Navrtaly nové studny, aby se dostaly k podzemní vodě. Teď však čelily hrozbě masivního zdražení kvůli novele vodního zákona. Taková byla situace v řadě obcí na Opavsku.

„My jsme nové vrty zbudovali proto, abychom vytvořili zásobu pro suchá období, ne proto, aby lidé platili více. Stát už neví, jak by získal více peněz do svého rozpočtu, z toho důvodu se navyšují poplatky nejen za vodu, ale i za těžbu různých surovin. Státní rozhodnutí obce v poslední době zavalují nadměrnou byrokracií a účelovými nároky," řekl starosta Bolatic Herbert Pavera.

Ministerstvo životního prostředí s tímto nesouhlasilo a prohlašovalo, že z jejich pohledu se nejedná o peníze, které poputují do státní pokladny, ale o finance, které budou určeny k dalším investicím. Nyní však ministerstvo kritizovanou novelu vodního zákona stáhlo. Podzemní voda však zůstává pro ministerstvo důležitým tématem.

„Je to velmi cenná surovina, oproti vodě povrchové nenahraditelná. V důsledku stále většího sucha jí nezadržitelně ubývá, a proto je třeba urychleně jednat," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Ta připomněla suché počasí, které komplikuje život nejen obyvatelům obcí a měst. „V případě déletrvajícího sucha by bylo nutné přijmout obdobná opatření jako v loňském roce, jako například snížení odtoků z přehrad, přesměrování odběrů a podobně," uvedl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Ten ještě dodal: „Omezení dodávek pitné vody ale loni nehrozilo a s největší pravděpodobností nebude hrozit ani letos v případě opakování sucha."

Odmítnutí novely vodního zákona mimo jiné bude pro obyvatele v obcích znamenat to, že pokud se bude voda zdražovat, bude to dáno inflací či nutností pokrýt výdaje jako jsou investice do oprav. Vodné a stočné by tak i nadále mělo v regionu zůstat jedním z nejnižších v celé České republice.