„Do běžných nádob na komunální odpad by listí přijít nemělo. Pokud se tak bohužel stane, mokré listí ke stěnám nádoby může v zimním období přimrznout a způsobit značný problém," říká provozně technický náměstek Martin Girášek.

Podle jeho slov osádka při svozu může při vysypávání popelnic a kontejnerů do nádob udeřit vyklápěcím mechanismem pouze párkrát a doufat, že obsah vypadne. Pokud se ani opakovaně popelnici vyprázdnit nepovede, zůstane nevysypána, neboť zmrzlé nádoby by při hrubším způsobu vysypávání mohly být deformovány.

„Navíc tím trpí i mechanismus vyklápěče svozového vozu, zvyšuje se spotřeba pohonných hmot a vznikají zbytečné projezdy ve sběrných trasách," dodává Martin Girášek.

Ještě větší problémy popelářům působí lidé v zimním období, kdy do nádob na komunální odpad vysypou popel z tuhých paliv, který navíc velice často dohasí přímo v popelnici vodou. „To se pak celý obsah popelnice při zmrznutí promění v jednolitou a nevyklopitelnou masu," doplňuje Martin Girášek další problémy, které mohou lidé způsobit svým neodpovědným jednáním.

Celoročně se pak Technické služby Opava potýkají s problémem odpadů v popelnicích, který je z rekonstrukcí domů či bytů. Stavebním odpadem lidé popelnice přetěžují a odkládáním velkoobjemových odpadů, jako například koberců, nábytku apod., v okolí popelnic a kontejnerů zakládají černé skládky.

Biologicky rozložitelný odpad a stavební suť by měli lidé odvážet na k tomu určené skládky. V Opavě tak lze zcela zdarma učinit na třech sběrných místech, a to v ulicích Bílovecká v Kylešovicích, Hálkova v Kateřinkách a Přemyslovů v Jaktaři.