VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popálená žena musela být transportována vrtulníkem

Opavsko - Žena pod vlivem alkoholu si v posteli zapálila cigaretu a přitom na ní začal hořet župánek ze syntetického materiálu. Přítel, který byl naštěstí přítomen v bytě, oheň uhasil a zavolal záchrannou službu.

26.5.2008
SDÍLEJ:

Závažnost celkového postižení závisí mimo jiné na ploše popáleného povrchu těla v procentech.Foto: archiv

Základy první pomoci pro začátečníky

Postiženou však nechladil, protože ta si na bolest nestěžovala. Při příjezdu sanitky žena nechtěla žádné ošetření, protože „zítra musí do práce“. Lékařka záchranné služby na místě zjistila rozsáhlé popáleniny přibližně patnácti procent těla, v hloubce II. až III. stupně - na hrudníku, krku a hlavě; lékařka měla také podezření na postižení dýchacích cest.

Během chvilky již žena začínala cítit bolest a uvědomila si závažnost situace. Po ochlazení popálenin a zajištění žilního přístupu byla uvedena do celkové anestezie a transportována na heliport v nemocnici. Zde byla předána posádce vrtulníku letecké záchranné služby a šetrně přepravena k dalšímu ošetření do popáleninového centra.

Z našeho příběhu vyplývá, že popáleniny III. stupně se v prvních chvílích mohou zdát méně závažné, než ve skutečnosti jsou. Je důležité, aby byly správně vyhodnoceny hned v úvodu, a pacientovi tak mohla být poskytnuta rychle první pomoc. Jen tak lze zabránit prohlubování závažnosti stavu a tím i horším následkům a delší léčbě i rehabilitaci.

Popáleniny zanechávají fyzické i psychické jizvy

Popáleniny jsou poranění tkání vzniklá kontaktem s vysokou teplotou, chemikáliemi, elektrickým proudem nebo plynem. Patří k nejtěžším úrazům, často zanechávají nejen fyzické, ale i psychické jizvy. Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Při velkém rozsahu nebo těžkém stupni popálení mohou mít smrtelné následky; naděje na přežití pak závisí na stabilizaci stavu pacienta během prvních několika hodin.

Dělení popálenin Popáleniny rozdělujeme podle hloubky na několik stupňů:

povrchové

I. stupeň, kdy dochází k povrchovému postižení kůže. Nejčastějším příkladem je popálení od sluníčka. Kůže je zarudlá, teplá, a bolestivá. Většinou se rychle zhojí bez následků, nicméně může se také prohloubit na II. stupeň.

II. A stupeň se již projevuje tvorbou puchýřů. Spodina pod puchýřem je růžová, čím hlubší je postižení, tím temnější je odstín červené barvy. Popálená plocha je bolestivá, citlivost na dotek je zachována.
hluboké

II. B stupeň - popálená plocha je sytě červená, na dotek necitlivá.

III. stupeň - postihují všechny vrstvy kůže a podkoží, zraněný necítí žádnou bolest, protože nervová zakončení jsou zničená. Dochází k rozvoji popáleninového šoku, kůže je našedlá či voskové bílá, někdy zuhelnatělá.

Závažnost celkového postižení závisí také na ploše popáleného povrchu těla v procentech. Pro orientaci se u dospělého hodnotí rozsah takto: 1 % = velikost dlaně. Pro rychlou orientaci poslouží u dospělého také tzv. devítková soustava.

Záleží také na mechanismu a prostředí, ve kterém došlo k tepelné expozici (požár, výbuch v uzavřeném prostoru), protože musíme počítat s možným poškozením dýchacích cest. Důležitý je rovněž věk postiženého: popálenina větší než l5 % tělesného povrchu u dospělého a l0 % u dětí a starších osob je závažným poraněním. U dětí do 2 let jsou ohrožující již popáleniny nad 5 % tělesného povrchu.

Jak poskytnout první pomoc?

• Technická první pomoc – cílem je zabránit dalšímu působení škodliviny: uhasit požár, přerušit působení tepla a odstranit nepřilnutý horký oděv.

• Nejvýznamnějším úkonem je bezodkladné chlazení popálené plochy čistou tekoucí studenou vodou; nejvhodnější teplota je 8 °C ( pozor - nechladit ledem!!!) U rozsáhlých popálenin se chladí jen obličej, krk a ruce, dokud to pacientovi přináší úlevu; větší rozsah chlazení by prohloubil šokový stav a mohl by vést k závažným komplikacím.

• Odstraníme prstýnky, hodinky, šperky.

• Drobnější popáleniny je možno ošetřit za použití speciálních náplastí, gelů či sprayů, které lze koupit v lékárně.

• Popálenou plochu sterilně obvážeme a zajistíme zdravotnickou pomoc. • Odborné zdravotnické ošetření bychom měli zajistit všem postiženým s popálením větším než 1%tělesného povrchu.

• Dodržujeme 5 T (teplo, ticho, transport, tišení bolesti a tekutiny (jen otírat ústa).

• Sledujeme základní životní funkce - vědomí, dýchání, puls; v případě jejich selhání zahajujeme ihned resuscitaci.

• Neváháme s přivoláním záchranné služby u rozsáhlejších popálenin.

Pozor! Puchýře nikdy nepropichujeme, a to pro velké riziko zanesení infekce!

Jak pomůže záchranná služba?

Posádka záchranné služby po příjezdu na místo zajistí technickou první pomoc a chlazení popálenin, pokud to již nebylo zajištěno a dále provádí odbornou pomoc: zajistí žílu pacienta kanylou a dává infúze, zajistí analgetizaci (tišení bolesti) a zklidnění pacienta léky podanými do žíly, monitoruje životní funkce a řeší jejich případné selhávání.

V případě velkého rozsahu popálenin nebo podezření na popálení dýchacích cest uvede postiženého do celkové anestezie, dále zajistí dýchací cesty intubací a napojí postiženého na řízené dýchání. Popálené plochy již dále nechladí, po zhodnocení rozsahu a stupně popálení plochy překryje rány sterilními rouškami a pacienta zabalí do termofolie, aby se zabránilo ztrátám tepla a tím prohlubování popáleninového šoku.

Závažné popáleniny je nutno transportovat do popáleninových center - v našem kraji do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, a to co nejdříve - dítě do čtyř hodin a dospělého do šesti hodin od jejich vzniku.

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl

26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 12 200 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: JUDr. Hana Kožiaková, tel: 553 718 298, e-mail: koziakova@notar-opava.cz, SŠ, praxe není nutná, požadujeme komunikativní osobu, která nemá problém v jednání s klienty a je schopna po zapracování i samostatné práce. , Pracoviště Opava, jednosměnný provoz, nástup ihned., Náplň práce: kopírování, elektronická pošta, komunikace s klienty, vyřizování korespondence apod.. Pracoviště: Judr. hana kožiaková, U Pošty, č.p. 249, 746 01 Opava 1. Informace: Hana Kožiaková, +420 553 718 298.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč

Řídící pracovníci stavebního provozu STAVBYVEDOUCÍ HSV. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ziegler Petr Ing., tel.: 731 428 558, e-mail: petr.ziegler@femont.cz, po předchozí domluvě možno přijít i na pracoviště., VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru, autorizace vítána, praxe v oboru min. 5 let., Práce na území ČR, případně v zahraničí (Slovensko), nástup ihned., Nabízíme stabilní pracovní prostředí a dobrý pracovní kolektiv.. Pracoviště: Femont opava s.r.o., Vávrovická, č.p. 274, 747 73 Vávrovice. Informace: Petr Ziegler, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 81 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KO: Fadil Jonuzi, tel.: 608 103 205. , základní vzdělání nebo vyučení, praxe není nutná, neděle volno, pracoviště Opava, nástup možný ihned.. Pracoviště: Fadil jonuzi - cukrárna saraj, Horní náměstí, č.p. 148, 746 01 Opava 1. Informace: Jonuzi Fadil, +420 608 103 205.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Kuba Lukáš, tel: 731 025 728, e-mail: 79rony@seznam.cz, SOU v oboru, praxe vítána, ochota pracovat, časová flexibilita - krátký/dlouhý týden. , Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: První nájemní s.r.o. - pracoviště olomoucká, Olomoucká, č.p. 2384, 746 01 Opava 1. Informace: Lukáš Kuba, .


Videosouhrn 24. dubna 2018

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Luděk Jurečka

Luděk Jurečka: Dalšího soupeře neřešíme, chceme finále

Opava: stavba krytého bazénu se vrací do hry

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili navýšení limitu částky určené na výstavbu nového krytého bazénu na 380 milionů korun bez DPH.

VIDEO: Železniční modeláři ze Lhoty se loučili s veřejností

/FOTOGALERIE/ Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohli lidé přijít o víkendu pokochat pohledem na unikátní model kolejiště ve Lhotě u Opavy. Nyní jej čeká demolice a stěhování do nových prostor.

VIDEO: Opava v kanoistickém centru dění. Přijeli nejlepší žáci

/FOTOGALERIE/ Opava měla možnost uspořádat prestižní kanoistickou akci, na kterou se sjela špička z celé České republiky.

AKTUALIZOVÁNO

Premiér Babiš vybídl šéfa Třineckých železáren v Ostravě: Kupte Mittal

FOTOGALERIE/ V úterý odstartovala dvoudenní vládní návštěva Moravskoslezského kraje. Ministři hned první den museli přivstat, protože úterní program začal ve společnosti OKD už v 6 hodin ráno. Pak následovala návštěva společnosti ArcelorMittal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT