Hlasování bude ukončeno v pondělí 31. května ve 12.00 hodin a po ověření platnosti hlasů budou výsledky zveřejněny na webu Národního památkového ústavu www.npu.cz. Na této adrese najdou hlasující i seznam 87 hradů a zámků, spravovaných Národním památkovým ústavem. a ze kterých si mohou vybrat objekty svého srdce.

Podle pravidel může každý zájemce označit jeden až pět hradů nebo zámků a hlasovat pro ně smí pouze jednou. Před odesláním hlasů musí hlasující napsat i e-mailovou adresu, na kterou zpětně přijde potvrzení o započtení hlasů do ankety.

Jen pro připomenutí – v roce 2007 získal „pantoflíček“ zámek Telč (1 707 hlasů) před hradem Pernštejn (1 425) a zámkem Červená Lhota (953). V roce 2008 se botička díky 7 401 hlasu přestěhovala na zámek Hradec nad Moravicí, za kterým se umístila pokořená Telč (7 260) a zámek Raduň (2 527).

Vloni si Telč prvenství zase vzala (3 463) a za ní skončily zámky Hradec nad Moravicí (3 334) a Raduň (1 371).

Letos je hra zatím otevřená a jisté je to, že oběma zámkům na Opavsku umístění na nejvyšších příčkách nejenom sluší, ale prospívá i turistickému ruchu a dobrému jménu kraje. Naši kulturní patrioti by se proto letos rozhodně neměli nechat zahanbit jinými kraji.

Skvělé výsledky byly znát i na loňské návštěvnosti, která byla velmi příznivá. „Náš zámek si přišlo prohlédnout jen o deset procent návštěvníků méně než předloni, kdy jako absolutní vítěz přilákal zhruba 45 000 lidí,“ vzpomíná hradecký kastelán Radomír Přibyla.

Raduňský zámek si loni prohlédlo 14 000 zájemců a 6 600 milovníků exotických rostlin zavítalo do zámecké oranžerie. Letos měli návštěvníci mít v prohlídce navíc i severní halu, kuřácký pokoj a jídelnu služebnictva. Záměr však zhatila nečekaně komplikovaná oprava střechy nad severním křídlem. „Musíme to odložit na příští sezonu, ale náhradou lidem ukážeme novou instalaci s doplňky, které v našem zámku dosud neviděli,“ prozrazuje raduňská kastelánka Eva Kolářová.