Tradiční předvolební debaty, na které se letos podílelo Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže (OZDM) a také Místní akční skupina Opavsko, se nezúčastnili pouze představitelé dvou stran a hnutí.

Dopolední část debaty byla určena předem přihlášeným žákům základních škol, přičemž kapacita sálu v KUPE byla zcela zaplněna, organizátoři museli dokonce i přidávat židle. Odpoledne pak už politiky přišla „grilovat“ veřejnost. Moderátorem debaty byl šestnáctiletý místopředseda OZDM Matěj Vaňkát. Na začátku dostali přítomní politikové prostor na to, aby uvedli, jaký je podle nich největší problém Opavy.

Hvozdnický expres. Ilustrační foto.
Hvozdnický expres eviduje zvýšený zájem cestujících

Nejčastěji padaly názory jako doprava, pokles obyvatel, ale například také nutnost vybudování chybějících splaškových kanalizací nebo zřízení otevřené radnice. To by s sebou mimo jiné mohlo přinést také fakt, že občané by měli před zasedáním zastupitelů předem k dispozici projednávané materiály, stejně jako tomu bývalo v minulých letech.

Kandidáti poté představili i hlavní body ze svých volebních programů. Možnost pokládat přítomným dotazy pak dostala i veřejnost. Do KUPE si našlo cestu asi 40 občanů. Řešil se například chybějící denní stacionář pro osoby se zdravotním postižením.

Velkou rozpravu způsobil krytý bazén a také diskuse o tom, zda ve městě zcela vymýtit hazard. Tuto vizi dlouhodobě podporuje KDU-ČSL a ani v KUPE tomu nebylo jinak. Na nejednotný názor lidovců se snažil upozornit Jaromír Šimánek (NEZÁVISLÍ).

Z utkání Viktoria Plzeň –SFC Opava
Opava se dlouho držela, srazila jí penalta

„Proti hazardu bojovali už dříve. A také si vzpomínám, když se to řešilo na zastupitelstvu, jak členové KDU-ČSL hlasovali, to byste se divili,“ konstatoval. Načež byl vyzván, aby sdělil, jak tedy členové hlasovali.

„Paní Bierhausová jednou zrušení hazardu navrhovala a buď tam nebyli nebo se zdrželi hlasování, nechci na nikoho útočit.“ Na to zareagoval Tomáš Navrátil (ANO 2011):

Hraběnka Mathilda Nostitzová při návštěvě dětského oddělení opavské nemocnice.
Vzácná návštěva. Do Slezské nemocnice přijela hraběnka

„Ve vládě máte nějakou koaliční dohodu. A když vás v radě přehlasují, tak potom byste měl jednotně hlasovat, i byť je to proti vašim zájmům.“

Na přetřes přišla i revitalizace Stříbrného jezera.

„Měli byste se na celý sádrák vykašlat. Nechte přírodu přírodou. Bazén není, kluziště se podívejte, jak vypadá, strážníci stávkují, jak je možné, že nechodí do práce? Vy máte plno starostí, ale nemáte uděláno vůbec nic. Ani jeden z vás nemluví o přírodě, jen samé projekty,“ řekl kandidátům například jeden z občanů.

Úlovky čtenářů zveřejněné na facebookových stránkách Deníku.
Lesy jsou plné hřibů. Pošlete nám fotky vašich úlovků

Zástupce současné opavské opozice Marek Veselý (ODS) si několikrát vyměnil názor s náměstkem primátora města Martinem Vítečkem (STAN). Stalo se tak třeba ve věci dotací do investic, přičemž moderátor konstatoval, že už si připadá jako Michaela Jílková v pořadu České televize Máte slovo.

Debata se však i přesto nesla v „přátelském“ rytmu.

„Jsem velmi rád, že tradice pokračuje. Zažil jsem už asi čtvrtou debatu, druhou jako pořadatel. Překvapil mě nebývalý zájem ze strany debatujících. Jsem potěšen, že odpoledne přišla diskutovat i veřejnost, s výsledkem akce jsem tedy spokojen,“ uvedl jeden z organizátorů předvolební debaty Milan Freiberg.

Soutěže, hudba a hlavně spousta jídla a pití, které potěšení i ty nejvytříbenější chuťové buňky. Tohle všechno na vás čeká 21. září před i vevnitř OC Breda&Weinstein v rámci Babího gastro festivalu.
Mraky jídla a zábavy vás čekají na Babím gastro festivalu