Jednací síň opavské radnice se v úterý dopoledne jen hemžila uniformami. Právě tam se totiž konalo slavnostní vyhlášení Policisty roku 2013 za opavský region.

Kromě devíti nominovaných policistů a jedné občanské zaměstnankyně se do místnosti „vmáčkli" mimo jiné i někteří jejich blízcí a rovněž zástupci jednotlivých měst a obcí, jež přišli osobně pogratulovat těm, kteří na jejich území dbají na bezpečí obyvatel.

V roli moderátora se poté představil opavský policejní mluvčí René Černohorský a prvním gratulantem byl vždy vedoucí územního odboru Policie České republiky v Opavě Radovan Krygl.

Kromě prestiže s sebou neslo ocenění i další bonusy. „Vyhlášeným bude udělena odměna ve formě peněžitého daru," oznámil před samotným aktem René Černohorský. Nutno ale dodat, že další věcné dary pak ocenění dostali také přímo od zástupců samospráv, na jejichž teritoriích působí.

Titul Policista roku nebyl udělovaný za určitý konkrétní čin, ale za mimořádné služební nasazení a výsledky v loňském roce.

Nejprve bylo „povoláno" k přebrání ceny postupně šest policistů zastupujících jednotlivé obvodní oddělení na Opavsku. Jako první se představil a potřásl si rukou s Radovanem Kryglem inspektor Karel Sonnek pracující už patnáct let ve funkci dozorčího opavského obvodního oddělení.

Za Hlučín byl následně vyhlášen nejlepším policistou vrchní inspektor Miroslav Mazuch, Vítkov vyslal pro cenu inspektora Radima Gřeška, z Kravař dorazil vrchní asistent Pavel Raab, z Hradce nad Moravicí vrchní inspektor Tomáš Plachký a za Velké Heraltice se prezentoval vrchní inspektor Kamil Lubeník.

Následovalo vyhlášení nejlepšího člena dopravního inspektorátu, kterým se stal bývalý cizinecký policista v Sudicích a v současnosti již řadu let vyšetřovatel dopravních nehod Vratislav Štěrba.

Za oddělení obecné kriminality se dočkal tohoto poděkování komisař Marek Havrlant a v oddělení hospodářské kriminality komisař Jiří Gabanyi. Poslední oceněnou, a to v kategorii občanský zaměstnanec, se na závěr stala operátorka Daniela Slezáková, která u policie pracuje už neuvěřitelných šestatřicet let.

Defilé všech oceněných a jejich nahlas předříkávané stručné životopisy připomínaly chvílemi známé vyhlašování královny krásy. Letmý průřez ukázal, že většina má za koníčky sport, rodinu a práce na domě. Ovšem snižovat jejich zásluhy by nebylo spravedlivé a ani reálné, protože všichni do jednoho si tuto formu poděkování za kvalitně odváděnou práci zasloužili.

A statistiky ohledně kriminality na Opavsku hovoří jednoznačně o tom, že se jedná o pravé lidi na svých místech.