Nemocnice zaznamenávají v poslední době obrovský nárůst úrazů, které si děti a mládež způsobí při sportování. Zatímco dříve byly na této pomyslné špici úrazy způsobené pády na kole nebo skoky do vody, v současné době převažují úrazy způsobené na kolečkových bruslích a skateboardech. Své o tom ví primáš pediatrické resuscitační péče Fakultní nemocnice Ostrava Michal Hladík, kde tvoří poranění hlavy u malých pacientů sedmdesát procent všech úrazů dětí.

Během letních měsíců se nemocnice potýká také s problémem nedostatku krve. „Jen minulý měsíc se u nás léčilo dvaadvacet velkých polytraumat (mnohočetná vážná poranění), přičemž v loňském roce za celý rok jich bylo asi sedmdesát. Je tedy zřejmé, že se jedná o nárůst,“ řekl primář a připomněl, že nedávno ležely na oddělení dětské resuscitace tři dívky, které se zranily při jízdě na kolečkových bruslích. „Jedna z nich bohužel zemřela. Ani jedna z nich přitom neměla při jízdě na hlavě helmu,“ zdůraznil. S těžkými úrazy souvisí i vyšší potřeba krve a dalších transfuzních přípravků.

Zatímco během školního roku se v nemocnici provede měsíčně 1800 odběrů, v letních měsících počty klesají na 1500. Ostravské krevní centrum nyní proto provádí odběry krve každý pracovní den od 7 do 14.30 hodin. Bojovat proti úrazům se rozhodla zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV), která přišla s nabídkou, jak zmíněná poranění zmírnit. Svým pojištěncům nabízí jednou za rok finanční příspěvek na nákup ochranných pomůcek až do výše 700 korun, a to podle toho, zda je příspěvek určen dítěti, studentovi nebo dospělému. „Dotyčný si sám může zvolit, zda si koupí cyklistickou či lyžařskou helmu, chrániče kloubů, zubů, holenních kostí nebo ochranné brýle do vody či na sníh,“ sdělil ředitel okresní pobočky ZP MV Ostrava Martin Doležal.

Balíček pro děti a mládež do 18 let

Balíček pro ženy od 18 let

Balíček pro muže od 18 let

Příspěvek až 500 korun na sportovní ochranné pomůcky, tedy na chrániče kloubů, zubů, hlavy (helma), holení, ochranné brýle při vodních sportech a ochranné brýle při sportech na sněhu.

Balíček pro studenty od 18 do 26 let Příspěvek až 700 Kč na sportovní ochranné pomůcky, tedy na chrániče kloubů, zubů, hlavy (helma), holení, ochranné brýle při vodních sportech a ochranné brýle při sportech na sněhu.

Balíček pro rodiny s dětmi od jednoho roku do 15 let (max. výše 800 korun za rok)

Na jaře (duben, květen) příspěvek až 600 korun na cyklistickou helmu pro dítě, na podzim (říjen, listopad) příspěvek až 600 korun na lyžařskou helmu pro dítě. K tomu musejí rodiče čerpat minimálně 200 korun na rehabilitaci, kurz plavání nebo na vitaminy. Jde totiž o rodinný balíček, takže příspěvek musejí čerpat děti i rodiče zároveň. Každé dítě v rodině (maximálně tři) má nárok na částku až do výše 600 korun. Pokud má tedy rodina dvě děti, může v rámci tohoto balíčku čerpat příspěvek až do výše 1400 korun, má-li rodina tři děti, pak může příspěvek dosáhnout až 2000 korun (200 korun rodiče + 600 korun každé dítě).