Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak vnímají aféru v Praze místní politici?

Opava - Naše redakce oslovila některé komunální politiky napříč politickým spektrem a ptala se na jejich reflexi aféry v nejvyšších patrech české politiky. Zde jsou jejich názory a odpovědi.

18.6.2013 3
SDÍLEJ:

Jana NagyováFoto: DENÍK / Lukáš Kaboň

Marek Veselý (ODS)

„Sám za sebe mohu říci, že to je nešťastná situace. Nicméně pan premiér se zachoval správně, jinak to ani nešlo. Doufám, že se podaří udržet koaliční vládu do konce volebního období," uvedl opavský zastupitel Marek Veselý (ODS).

Na otázku naší redakce, zda je podle jeho mínění ODS prolezlá kmotry, zareagoval: „To určitě není. Všude se najdou nepoctivci s nekalými úmysly. Jsme nejdemokratičtější strana v republice, která se vždy uměla s takovými jevy vypořádat, a vypořádá se s nimi i nyní."

Nečasovo přání, aby se novým premiérem stal ministr dopravy a bývalý opavský exprimátor Zbyněk Stanjura, vnímá jako logický krok, protože podle jeho mínění se Nečas o Stanjuru mohl vždy opřít. „Je to ovšem otázka vnitropolitické diskuse," doplnil zastupitel.

Petr Czudek (ODS)

Další z občanských demokratů, opavský zastupitel a známý basketbalový trenér Petr Czudek, vnímá celou aféru jako smutný příběh nejen pro ODS, ale i pro celý obraz politiky. Na jedné straně je prý dobře, že se takové kauzy otevírají, na druhé se občanští demokraté podle jeho mínění stávají prakticky nevolitelnou stranou.

„Vše špatné je k něčemu dobré. Opustí ji prospěcháři, ale k její škodě mohou odejít i poctivci. Uvidíme, jak to bude dál," řekl Petr Czudek, který nemá ambice jít do vyšší politiky. „Baví mě komunální politika kolem sportu," doplnil.

Petr Baránek (SOS pro Opavu)

Velký průšvih a prohra politiky a celého systému v očích občanů. Tak vnímá současné události v nejvyšších patrech politiky radní města Opavy Petr Baránek (SOS pro Opavu), který považuje prorůstání mafiánských struktur do státní správy za nehoráznost a který je v této situaci pro předčasné parlamentní volby.

Na otázku, co říká na skutečnost, že Petr Nečas by rád v křesle premiéra viděl ministra dopravy a bývalého opavského exprimátora Zbyňka Stanjuru (ODS), odpověděl: „Pakliže bude Zbyněk Stanjura osloven, tak mu přeji, aby zemi vedl správným směrem."

Petr Baránek si současně není jist tím, že zbaví-li se ODS Petra Nečase, bude to stačit k její očistě.

Vladimír Plaček a Daniel Havlík (ČSSD)

Pro senátora Vladimíra Plačka (ČSSD), který je zároveň i ředitelem Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hrabyni, je přijatelná jediná varianta. Současná vláda by měla podat demisi. A to možná co nejrychleji. „Afér, jež se za poslední dobu ve vládě řešily, bylo poměrně dost. Myslím si, že by nyní měla přijít její demise a předčasné volby. Popřípadě by mohla být ustanovena úřednická vláda," vysvětloval Vladimír Plaček.

Český senátor, jenž žije v Pusté Polomi, je vlastně i tak trochu rád, že věci nabraly právě takový směr. Škraloupů, s nimiž se Nečasova vláda musela vypořádávat, totiž není málo.

„Jsem spokojen s tím, jak se to všechno vyvinulo. Vláda nějakou dobu jenom přežívala. Podobně jako v případě kauzy okolo Davida Ratha odhalení této aféry byla také souhra okolností. Bylo načase, aby tato nesourodá vláda skončila. Rozhodně netáhla za jeden provaz," pokračoval Vladimír Plaček, jenž na závěr doplnil, že mu je premiéra Petra Nečase svým způsobem i líto:

„Z lidského hlediska musím říct, že bych se daleko raději loučil s politickým oponentem ve funkcí premiéra politickým bojem než takovou kauzou."

Prakticky stejný názor sdílí i náměstek pro dopravu a životní prostředí Moravskoslezského kraje Daniel Havlík (ČSSD), který je zároveň i starostou Ludgeřovic. „Jedná se o smutný obraz v naší vrcholné politice. Nejvíce komická mi potom přijde skutečnost, že ve vládě, jež celou dobu vystupuje jako protikorupční, jsou právě z korupce obviněni nejbližší spolupracovníci premiéra," uvedl Daniel Havlík.

Východiskem ze současné situace podle něj může být jedině okamžitá demise vlády a předčasné volby. „Petra Nečase lituji. V den, kdy oznámí rozvod se svou manželkou, mu zatknou milenku," doplnil s úsměvem náměstek hejtmana Miroslava Nováka.

Miroslav Opálka (KSČM)

Podle poslance Miroslava Opálky (KSČM) byla celá záležitost očekávána již dlouho. V očích zbytku světa má podle něj naše republika, respektive její politické špičky, mizernou pověst, a to oprávněně. Současná krize vlády je jen logický a nevyhnutelný důsledek. „Způsob vlády za každou cenu je neudržitelný. V korupčním měřítku patříme podle zahraničí k nejhorším. Přál bych si jen, aby Česká republika toto špatné renomé jednou ztratila," říká Miroslav Opálka.

A jaký je jeho názor na složení nové vlády? „Od posledních voleb se voliči přeskupili a bylo by potřeba přeskupit i složení vlády. Pokud se tam prostě jen zase ,seškrábe´ nějakých sto jedna vybraných lidí, tak se na to lidi vykašlou a k volbám ani nepůjdou," dodává poslanec z Opavy s tím, že jako nejlepší variantu vidí to, aby dočasně jmenoval vládu prezident, ale současně bylo co nejdříve vydáno usnesení o pořádání předčasných voleb.

Skutečnost, kvůli které si z nás momentálně dělají legraci i za hranicemi, a to, že za rozložením celé naší vrcholové politiky de facto stojí jediná žena, bere Miroslav Opálka s nadhledem. „V historii je nemálo příkladů, kdy o politickém dění rozhodla nějaká žena. Není to nic nového pod sluncem," konstatoval se smíchem.

Jak už ale mnohem vážněji dodal, podle jeho názoru byla Nagyová pouze celou dobu úkolována a pravé největší hříšníky v české politice nutno hledat jinde.

Autor: Redakce

18.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení