Praví se v něm, že podomní prodej brambor z Polska bude nadále umožněn jen za určitých podmínek. Předpis je sice v platnosti již od roku 2004, kdy se u polských výpěstků prokázal výskyt zmíněné nemoci, ale aktuální je právě nyní.

Za vším stojí údajně zvýšená frekvence prodeje neprověřeného zboží z Polska, která riziko přenosu kroužkovitosti do našich končin enormně zvyšuje.

„Rozšíření této karanténní choroby hrozí především u pěstitelů, kteří by neoprávněné dodávky brambor využili k výsadbě v následném roce," vysvětluje v oficiálním varování starostům obcí našeho regionu vedoucí opavského oblastního odboru Integrované ochrany rostlin Vilém Kaller.

Pochopitelně, nakolik se bude nařízení formulované mimořádným nařízením dodržovat, to záleží především na samotných zemědělcích na Opavsku. Ti, kteří budou riskovat a odeberou od polských dodavatelů brambory tzv. bez papírů, ale riskují, že jim příští rok úrodu zlikviduje bakterie způsobující hromadné odumření vypěstovaných hlíz.

Zemědělská družstva v regionu se většinou orientují na vlastní zdroje sadebních brambor, nebo prověřené dodavatele. Bez certifikátů a potvrzení o kvalitě a nezávadnosti nakupovaných plodin obchod neuzavřou. V ohrožení jsou tak zejména drobní živnostníci, kteří si s předpisy až tak těžkou hlavu nedělají.