„Oslovovali jsme nakupující a mimo jiné upozorňovali na kapesní krádeže a krádeže odložených věcí, především z nákupních vozíků. Oslovení od nás obdrželi preventivní leták s radami a drobné dárky. Během akce jsme zaznamenali několik nakupujících, kteří si své kabelky, tašky a další osobní věci dostatečně nehlídali," říká Pavla Welnová, mluvčí opavských policistů.

Obecně ke kapesním krádežím a krádežím odložených věcí dochází v místech s větší koncentrací osob, to znamená v nákupních centrech, trzích, autobusech nebo na kulturních akcích. Stačí ale dodržovat několik bezpečnostních pravidel a pravděpodobnost, že vám svátky pokazí ukradená peněženka nebo taška, se výrazně sníží.

„Pokud to není nezbytně nutné, nedoporučujeme nosit u sebe větší hotovost. Také cennosti by měly zůstat doma. Pokud si lidé berou batoh na záda, měli by mít peněženku uloženu na jeho dně. Peněženky, kreditní karty a mobilní telefony by také neměly být v zadních kapsách kalhot. Obecně je dobré vyhýbat se tlačenici a osobní věci mít stále pod kontrolou," radí Welnová.

Odložené věci nejsou vždy v bezpečí ani v zamčeném autě. „Doporučujeme neodkládat věci na sedadla, i prázdná taška může pachatele zlákat. Cenné věci by neměly být ani v zavazadlovém prostoru, navigace a autorádia s odnímatelnou přední částí je dobré brát vždy s sebou," uzavřela Welnová.