Jak redakci potvrdil například obchodní zástupce Svam CS, s. r. o., Lukáš Ptáček, ceny pohonných hmot jsou skutečně o něco nižší.

„Je to dost pohyblivé. Za posledních čtrnáct dnů šly ceny u Naturalu v průměru o sedmdesát haléřů dolů, taktéž u nafty,“ uvedl s tím, že na čerpacích stanicích této firmy natankujete v Kravařích a Dolním Benešově litr Naturalu 95 za 29,90, naftu o korunu dráž.

Na čerpací stanici v Dolních Životicích, jak zmínil, vyjde řidiče Natural 95 na 30,20 a nafta na 31,30 korun. To, zda se cena benzinu zdá řidičům stále vysoká, pak okomentoval slovy: „Jak komu. Na ceny pohonných hmot si stěžuje dneska každý.“ Vývoj cen vypadá podle jeho slov dobře.

„Příští týden by ceny mohly jít ještě o něco málo dolů,“ uvedl s tím, že cena se řídí i podle konkurence. Na otázku, jestli mají od řidičů ohlasy, zda jsou pohonné hmoty u jejich čerpací stanice dobré či méně kvalitní, pak odpověděl následující: „Jako společnost bereme pohonné hmoty v rámci Čepra, pokud by si někdo stěžoval, nebylo by to jen na naši čerpací stanici, ale i dalších, které rovněž odebírají pohonné hmoty v rámci Čepra,“ vysvětlil se slovy, že nezaznamenali žádnou stížnost.

Rovněž Jana Weissová z čerpací stanice EuroOli v Litultovicích potvrdila, že ceny snižovaly jak u Naturalu, tak u nafty minulý i tento týden, a to o třicet haléřů. „Natural 95 máme za 29,90, naftu za 31,30,“ upřesnila.

Otázku, zda mají ze strany řidičů ohlasy na kvalitu pohonných hmot, pak komentovala slovy: „Zatím si nikdo nestěžoval.“ O něco méně za litr pak zaplatí i řidiči, kteří natankují u čerpací stanice LUKOIL v Opavě-Vlaštovičkách. Jak uvedla Dana Suchánková, ceny jsou nižší, a to zhruba o padesát haléřů. Litr Naturalu 95 zde stojí 30,20, nafta je o korunu dražší. „Samozřejmě, že by řidiči chtěli levnější benzin, nejlépe kdyby šel tak pod třicet korun,“ řekla.

To, že řidiči nyní natankují za méně peněz, pak zmínil i člen představenstva Oil Team, a. s., který si nepřál zveřejnit své jméno. Natural 95 mohli řidiči včera tankovat na této čerpačce v Ludgeřovicích za 30,50 a naftu za 31,50 korun. Benzinka Karimpex, a. s., v Březové měla včera Natural 95 za 30,90, naftu pak za 31,90 korun.

(mn)

Řidiči: Nejkvalitnější benzin v Opavě mají Shell, OMV a Benzina

Kde je v Opavě podle názorů lidí nejkvalitnější benzin? A kde je zase nejlevnější? Zeptali jsme se náhodně vybraných řidičů na jejich zkušenosti.

„Nejkvalitnější je na Benzině, nejlevnější asi ten Globus. Ceny se srovnávají, benzin jde po dlouhé době dolů,“ řekl osmačtyřicetiletý elektrikář Tomáš Veselý z Ostravy. Podle jeho slov si dnes nikdo nedovolí benzin pančovat, každou chvíli kontroluje benzinky inspekce. Benzin nebo naftu by však nenatankoval někde na statku u JZD.

Pětadvacetiletý koordinátor vývoje Daniel Šrom velké rozdíly v benzinu nevidí. „Myslím, že to vyjde nastejno, ale nejlepší jsou asi OMV a Shell. Do soukromého vozu tankuji u Globusu, kde je také benzin nejlevnější,“ uvedl Daniel Šrom s tím, že by naftu určitě nevzal v malých neznačkových stanicích.

Stejný názor sdílí také šestadvacetiletý vedoucí marketingu Roman Novotný z Opavy. „Moje rada je netankovat u benzinek vedle zemědělských družstev, jsou to malé benzinky, které mají jeden stojan. Nevyvolávají ve mně důvěru, protože nemají žádné zázemí, obchod, střechu, myčku. Jsou to takové ty domácí no name benzinky,“ konstatoval Opavan a dodal, že nejlepší je benzin asi u Shell a u Globusu. Hlavní podle něho je, když auto jede.

„Řekl bych, že nejkvalitnější je asi OMV, Shell je drahá,“ sdělil dvaapadesátiletý televizní mechanik Petr Hausoter z Hradce nad Moravicí a doplnil, že nejlevnější je nafta v Německu. A kde by Petr Hausoter určitě nekupoval pohonné hmoty? „Netankoval bych v Hradci nad Moravicí u Slovnaftu kvůli obsluze,“ podotkl.

Někteří řidiči neřeší kvalitu benzinu, zkrátka natankují tam, kde to mají po cestě. „Nevím, nemůžu posoudit, protože beru benzin tam, kam zrovna přijedu,“ zmínil osmašedesátiletý důchodce Oldřich Bilík z Opavy. Podle něj je to všude dobré, v Tescu prý nejlevnější.

„Většinou beru v Jaktaři, když jedu z práce, pak ještě v Neplachovicích u Hekry,“ řekla dvaačtyřicetiletá dělnice v potravinářském průmyslu Helena Antalová z Loděnice a dodala, že nejlevnější benzin je asi na Hekře, ale většinou nejezdí na jiné benzinky, jen tam, kde to má blízko.

Jednapadesátiletý řidič-manipulant Pavel Malchárek ze Studénky má svou oblíbenou stanici na Benzině. „Moc nejezdím, většinou beru na Benzině. Levnějším nevěřím, nejsou kvalitní,“ prozradil Pavel Malchárek. Podle jeho slov je nejlepší Shell, zároveň však také nejdražší.

(luc)