Tato strana je vzpomínkou na tragicky zesnulé a zároveň varováním nám všem.

Pomníčky u silnic jsou pietní místa

Silnice opavského okresu jsou plné amatérsky zhotovených pomníčků v místech, kde vyhasly lidské životy. Proč je tam lidé vůbec staví? Podle psychologa Petra Vavříka jde o výraz piety na místě, kde definitivně ztratili někoho ze svých blízkých.

„Je to lidská potřeba připomenout si odchod někoho, koho měli rádi. Postavení takového pomníčku je na jedné straně bolestná záležitost, ale jeho existence zřejmě pozůstalým a přátelům zase pomáhá toto těžké období překlenout.

Je to ostatně podobné jako postavení pomníků na hrobech, ve kterých jsou nejbližší uloženi na hřbitově,“ míní psycholog Vavřík.

Pomníčky u silnic jsou výrazem smutku i mementem pro řidiče, aby dali nohu z plynu a přestali riskovat. Nejsou sice legální, ale mají silně citlivou povahu, a pokud vyloženě nepřekážejí dopravě, nebývají odstraňovány.

K největšímu nárůstu těchto pietních míst docházelo v závěru minulého století, ale nepředstavují českou specialitu. Řidiči se s nimi běžně setkávají také u silnic v dalších evropských státech, v USA i v Austrálii.

Jitka Hrušková

Cesta z diskotéky: čtyři mrtví

Tragédie, která naprosto otřásla celým Opavskem. Na jaře roku 2007 se pět mladých lidí vracelo z diskotéky v Březové. Kousek od kamenolomu na Kajlovci dostalo auto smyk, sjelo do příkopu, otočilo se, chvíli jelo bokem a poté narazilo do skupiny stromů.

Na místě tehdy zemřeli čtyři mladíci. Přežila jen jediná dívka, která seděla na zadním sedadle.

Opilec smetl hlouček lidí, zabil dvě dívky

Dva mrtví a čtyři zranění. Tak dopadla na podzim roku 2005 havárka v Píšti. Opilý řidič tehdy v nočních hodinách najel do hloučku lidí stojících před diskotékou. Nabral je na kapotu a rozmetl.

Jedna dívka tehdy zemřela na místě, druhá záhy poté. Další dva lidé byli zraněni těžce, ostatní středně těžce.

Mladík byl na místě mrtvý

Smrt dvacetiletého motorkáře připomíná pomníček u cesty v Radkově-Dubové. Loni v létě se tam okolo půl páté odpoledne střetl s osobním autem. Přes veškerou snahu záchranářů zůstal na místě mrtvý.

Zemřel u zdi mateřské školy

Nezvládl řízení a i se svou motorkou narazil do zdi u mateřské školy. Stalo se tak 16. července 2006 v Nových Lublicích. Po nárazu letěl několik metrů vzduchem. Poté zemřel.

Zfetovaný řidič zabil spolujezdce

Dvacetiletý mladík začátkem září zavinil smrt svého spolujezdce. Nepřizpůsobil totiž svou jízdu mokré vozovce, a navíc řídil zfetovaný. O život kvůli němu přišel jednadvacetiletý mladík z Markvartovic. Dvaadvacetiletá dívka pak přišla o jednu ruku.

Na tragédii si vzpomněl mimo jiné také šilheřovický starosta Martin Čecháček. „Čtyři mladí lidé jeli směrem z Benešova. Před Šilheřovicemi nevybrali zatáčku. Spolujezdec na zadním sedadle zemřel a mladá dívka přišla o ruku,“ uvedl starosta.

Policista nezvládl zatáčku

Smrt policisty připomíná pomníček u cesty za Prostředním Dvorem. „Stalo se to před několika lety. Policista, který nebyl zrovna ve službě, havaroval v zatáčce. Rodina dodnes udržuje na místě nehody pomníček,“ řekl starosta Větřkovic Dušan Lederer.

Pomníček u silnice: vzpomínka na tragédii

Projíždíte-li Dolním Benešovem, nemůžete přehlédnout pomníček u silnice na sídlišti. Jak redakci řekl starosta Dolního Benešova Martin Štefek, pomník připomíná havárii a úmrtí jedné jejich občanky stejně jako většina památníčků kolem cest.

Stranu připravily Lucie Orbanová a Veronika Schindlerová ve spolupráci s opavskou záchrannou službou a starosty jednotlivých obcí.