VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popálená žena musela být transportována vrtulníkem

Opavsko - Žena pod vlivem alkoholu si v posteli zapálila cigaretu a přitom na ní začal hořet župánek ze syntetického materiálu. Přítel, který byl naštěstí přítomen v bytě, oheň uhasil a zavolal záchrannou službu.

26.5.2008
SDÍLEJ:

Závažnost celkového postižení závisí mimo jiné na ploše popáleného povrchu těla v procentech.Foto: archiv

Základy první pomoci pro začátečníky

Postiženou však nechladil, protože ta si na bolest nestěžovala. Při příjezdu sanitky žena nechtěla žádné ošetření, protože „zítra musí do práce“. Lékařka záchranné služby na místě zjistila rozsáhlé popáleniny přibližně patnácti procent těla, v hloubce II. až III. stupně - na hrudníku, krku a hlavě; lékařka měla také podezření na postižení dýchacích cest.

Během chvilky již žena začínala cítit bolest a uvědomila si závažnost situace. Po ochlazení popálenin a zajištění žilního přístupu byla uvedena do celkové anestezie a transportována na heliport v nemocnici. Zde byla předána posádce vrtulníku letecké záchranné služby a šetrně přepravena k dalšímu ošetření do popáleninového centra.

Z našeho příběhu vyplývá, že popáleniny III. stupně se v prvních chvílích mohou zdát méně závažné, než ve skutečnosti jsou. Je důležité, aby byly správně vyhodnoceny hned v úvodu, a pacientovi tak mohla být poskytnuta rychle první pomoc. Jen tak lze zabránit prohlubování závažnosti stavu a tím i horším následkům a delší léčbě i rehabilitaci.

Popáleniny zanechávají fyzické i psychické jizvy

Popáleniny jsou poranění tkání vzniklá kontaktem s vysokou teplotou, chemikáliemi, elektrickým proudem nebo plynem. Patří k nejtěžším úrazům, často zanechávají nejen fyzické, ale i psychické jizvy. Vyžadují velmi komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Při velkém rozsahu nebo těžkém stupni popálení mohou mít smrtelné následky; naděje na přežití pak závisí na stabilizaci stavu pacienta během prvních několika hodin.

Dělení popálenin Popáleniny rozdělujeme podle hloubky na několik stupňů:

povrchové

I. stupeň, kdy dochází k povrchovému postižení kůže. Nejčastějším příkladem je popálení od sluníčka. Kůže je zarudlá, teplá, a bolestivá. Většinou se rychle zhojí bez následků, nicméně může se také prohloubit na II. stupeň.

II. A stupeň se již projevuje tvorbou puchýřů. Spodina pod puchýřem je růžová, čím hlubší je postižení, tím temnější je odstín červené barvy. Popálená plocha je bolestivá, citlivost na dotek je zachována.
hluboké

II. B stupeň - popálená plocha je sytě červená, na dotek necitlivá.

III. stupeň - postihují všechny vrstvy kůže a podkoží, zraněný necítí žádnou bolest, protože nervová zakončení jsou zničená. Dochází k rozvoji popáleninového šoku, kůže je našedlá či voskové bílá, někdy zuhelnatělá.

Závažnost celkového postižení závisí také na ploše popáleného povrchu těla v procentech. Pro orientaci se u dospělého hodnotí rozsah takto: 1 % = velikost dlaně. Pro rychlou orientaci poslouží u dospělého také tzv. devítková soustava.

Záleží také na mechanismu a prostředí, ve kterém došlo k tepelné expozici (požár, výbuch v uzavřeném prostoru), protože musíme počítat s možným poškozením dýchacích cest. Důležitý je rovněž věk postiženého: popálenina větší než l5 % tělesného povrchu u dospělého a l0 % u dětí a starších osob je závažným poraněním. U dětí do 2 let jsou ohrožující již popáleniny nad 5 % tělesného povrchu.

Jak poskytnout první pomoc?

• Technická první pomoc – cílem je zabránit dalšímu působení škodliviny: uhasit požár, přerušit působení tepla a odstranit nepřilnutý horký oděv.

• Nejvýznamnějším úkonem je bezodkladné chlazení popálené plochy čistou tekoucí studenou vodou; nejvhodnější teplota je 8 °C ( pozor - nechladit ledem!!!) U rozsáhlých popálenin se chladí jen obličej, krk a ruce, dokud to pacientovi přináší úlevu; větší rozsah chlazení by prohloubil šokový stav a mohl by vést k závažným komplikacím.

• Odstraníme prstýnky, hodinky, šperky.

• Drobnější popáleniny je možno ošetřit za použití speciálních náplastí, gelů či sprayů, které lze koupit v lékárně.

• Popálenou plochu sterilně obvážeme a zajistíme zdravotnickou pomoc. • Odborné zdravotnické ošetření bychom měli zajistit všem postiženým s popálením větším než 1%tělesného povrchu.

• Dodržujeme 5 T (teplo, ticho, transport, tišení bolesti a tekutiny (jen otírat ústa).

• Sledujeme základní životní funkce - vědomí, dýchání, puls; v případě jejich selhání zahajujeme ihned resuscitaci.

• Neváháme s přivoláním záchranné služby u rozsáhlejších popálenin.

Pozor! Puchýře nikdy nepropichujeme, a to pro velké riziko zanesení infekce!

Jak pomůže záchranná služba?

Posádka záchranné služby po příjezdu na místo zajistí technickou první pomoc a chlazení popálenin, pokud to již nebylo zajištěno a dále provádí odbornou pomoc: zajistí žílu pacienta kanylou a dává infúze, zajistí analgetizaci (tišení bolesti) a zklidnění pacienta léky podanými do žíly, monitoruje životní funkce a řeší jejich případné selhávání.

V případě velkého rozsahu popálenin nebo podezření na popálení dýchacích cest uvede postiženého do celkové anestezie, dále zajistí dýchací cesty intubací a napojí postiženého na řízené dýchání. Popálené plochy již dále nechladí, po zhodnocení rozsahu a stupně popálení plochy překryje rány sterilními rouškami a pacienta zabalí do termofolie, aby se zabránilo ztrátám tepla a tím prohlubování popáleninového šoku.

Závažné popáleniny je nutno transportovat do popáleninových center - v našem kraji do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, a to co nejdříve - dítě do čtyř hodin a dospělého do šesti hodin od jejich vzniku.

Více informací najdete na www.uszsmsk.cz.

Lukáš Humpl

26.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Výroba - Výroba Seřizovači 140 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů CNC FRÉZAŘ - MECHANIK, SEŘIZOVAČ, PROGRAMÁTOR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOU technického zaměření nejlépe s maturitou, praxe na CNC obráběcích strojích min. 2 roky, praxe s programováním řídicího systému FANUC, znalost seřízení stroje, nástroje, obrobku, znalost technologie třískového obrábění, výborná znalost čtení výkresové dokumentace, znalost práce s PC (Internet, Outlook). Samostatnost, zodpovědnost, pečlivost, trestní bezúhonnost, 1-směnný provoz, nástup ihned., Nabízíme: , mzda od 22000,- do 25000,- Kč + osobní ohodnocení, stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní a životní připojištění. Strukturovaný životopis pošlete na e-mail: ales.rataj@ke-arm.com.. Pracoviště: Ke-arm, s.r.o. - pracoviště hala iiib, Vávrovická, č.p. 280, 747 07 Opava 7. Informace: Aleš Rataj, +420 555 440 210.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 16 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci pracovník, pracovnice ve výrobě uzenin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Škrobánková Radmila, životopisy zasílejte na e-mail finance@reznictvi-tichy.cz, osobní pohovor nutno domluvit na tel. čísle 775 635 835., Praxe v oboru není podmínkou - zaučíme, požadujeme časovou flexibilitu, pracovní nasazení, odpovědnost, samostatnost a trestní bezúhonnost., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástupní mzda 100Kč/hod, po zapracování možnost navýšení až na 200Kč/hod. , Nástup možný ihned. Pracoviště: Háj ve Slezsku - Chabičov.. Pracoviště: Řeznictví tichý s.r.o., Mlýnská, č.p. 36, 747 92 Háj ve Slezsku. Informace: Radmila Škrobánková, +420 775 635 835.

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 120 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři PRACOVNÍK/-CE ÚDRŽBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Škrobánková Radmila, životopisy zasílejte na e-mail: finance@reznictvi-tichy.cz., Praxe v oboru - není podmínkou. Svářečský průkaz - nutný. Požadujeme časovou flexibilitu, pracovní nasazení, odpovědnost, samostatnost, bezúhonnost. Možnost prodloužení pracovního poměru na dobu určitou. Po zapracování možnost navýšení platu až na 180,-Kč/hod. , Pracoviště: Háj ve Slezsku - Chabičov, Mlýnská 36, nástup ihned nebo dle domluvy.. Pracoviště: Řeznictví tichý s.r.o., Mlýnská, č.p. 36, 747 92 Háj ve Slezsku. Informace: Radmila Škrobánková, +420 775 635 835.


Helikoptéra přistávala v Kateřinkách u hřiště na Sokolce.
1

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Kostel sv. Mikuláše v Březové.
31

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Jaroslav Svozil: Sparta? Záruka kvality

Fotbalovou ligu poprvé okusil v mateřské Sigmě Olomouc, střihl si osm zápasů, pak ale musel čtyřiadvacetiletý stoper Jaroslav Svozil z Hané pryč. Trenéři sázeli na jiné koně.  

Povodí: nejste tady jediní! Vodáci: na přípravy bylo dost času!

Rozhodnutí Povodí Odry (POD) o zrušení sjezdu řeky Moravice se vodákům nelíbí. POD argumentuje suchem, vodáci tvrdí, že příprava sjezdu byla nedostatečná.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT