Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Hlučíně zvedli poplatek za odpad, jinde ceny nezvyšují

V Hlučíně před nedávnem rozhodli o zvýšení poplatku za svoz odpadu na jednoho občana o padesát korun. Naše redakce zjišťovala, jak je to v dalších městech a obcích Opavska.

28.11.2015
SDÍLEJ:

V Budišově se ujalo třídění formou čárových kódů.Foto: archiv městského úřadu

Ceny většinou zůstávají stejné, anebo se liší jen minimálně. Například v Budišově nad Budišovkou dospělý za odpad zaplatí 600 korun. Pokud ovšem poctivě třídí, poplatek se ho vůbec týkat nemusí. Ve městě totiž jako jediní na Opavsku evidují třídění formou čárových kódů.

Budišov má necelé tři tisíce obyvatel a 670 už je do systému zapojeno. „Šedesáti z nich se díky tomu, že dobře třídili odpad, poplatek v příštím roce týkat nebude," vysvětlovala referentka životního prostředí budišovského městského úřadu Marie Stránská.

Ta vzápětí vysvětlila, jak vše v praxi funguje: „Každá rodina má čtečku a nálepky s čárovými kódy. Těmi opatří pytel s plasty anebo svazky papíru, v den svozu je vynesou před dům a pracovníci Technických služeb to odvezou. Za každý plný pytel se odečítá deset a za každé kilo s papírem dvě koruny."

V Budišově takto třídí odpad už dva roky a výsledky jsou za tu dobu znatelné. V letošním roce se například dostal mezi finalisty menších měst z celého Moravskoslezského kraje v soutěži Keramická popelnice, která se nejlépe vypořádávají se tříděním. Před rokem 2013 byl přitom Budišov v pomyslné tabulce spíše u jejího chvostu.

V loňském roce se ve městě od ledna do listopadu vytřídilo 36,16 tun papíru a 49,64 tun plastu, letos jsou za stejné období v obou položkách na 43,1 a 50,28 tunách.

Výše poplatků se nakonec nebude měnit ani v nedalekém Vítkově, kde o zdražení svozu odpadu nějakou dobu přemýšleli. „Náklady jsou mnohem vyšší a poplatek ze strany občanů je rozhodně nepokryje. Důvodem bylo také rozšíření nabídky služeb," řekl starosta Vítkova Pavel Smolka, který připomněl hnědé popelnice na biologicky rozložitelný odpad, které dostaly některé domácnosti.

V obci navíc zřídili sběrný dvůr, kam mohou občané donést velkoobjemový odpad. Na začátku roku se mluvilo o možném zdražení v rámci tří až čtyř desítek korun. Pavel Smolka však potvrdil, že město nakonec výši poplatku, který v současné době činí 540 korun, měnit nebude ani pro rok 2016.

Nejinak by tomu mělo být také v Bolaticích, čítajících téměř 4 500 obyvatel. Jeden občan, který je v obci hlášen k trvalému pobytu v obci, zaplatí 150 korun. „Ceny jsou platné vždy od května. Teprve tedy budeme jednat, ale nepředpokládám, že by se poplatek nějak měnil. Pokud ano, tak pouze minimálně," poznamenal bolatický starosta Herbert Pavera.

Na posledním zastupitelstvu bylo rozhodnuto o tom, že ceny za svoz odpadu se změní v Hlučíně. Částka se zde bude upravovat poprvé od roku 2006, a to z 500 na 550 korun.

„Nejprve se separovaly jen plasty a sklo, později i papír, od roku 2010 následovala separace bioodpadů na separačním dvoře, od roku 2013 se v rámci pilotního projektu začaly bioodpady svážet v hnědých nádobách v Darkovičkách a od letoška se již separují v celém městě," uvedla vedoucí odboru životního prostředí hlučínského městského úřadu Soňa Prášková.

„Kontejnery na plast a papír se nyní vyvážejí dvakrát týdně, loni to ještě bylo jedenkrát za dva týdny," zdůvodňovala dále, proč se muselo ke zvýšení poplatků přistoupit.

Petr Večeřa, Petr Dušek

Autor: Redakce

28.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení