Radnice se tímto pustila do boje s tříděním odpadu, protože nechce utrácet peníze navíc za skládkování. Někteří občané si ale se separací hlavu nelámou a když jim nezbude místo, pytle se vším možným odloží, kde je zrovna místo. Tím však zakládají černé skládky. Popeláři a úředníci si na takové hříšníky chtějí posvítit. Co netřídičům hrozí?

Změna ve vyvážení popelnic na komunál už podle radnice nese své ovoce, i když na přesná čísla je prý ještě brzy. V městských částech se od února skokově zvýšilo množství vytříděných plastů i papíru. Průměrná hmotnost popelnice u rodinného domu se při snížení počtu svozů nezvýšila na dvojnásobek, jak někteří předpovídali, ale pouze o šedesát procent. Od dubna byla praxe svozu jednou za dva týdny aplikována i k rodinné zástavbě přímo ve městě.

Plastový odpad, ilustrační foto
Po každém Čechovi zůstane přes půl tuny odpadu. Jak je to ve vašem kraji?

„Také zde dochází k významnému snížení množství komunálního odpadu a ke zvýšení třídění odpadů. Zvýšil se nápor na barevné nádoby v kontejnerových stáních, což je žádoucí a operativně na to reagujeme. Obyvatelé, kteří zjišťují, že v rámci domu mají nárok na další nádobu na směsný komunální odpad, či na nádobu na bioodpad, jsou v krátkém čase po podání oprávněné žádosti na odbor životního prostředí příslušnou nádobou vybaveni,“ konstatuje radní Petr Popadinec.

Popeláři s foťákem

Protože je vytříděného odpadu více, tak na území města přibývají kontejnery na papír i plasty. Jenže některým ani tak třídění nic neříká a na nachystaných popelnicích na vývoz se objevují naházené pytle s nevytříděnými odpadky a u kontejnerů zase černé skládky. Jakmile popeláři na takovou situaci narazí, zdokumentují ji a fotky pak zamíří i na odbor životního prostředí k rukám úředníků.

Ilustrační snímek.
Opavané, tápete, který odpad patří kam? Objednejte si domů Třídící patrolu

„Pracovníci píší výzvy jednotlivýmn domácnostem, aby bylo všem zřejmé, že jde o přestupkové jednání. Zároveň upozorňují na povinnosti vytřídit všechny využitelné odpady a dále informují o možnosti si v oprávněných případech požádat o další nádobu na směsné odpady. Pod čarou jsou jim vysvětleny důvody tohoto kroku. Kontroly byly rovněž prováděny v případech neoprávněných žádostí o další nádoby na směsné odpady,“ řekl Deníku vedoucí odboru životního prostředí opavského magistrátu Albert Červeň.

Desítky případů

Když posádky sběrných vozů na černou skládku nebo na popelnice s „čepicemi“ v podobě pytlů narazí, zatím je vždy ještě vyvezou. Jak už bylo řečeno, tak poté o tom ale informují odbor životního prostředí. „Jedná se o jednotlivé případy, jak u bytové zástavby, tak u rodinných domů. Zatím můžeme hovořit o třiceti událostech. V tomto směru můžeme hovořit o nepatrném snížení v poslední době,“ upřesňuje Červeň s tím, že sváženy jsou pouze očipované popelnice na komunální odpad.

Vítězové cen za třídění odpadu.
Lidé v kraji třídí odpad rok od roku lépe

Když se danému člověku prokáže, že odpad netřídí, poruší tak zákon o odpadech i obecně závaznou vyhlášku. „Toto lze sankciovat podle konkrétního ustanovení, tedy zpravidla finanční sankcí,“ dodává vedoucí. Zákon o odpadech vyměřuje pokuty v různých výších, jednat se maximálně může i o desítky tisíc korun.