Úřady práce v regionu nyní evidují 67 949 lidí, kteří mohou okamžitě nastoupit do práce. Je to téměř o 1 500 méně než v červnu, meziročně jich ubylo bezmála 16 000. Za příznivým vývojem je zejména vznik nových pracovních míst, například u zahraničních investorů a stabilizace tradičních podniků z regionu, řekla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová. Vývoj trhu práce na severu Moravy letos předčil očekávání odborníků. Analytici na začátku roku předpovídali, že v pololetí bude v kraji bez práce až 80 000 lidí a míra nezaměstnanosti se bude pohybovat mezi 11,4 a 12 procenty.

Ačkoli nezaměstnanost na severu Moravy posledních pět měsíců nepřetržitě klesá, zůstává kraj druhým nejproblémovějším regionem. Hůře je na tom jen Ústecký kraj s mírou nezaměstnanosti těsně pod 12 procenty. V celé ČR klesla nezaměstnanost na 6,3 procenta z dubnových 6,4 procenta. Nově úřady práce zaevidovaly 5 445 osob, většinou pomocné pracovníky a lidi bez vzdělání. Z kvalifikovaných profesí měli největší potíže s hledáním práce prodavači, číšníci, servírky a úředníci ve skladech.

Celková poptávka po pracovní síle ale v Moravskoslezském kraji vzrostla. Úřady nyní evidují 9 369 volných pracovních míst, na jednu pozici tak připadá méně než osm uchazečů. Největší zájem je o pracovníky služeb, strojaře, stavebníky a řidiče. Nejhorší situace zůstává v dříve hornické Karviné a okolních obcích, i přes mírný pokles tam míra nezaměstnanosti dosahuje 15 procent. Naopak na Bruntálsku se situace zlepšuje rychleji a míra nezaměstnanosti se tam snížila na 10,6 procenta.