Jde o speciální monolitickou železobetonovou konstrukci, odlitou do tvaru seříznutého sloupu a polokopule. Samotná. Ve výklenku je umístěný keramický reliéf s motivem československých legií, který jako dar zhotovila známá opavská výtvarnice, akademická sochařka Jana Chrásková.

Pod ním je nápis: Československé legie vydobyly svobodu naší vlasti.

Národ, který zapomene na své tradice zhyne. Památník patří třem stům legionářů, pocházejících z Opavska a dál bude připomínat historii, která vzdor nepřízni osudu zůstává živá.

Nápad na jeho vybudování dostal předseda Klubu vojenské historie Opava Pavel Chráska zhruba před třemi lety a pro sebe si ho nenechal. Plné pochopení našel u Československé obce legionářské i u Moravskoslezského kraje. Veškeré práce od výkopů přes betonáž, formování a broušení zajistili členové Klubu vojenské historie Opava.

„Znamenaly několik desítek hodin dobrovolné práce. Odstranili jsme i původní náhrobek a jeho kámen bychom časem rádi použili pro upomínku tragických pochodů smrti na Opavsku," říká Pavel Chráska.

Opavská rodačka Jana Chrásková je absolventkou pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v oboru keramika. Ve velmi silné konkurenci vyhrála celostátní soutěž na výzdobu lázní Klimkovice, její plastiky a kachle různých velikostí jsou v galeriích i v soukromých sbírkách prakticky po celém světě, je autorkou plastiky Opavská Thálie a může se pochlubit řadou úspěšných soutěží.

Ateliér má v rodinném domku na Karlovci, kde žije s manželem, sochařem Pavlem Chráskou a se svými dětmi.