Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policejního psa uštkl had. Léčí ho v Hlučíně

Českého psa hlídajícího schengenskou hranici uštkl v Makedonii jedovatý had. Veterináři mu však stihli zachránit život. Po převozu vojenským speciálem se o Adeho nyní starají v Hlučíně.

5.5.2016
SDÍLEJ:

Nedaleko obce Davidovo v Makedonii byl při kontrole okolí uštknut český policejní pes Adebayor. Ade je šestiletý belgický ovčák, který společně se svým psovodem sloužil v Makedonii jako hlídka při kontrole schengenské hranice, kterou střežili.Foto: Policie ČR

Nedaleko obce Davidovo v Makedonii byl při kontrole okolí uštknut český policejní pes Adebayor. Ade je šestiletý belgický ovčák, který společně se svým psovodem sloužil v Makedonii jako hlídka při kontrole schengenské hranice, kterou střežili.

A právě na jedné z takových kontrol se zdravotní stav Adeho začal rychle měnit.

Návrat vojenským speciálem

„Potíže psa byly zpočátku připisované vysokým venkovním teplotám, stav psa se ale progresivně zhoršoval. Objevily se poruchy koordinace pohybů a ochrnutí. Na základě těchto příznaků bylo vysloveno podezření na kousnutí hadem nebo štírem a byla nasazena protišoková léčba a antisérum proti hadímu jedu," sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení Ministerstva obrany.

I přes rychlý zásah veterináře se stav psa i nadále zhoršoval. Adebayor ztratil zrak a následně upadl do bezvědomí. Poté co opět nabyl vědomí bylo rozhodnuto o jeho transportu do České republiky, jelikož u něj přetrvávalo ochrnutí a poruchy zraku.

Návrat psa i s jeho doprovodem se uskutečnil prostřednictvím vojenského speciálu, který přistál ve Skopje, když předtím přepravil skupinu českých policistů na řecký ostrov Lesbos.

„Z Prahy se Ade následně přesunul do vojenského veterinárního zařízení v Hlučíně, kde má zajištěnu špičkovou veterinární péči," informovala mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

„Po čtyřiadvacetihodinové intenzivní terapii v hlučínském veterinárním ústavu se klinický stav ochrnutého psa, který nedokázal přijímat ani vyměšovat potravu, začal pozvolna zlepšovat. Nyní již chodí, přijímá potravu, a také laboratorní nález v krvi se zvolna vrací do fyziologických hranic," dodává Jiří Caletka.

Jak péče probíhá, se přímo v Hlučíně informoval také policejní prezident Tomáš Tuhý, který byl potěšen prací, kterou armádní veterináři odvádějí. „Policejní kynologie je velmi důležitou součástí policejní práce a nasazení služebních psů v zahraničí se velmi osvědčilo. Věřím, že se Ade již brzy plně zotaví a vrátí se do služby. Veterinárním lékařům jsem osobně poděkoval za nadstandardní péči, kterou našemu svěřenci poskytují," uvedl policejní prezident.

Jaká bude Adeho budoucnost je však zatím nejasné. Zda se do služby skutečně vrátí, napoví až průběh léčení ve vojenském verinárním ústavu v Hlučíně. „V tuto chvíli je předčasné jakýmkoliv způsobem komentovat Adeho zdravotní stav," řekla vrchní policejní komisařka Ivana Nguyenová.

Ministerstvo obrany je však v prognózách pozitivnější a předpokládá, že Adebayor bude opět schopen služby.

V Hlučíně, kde aktuálně léčení probíhá, provádí zaměstnanci Armády ČR mimo jiné také přípravu veterinárních lékařů pro zahraniční mise a ochranu vojsk proti onemocněním přenosných ze zvířat na člověka.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

5.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení