Vytvořili si jen nutné průhledy a pak doufali, že v zahřátém autě postupně odtaje i zbytek námrazy. Policisté v opavských ulicích si ovšem právě na takové případy ve čtvrtek ráno dávali velký pozor. Mezi pátou až osmou hodinou hlídky na různých místech důsledně kontrolovali řidiče a jejich vozy.

„Kontroly probíhaly zejména na výjezdech ze sídlišť. V takových klimatických podmínkách je skutečně nutné, aby byla odstraněna námraza na ploše celých oken. Stává se totiž, že lidé oškrábou pouze část, ale při řízení se dostanou do situace, například při odbočování, kdy se potřebují na vozovku podívat v určitém úhlu, což jim ale znemožňuje právě neodstraněná námraza. Přitom i taková věc někdy může způsobit dopravní nehodu. Lidé za volantem mohou přehlédnout jiné vozidlo a podobně ,“ komentoval mluvčí opavské policie René Černohorský.

Kontroly se týkaly především starších vozů, jelikož ty novější často disponují systémem rozmrazování. Majitelé je zapnou z pohodlí svého domova a než k autu dorazí, je kompletně rozmrazeno.

„Policisté kontrolují nejen skla, v případě, že sněží mají řidiči povinnost odstranit z vozu i sněhovou pokrývku. Ve čtvrtek ale nesněžilo a s tímto tak problém nebyl. Nejvíce tak v Opavě řešila nedostatečně očištěná okna. Bylo to několik případů,“ dodal René Černohorský.