„Evidenci v září ještě trochu zvednou absolventi škol, kteří teď využívají ještě prázdniny. Tato situace se každoročně opakuje a je v souladu se zákonem,“ říká pracovnice opavského úřadu práce Ludmila Berková.

K nově přihlášeným patřilo třiadevadesát pomocných a nekvalifikovaných zájemců, čtyřicet prodavačů, třicet učitelů na prvním i druhém stupni základních škol a středních škol, devatenáct nástrojářů a podobných profesí, sedmnáct kuchařů, třináct obchodních zástupců a stejný počet administrativních pracovníků, dvanáct řidičů nákladních vozů a tahačů, deset jazykových lektorů a stejný počet specialistů pro oblast vzdělávání a výchovy.

Práci najde okamžitě devětačtyřicet zedníků, kamnářů, dlaždičů i montérů suchých staveb, devětatřicet nástrojářů a příbuzných kovo profesí, čtyřiatřicet řidičů nákladních vozů a tahačů, jedenatřicet seřizovačů a obsluhy obráběcích strojů vyjma dřevoobráběcích, pětadvacet telefonních operátorů, pětadvacet svářečů, řezačů plamenem a páječů, jedenadvacet pracovníků ostrahy, dvacítka kuchařů, sedmnáct obchodních zástupců, patnáct prodavačů, třináct číšníků i servírek a stejný počet instalatérů, klempířů, potrubářů nebo stavebních zámečníků.

K zamyšlení nutí evidentní rozpor mezi evidovanými a žádanými profesemi. Například 19 nástrojářů a podobných kovo profesí se nově zaevidovalo a 39 je hledáno zaměstnavateli. Nově se zaevidovalo 12 řidičů nákladních vozů a tahačů, firmy jich přitom hledají 34. A do třetice práci údajně hledá 17 kuchařů a poptávaných je 20.

V této souvislosti se nabízí otázka, jestli je nezaměstnanost v regionu skutečně tíživá.