Mluvme nyní chvíli řečí čísel. V roce 2014 bylo nahlášeno celkem 3 655 případů, což je zhruba o čtyři stovky méně než rok předtím. Zvýšila se také objasněnost. Policistům se podařilo vyřešit 1 811 trestných činů.

„Procentuální úspěšnost při řešení případů šla také nahoru. Podařilo se nám objasnit každý druhý případ, ke kterému došlo a jenž byl oznámen," uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský a ještě doplnil:

„V letech 2012 a 2013 jsme se, co se týče objasněnosti, pohybovali okolo pětačtyřiceti procent. Nyní jsme překonali magickou padesátiprocentní hranici. Konkrétně jsme na 50,34%. Jedná se o historicky nejlepší číslo."

Pídili jsme se také po tom, proč se celkové statistiky znatelně vylepšily. Na jedné straně je sice patrný úbytek nahlášených případů, ale úspěšnost při objasňování musí být podložena nějakými konkrétními důvody.

„Našli bychom jich celou řadu. Asi ten největší spočívá v technických prostředcích. Oproti minulým letům můžeme ještě ve větším množství spoléhat na kamerové záznamy a podobně. Zlepšený výkon v ulicích pak podávají i samotní policisté," pokračoval.

Při odhalování pachatelů je velmi prospěšná přítomnost speciálních týmů. Ty začaly vznikat zejména za éry vedoucího územního odboru Policie ČR Opava Radovana Krygela, který mimochodem k 1. únoru po šesti letech skončil v této funkci a přesunul se na stejnou pozici do Bruntálu.

„Výborných výsledků dosáhli specialisté zaměřující se na drogy nebo třeba divácké násilí a extremismus. Něco obdobného platí u i týmu zabývajícího se krádežemi aut, jízdních kol, komerčních objektů a mohli bychom pokračovat," dodal na závěr René Černohorský.