Program akce, která v Opavě už zdomácněla, začíná od 16 hodin otevřením poštovního stánku, odkud pozdravy Opavanů svým známým poputují do vaků u sedel poštovních koní.

Přítomným zahraje country kapela Tarantule, dovednosti s bičem i colty předvede Jitka „Vlče" Martínek a koně s jezdci se objeví kolem 17. hodiny. Post Office bude uzavřený v 18 hodin.

Předávka pošty se v Opavě uskuteční v sobotu u hypermarketu Albert na Olomoucké ulici. Pony Express podpořilo statutární město Opava a letošní ročník je ve znamení 110. výročí vystoupení slavného dobrodruha Buffalo Billa a jeho show v Opavě.

KDO BYL BUFFALO BILL?

Živá legenda průkopnických časů Divokého západu William Frederic Cody začal pro Pony Express jezdit v patnácti letech a později se pod jménem Buffalo Bill stal celosvětovým hrdinou mnoha dobrodružných povídek. Pestrý koloběh jeho života se točil závratnou rychlostí lovil bizony, dělal armádního zvěda, byl dobrodruhem a později majitelem i hlavní hvězdou jezdecké revue.

„Jeho představení bylo proslulé jezdeckými i střeleckými disciplínami a téměř neuvěřitelnými výstupy indiánů, kovbojů a krotitelů divokých koní," říká organizátor opavského Pony Expressu Miroslav Kozelský.

S tímto programem jezdil Buffalo Bill po světě a 9. srpna 1906 ho od 14 a 20 hodin předvedl na cvičišti v městském parku také užaslým opavským divákům. Před jejich očima se odehrálo cvičení jezdeckých veteránů všech zemí, romanticky pojaté dobrodružství se stovkou indiánů a válečné manévry čety japonských samurajů. Sám Buffalo Bill se představil jako král střelců na tryskem jedoucím koni a závěrem publiku nabídl ztvárnění proslulé bitvy u Little Big Horn.

K TÉMATU

Tradice vznikla v 19. stoletíPro neustálou migraci obyvatel nebyla doručovací společnost před zavedením železnice schopná zajistit přepravu poštovních zásilek z východního na západní pobřeží dříve než do tří měsíců. Proto byla v roce 1860 zřízena expresní poštovní linka, spojující divoký západ s východním civilizovaným světem. Obstarávali ji osamělí jezdci na koních a trasu, vedoucí nebezpečnou pustinou s nepřátelsky naladěnými indiány, projížděli nejdříve za jedenáct a později už jen za neuvěřitelných osm až devět dní. Tašky s až patnácti kilogramy pošty měli připevněné u sedla, takže koně nosili na hřbetech pořádnou zátěž a po zavedení železnice tyto služby postupně zanikaly. Tradice však přetrvala a rozšířila se po světě.