VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popálená žena musela být transportována vrtulníkem

Opavsko - Žena pod vlivem alkoholu si v posteli zapálila cigaretu a přitom na ní začal hořet župánek ze syntetického materiálu. Přítel, který byl naštěstí přítomen v bytě, oheň uhasil a zavolal záchrannou službu.

26.5.2008
SDÍLEJ:

Závažnost celkového postižení závisí mimo jiné na ploše popáleného povrchu těla v procentech.Foto: archiv

Základy první pomoci pro začátečníky

Postiženou však nechladil, protože ta si na bolest nestěžovala. Při příjezdu sanitky žena nechtěla žádné ošetření, protože „zítra musí do práce“. Lékařka záchranné služby na místě zjistila rozsáhlé popáleniny přibližně patnácti procent těla, v hloubce II. až III. stupně - na hrudníku, krku a hlavě; lékařka měla také podezření na postižení dýchacích cest.

Během chvilky již žena začínala cítit bolest a uvědomila si závažnost situace. Po ochlazení popálenin a zajištění žilního přístupu byla uvedena do celkové anestezie a transportována na heliport v nemocnici. Zde byla předána posádce vrtulníku letecké záchranné služby a šetrně přepravena k dalšímu ošetření do popáleninového centra.

Z našeho příběhu vyplývá, že popáleniny III. stupně se v prvních chvílích mohou zdát méně závažné, než ve skutečnosti jsou. Je důležité, aby byly správně vyhodnoceny hned v úvodu, a pacientovi tak mohla být poskytnuta rychle první pomoc. Jen tak lze zabránit prohlubování závažnosti stavu a tím i horším následkům a delší léčbě i rehabilitaci.

Popáleniny zanechávají fyzické i psychické jizvy

Popáleniny jsou poranění tkání vzniklá kontaktem s vysokou teplotou, chemikáliemi, elektrickým proudem nebo plynem. Patří k nejtěžším úrazům, často zanechávají nejen fyzické, ale i psychické jizvy. Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Při velkém rozsahu nebo těžkém stupni popálení mohou mít smrtelné následky; naděje na přežití pak závisí na stabilizaci stavu pacienta během prvních několika hodin.

Dělení popálenin Popáleniny rozdělujeme podle hloubky na několik stupňů:

povrchové

I. stupeň, kdy dochází k povrchovému postižení kůže. Nejčastějším příkladem je popálení od sluníčka. Kůže je zarudlá, teplá, a bolestivá. Většinou se rychle zhojí bez následků, nicméně může se také prohloubit na II. stupeň.

II. A stupeň se již projevuje tvorbou puchýřů. Spodina pod puchýřem je růžová, čím hlubší je postižení, tím temnější je odstín červené barvy. Popálená plocha je bolestivá, citlivost na dotek je zachována.
hluboké

II. B stupeň - popálená plocha je sytě červená, na dotek necitlivá.

III. stupeň - postihují všechny vrstvy kůže a podkoží, zraněný necítí žádnou bolest, protože nervová zakončení jsou zničená. Dochází k rozvoji popáleninového šoku, kůže je našedlá či voskové bílá, někdy zuhelnatělá.

Závažnost celkového postižení závisí také na ploše popáleného povrchu těla v procentech. Pro orientaci se u dospělého hodnotí rozsah takto: 1 % = velikost dlaně. Pro rychlou orientaci poslouží u dospělého také tzv. devítková soustava.

Záleží také na mechanismu a prostředí, ve kterém došlo k tepelné expozici (požár, výbuch v uzavřeném prostoru), protože musíme počítat s možným poškozením dýchacích cest. Důležitý je rovněž věk postiženého: popálenina větší než l5 % tělesného povrchu u dospělého a l0 % u dětí a starších osob je závažným poraněním. U dětí do 2 let jsou ohrožující již popáleniny nad 5 % tělesného povrchu.

Jak poskytnout první pomoc?

• Technická první pomoc – cílem je zabránit dalšímu působení škodliviny: uhasit požár, přerušit působení tepla a odstranit nepřilnutý horký oděv.

• Nejvýznamnějším úkonem je bezodkladné chlazení popálené plochy čistou tekoucí studenou vodou; nejvhodnější teplota je 8 °C ( pozor - nechladit ledem!!!) U rozsáhlých popálenin se chladí jen obličej, krk a ruce, dokud to pacientovi přináší úlevu; větší rozsah chlazení by prohloubil šokový stav a mohl by vést k závažným komplikacím.

• Odstraníme prstýnky, hodinky, šperky.

• Drobnější popáleniny je možno ošetřit za použití speciálních náplastí, gelů či sprayů, které lze koupit v lékárně.

• Popálenou plochu sterilně obvážeme a zajistíme zdravotnickou pomoc. • Odborné zdravotnické ošetření bychom měli zajistit všem postiženým s popálením větším než 1%tělesného povrchu.

• Dodržujeme 5 T (teplo, ticho, transport, tišení bolesti a tekutiny (jen otírat ústa).

• Sledujeme základní životní funkce - vědomí, dýchání, puls; v případě jejich selhání zahajujeme ihned resuscitaci.

• Neváháme s přivoláním záchranné služby u rozsáhlejších popálenin.

Pozor! Puchýře nikdy nepropichujeme, a to pro velké riziko zanesení infekce!

Jak pomůže záchranná služba?

Posádka záchranné služby po příjezdu na místo zajistí technickou první pomoc a chlazení popálenin, pokud to již nebylo zajištěno a dále provádí odbornou pomoc: zajistí žílu pacienta kanylou a dává infúze, zajistí analgetizaci (tišení bolesti) a zklidnění pacienta léky podanými do žíly, monitoruje životní funkce a řeší jejich případné selhávání.

V případě velkého rozsahu popálenin nebo podezření na popálení dýchacích cest uvede postiženého do celkové anestezie, dále zajistí dýchací cesty intubací a napojí postiženého na řízené dýchání. Popálené plochy již dále nechladí, po zhodnocení rozsahu a stupně popálení plochy překryje rány sterilními rouškami a pacienta zabalí do termofolie, aby se zabránilo ztrátám tepla a tím prohlubování popáleninového šoku.

Závažné popáleniny je nutno transportovat do popáleninových center - v našem kraji do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, a to co nejdříve - dítě do čtyř hodin a dospělého do šesti hodin od jejich vzniku.

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl

26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 11 160 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11160 kč, mzda max. 16800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Garčárová Zuzana, tel.: 553 683 335, e-mail: zuzana.garcarova@ruhrabyne.cz. , Pracoviště: Chuchelná, po zapracování přiznání osobního příplatku, nástup ihned.. Pracoviště: Rehabilitační ústav hrabyně, pracoviště chuchelná, Komenského, č.p. 14, 747 24 Chuchelná. Informace: Zuzana Garčárová, +420 553 683 335. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 7 500 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ -KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 8000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bodnárová Gabriela, tel.: 727 821 918, e-mail: bodnarova@doma-r.cz, Pracoviště OC Breda&Weinstein - prodejna TESCOMA, zkrácený úvazek: 40 hodin/za 2 týdny, nástup dle dohody., Jedná se o prodej kuchyňských potřeb.. Pracoviště: Doma - r s.r.o. - oc breda&weinstein, U Fortny, č.p. 49, 746 01 Opava 1. Informace: Gabriela Bodnárová, +420 727 821 918. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 20 000 Kč Řidiči ostatních speciálních vozidel OPRAVÁŘ NÁKLADNÍCH AUTOMOBILŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Wolf Bohumil, tel. 602 774 140, životopis zašlete na e-mail: bohumil.wolf@seznam.cz., Vzdělání nerozhoduje, praxe v oboru 2 roky., Pracoviště Branka u Opavy, nástup ihned.. Pracoviště: Bohumil wolf s.r.o., Cihelní, č.p. 282, 747 41 Hradec nad Moravicí. Informace: Bohumil Wolf, +420 602 774 140. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 120 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanke Martin, mob.: 724 259 544, volejte v době od 7:00 do 15:00 hod., e-mail: m.hanke@hankestrojirna.cz., SOU v oboru, praxe výhodou, zdravotní průkaz, samostatnost., Pracoviště: Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hanke strojírna s.r.o., Těšínská, č.p. 687, 746 01 Opava 1. Informace: Martin Hanke, tel.+420 553 715 020,mob.:724 259 544.

Žena regionu 2018, 15. října 2018 v Ostravě - Dana Meca Franková na snímku druhá zprava vedle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka.
3

Ženou regionu za Moravskoslezský kraj je Dana Meca Franková

Kobeřice-Kravaře 1:0.

Souhrn fotbalového víkendu

Úspěch opavského okresu: má nejlepší firmy i živnostnice

Nejlepší firma Moravskoslezského kraje se věnuje textilní galanterii a vítězná živnostnice pomáhá onkologicky nemocným. Spojuje je příslušnost k opavskému regionu. 

Stojí za poničeným plotem opavského stadionu příznivci Baníku?

Za necelý měsíc ve FORTUNA:LIZE proběhne derby mezi Slezským FC a Baníkem. Události z minulých dní nejspíš přispějí k tomu, že půjde o vyostřený zápas.

Poslední přípravy na odhalení sochy Věry Špinarové v Ostravě

FOTOGALERIE/ Poslední přípravy na úterní slavnostní odhalení sochy Věry Špinarové v Husově sadu v Ostravě zachytil na svých snímcích fotograf Deníku Lukáš Kaboň.

Žokej Marek Stromský: Pokud máte dvě druhá místa ve Velké, nejste smolařem

Definitivně strhnul ze sebe nálepku smolaře. Žokej Marek Stromský (44) mám za sebou povedenou neděli. V nejtěžším dostihu starého kontinentu obsadil v sedle Hegnuse druhé místo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT