Podle něj někteří klienti Domova Bílá Opava na Rybářské ulici měli už předem od sester nachystané hlasovací lístky v obálkách.

„Zjistil jsem to tak, že jsem se ptal známých, jak se připravují na krajské volby. Dostalo se mi odpovědi, že sestřičky některým babičkám ve čtvrtek předem vybraly hlasovací lístek do obálky. Měl to být lístek s pořadovým číslem 47, tedy ODS,“ uvedl muž.

Jedna z klientek nám na místě potvrdila, že v obálce tento hlasovací lístek má, ale že neví, kdo za stranu kandiduje a nemá o ní bližší informace. Podnět k prošetření této skutečnosti dostal v pátek na stůl tajemník opavského magistrátu.

„V pátek okolo 12.30 jsme obdrželi podnět, že v Domově Bílá Opava na Rybářské ulici dochází k tomu, že voliči mají v obálkách připraveny hlasovací lístky pro jeden konkrétní politický subjekt,“ uvedl Elis.

Policisté jej také informovali, že obdrželi trestní oznámení v souvislosti s tímto případem. Jak se dále vyjádřil, sestavil skupinu, která to měla na místě ověřit. „Skupina neshledala žádné pochybení,“ dodal. Jak dále doplnil, někomu v obálkách patrně chyběla určitá čísla hlasovacích listin a tím pádem vznikl dojem, že některé lístky chybí.

„Policii České republiky jsme předali zápis z detailní prověrky,“ uzavřel Tomáš Elis. Jak postupovali policisté? „Vyrazili jsme na místo a prověřili jsme několik klientů domova,“ uvedl mluvčí opavského policejního ředitelství René Černohorský.

„Zjistili jsme, že nebyla naplněna skutková podstata trestného činu nebo přestupkového jednání a nebyl tím ohrožen průběh voleb,“ dodal Černohorský. Jak nám potvrdila na místě sociální pracovnice Lenka Vavrošová, zaměstnanci Domova Bílá Opava skutečně uspořádali před volbami s klienty besedu, ve které je instruovali, jak a proč vůbec volit.

Podle slov ředitele Domova Jaromíra Zahela se však rozhodovali sami nebo maximálně po poradě s rodinou.

(mif)

Co říkají opavští poslanci na výsledky krajských voleb

Pro ODS byl volební výsledek debaklem. „Všechno je příliš čerstvé a v této chvíli se to skutečně hodně těžce hodnotí. Důvodů pro tak silnou prohru bude určitě víc, ale podepsala se na ní také vysoká volební účast. Ukázalo se, že voliči reflektovali témata nastolená sociálními demokraty,“ konstatuje opavský poslanec Miroslav Krajíček (ODS) s tím, že na dalších postupech se krajští lídři strany ještě nedomlouvali.

Vítězná ČSSD ještě před volbami zřejmě až tak vysoký náskok také neočekávala. Její opavský poslanec Václav Klučka se potěšením vůbec netají a je přesvědčen, že se do výsledku promítla i práce poslanců v opoziční roli. Pozitivně vnímá i dokonalou připravenost volební kampaně.

„Naši voliči brzy poznají, že jsme jim nelhali. Splníme všechno, co jsme v kampani před volbami slíbili, a prioritní bude zdravotnictví na krajské úrovni. Také poplatky bude kraj za občany hradit do doby, než budou celostátně zrušené,“ slibuje lidem poslanec Klučka.

Pro KSČM by se volební výsledky v Moravskoslezském kraji daly shrnout slovy: ani pěšky, ani na voze. Velký důvod k jásání podle všeho nevzbuzují, alespoň opavský poslanec Miroslav Opálka rozhodně spokojený není. „Dostali jsme sice víc hlasů než v roce 2004, ale zase jsme přišli o mandáty a nezapírám, že to je pro nás zklamání. Na druhé straně mě pochopitelně těší, že se volební kyvadlo převrátilo na stranu levice,“ stručně míní poslanec Opálka.

A jak hodnotí výsledky voleb opavský primátor a krajský radní za ODS Zbyněk Stanjura? Podle svých slov zatím ještě neví, jak se výsledek voleb v krajském zastupitelstvu konkrétně projeví. „Jednání povede vítěz voleb, a pokud nás k němu pozve, přijmeme. Naše strana však žádné jednání iniciovat nebude,“ řekl Stanjura.

(jih)