„Jde o obvyklý nárůst tohoto období, které mnozí lidé bez pomoci odborníků nezvládají. Lidská psychika je prostě na podzim atakovaná zjištěním, že letní pohoda zmizela,“ vysvětluje ředitel Drábek.

Na podzim bývají podle něj deprese pokaždé výraznější a trpívají jimi lidé všech věkových kategorií bez výraznějších rozdílů. S přibývajícím podzimem se nálada citlivých osob dostává do minusové oblasti.

„Postižení si ji mohou zvednout zvýšenou aktivitou a upravenou životosprávou. Někdo sáhne i po skleničce, ale měl by vědět, že tento „lék“ je krátkodobý s nepříjemnými vedlejšími účinky. V další fázi může totiž alkohol depresi ještě prohloubit,“ varuje psycholog Václav Kutnohorský.

Podzimní deprese vrcholí po vánočních svátcích a pokračuje po Novém roce stresem, který psychiatři označují za deprese z vyhoření a odbřemenění. V klasickém „ladovském“ průběhu zimy nepříjemné pocity ustupují a přicházejí zase v předjaří.

„V té době mohou souviset také s nástupem jarní únavy a přetrvávají zpravidla do května, kdy bývá i dost sebevražd.

S nástupem léta se situace opět zklidňuje a lidská psychika prožívá uvolnění. Dlouhé světlo, modrá obloha, prosluněné dny a rozkvetlá příroda na ni působí přímo blahodárně a v té době se lidem zase začíná líbit na světě,“ dodává Ivan Drábek.