Na podzim má poslanecká sněmovna rozhodnout o návrhu ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ten navrhuje zdražení vody v souvislosti s odběry z podzemních zdrojů. Ministerstvo argumentuje ekologií a bojem proti suchu.

„Podzemní voda je velmi cenná surovina, oproti vodě povrchové nenahraditelná. V důsledku stále většího sucha jí nezadržitelně ubývá, a proto je třeba urychleně jednat," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Proti návrhu novely ministerstva životního prostředí v gesci hnutí ANO se nedávno postavily Svaz měst a obcí a Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). Podle sdružení by mohlo v krajním případě některým odběratelům vodné a stočné stoupnout až o 21 korun za metr krychlový.

Starosta Bolatic a poslanec za TOP 09 Herbert Pavera ale za záměrem vidí pouze další krok státu, který by zkomplikoval hospodaření v obcích. „My jsme nové vrty zbudovaly proto, abychom vytvořili zásobu pro suchá období, ne proto, aby lidé platili více. Stát už neví, jak by získal více peněz do svého rozpočtu, z toho důvodu se navyšují poplatky nejen za vodu, ale i za těžbu různých surovin.

Statní rozhodnutí obce v poslední době zavalují nadměrnou byrokracií a účelovými nároky," prohlásil Herbert Pavera.

To ale ministr životního prostředí popírá a je údajně ochoten o předloženém návrhu diskutovat. „To nejsou peníze do státní pokladny, ale prostředky určené k investici," uvedl.

Státní fond životního prostředí totiž dostává polovinu z poplatků, které zasílají vodohospodářské společnosti. Druhá polovina je připisována jednotlivým krajům.