Před jejich příjezdem bude od 17 do 19 hodin pro zájemce otevřena Post Office, tedy poštovní stánek, jehož poštmistr předá nashromážděnou poštu jezdcům a příkazem „Jeďte jako ďasi“ je vybídne k další cestě.

Vyhrávat k tomu bude country kapela Tarantule a chybět nebude ani oblíbená ukázka kovbojské práce s bičem i koltem. Pošta, připevněná k sedlu, pak projede Moravskou východní větví Pony Expressu ze Suchdola nad Odrou do Poznaně a na Slovensko.

V současnosti jde už jen o tradici, připomínající doby dávno minulé. Dříve však byl takový způsob přepravy zásilek v Americe, kde Pony Express vznikl, holou nutností.

Šlo o kurýrní službu, která v USA dopravovala poštovní zásilky cestou necestou v letech 1860 a 1861 v sedle koní z východního pobřeží na západní a šlo hlavně o aktuální zprávy pro tisk. Význam ztratila na podzim roku 1861 po zahájení provozu transkontinentálního telegrafu. 

Nejznámější postavou Pony expressu byl světově proslulý dobrodruh Buffalo Bill (vlastním jménem William Frederick Cody). Vstoupil do něj roku 1860 jako patnáctiletý a na koni převážel poštovní zásilky přes nebezpečná indiánská území.

Během občanské války působil jako vojenský průzkumník v armádě Unie, následně prošel několika jinými profesemi a stal se hrdinou dobrodružných knížek i filmů. Kariéru zakončil jako šéf velké jezdecké show, s níž projel celou Ameriku a později zavítal i do Evropy. V roce 1906 s ní vystoupil během turné po Moravě a Slezsku též v Opavě. Zemřel v lednu 1917 v Denveru na selhání ledvin ve věku těsně nedožitých jedenasedmdesáti let.