíte například v kamenné pobočce," mínil dále.

Takoví prodejci se mohou dopouštět přečinu podvodu, jenž úzce souvisí s krádeží. Dojít také může například k omezování osobní svobody, za což dotyčným hrozí tresty.