A že úspora je to nezanedbatelná. Díky novému zvýšení o přesnou částku devětadevadesáti korun do městské kasy přiteče až pět milionů korun.

„Zdražení za svoz komunálního odpadu považujeme za nevyhnutelné. I tak Opava měla doposud jeden z nejnižších poplatků. V ostatních větších městech je to částka mnohem vyšší. V Ostravě je to například 498 korun, v Olomouci dokonce 660," uvedl opavský primátor Martin Víteček (ANO 2011) s tím, že roční náklady na likvidaci a odvoz odpadu na osobu se pohybují okolo 859 korun.

Z toho část hradí právě poplatek ze strany občanů, část jde z dotace na separaci města a zbylých 150 korun bude v příštím roce platit město. O tom, že dosavadní částka 396 korun je velmi nízká, novopečený primátor nijak nelhal.

Na Opavsku platili občané slezské metropole vůbec nejmíň spolu s Hradcem nad Moravicí.

O zvýšení uvažují i Vítkov a Kravaře

O zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu uvažují například také ve Vítkově. Důvodem je zlepšení služeb, které město občanům nabídlo. Doposud platili 540 korun za rok na osobu.

„Za rok 2013 jsme museli konstatovat, že náklady byly mnohem vyšší a poplatek ze strany občanů je rozhodně nepokryje. Důvodem bylo ale mnohem rozšíření nabídky služeb. Některé domácnosti dostaly hnědé popelnice na biologický rozložitelný odpad a také jsme zřídili sběrný dvůr, kde dvakrát týdně mohou občané donést velkoobjemový odpad," vysvětlil starosta Vítkova Pavel Smolka.

Proto v tuto chvíli město uvažuje o tom, zda poplatek zvýší. Vše je ale podle vítkovského starosty v rámci příprav. Rozhodnout by se mělo až na prosincovém zastupitelstvu a jednat by se mělo o zvýšení v rozmezí od čtyřiadvaceti do šestatřiceti korun.

I v Kravařích doposud za svoz odpadu platili víc než v Opavě. Současná částka činí pět set korun a pravděpodobně se ještě navýší. „Jestli dojde ke zdražení poplatku za odpad, se bude projednávat na zastupitelstvu 15. prosince. Mělo by však dojít k navýšení pouze v řádu několika desítek korun," uvedl tajemník Kravař Pavel Novotný.

Na pěti stech korunách v tuto chvíli zůstává i Hlučín. Jestli se částka pohne či nepohne, rovněž proberou na zastupitelstvu, jež je naplánováno na datum 11. prosince.

Budišov i Benešov výši poplatku zachovají

Bílou vránou v třídění odpadu na Opavsku je Budišov nad Budišovkou. Od roku 2013 v městě na Vítkovsku zavedli zcela nový systém, který v praxi funguje tak, že pokud třídíte poctivě odpad, částka se vám snižuje. Správné evidování třídění odpadu v Budišově zajišťují pomocí čárových kódů na pytlích na separovaný odpad.

I když je tedy částka za svoz na osobu v Budišově vysoká šest set korun někteří občané ji vůbec platit nemuseli. Proto se v Budišově letos poplatek navyšovat nebude.

„Zůstáváme i nadále na šesti stovkách. Pokud občané jenom trochu třídí, stejně celou částku nezaplatí. Náš systém se nám osvědčil, evidujeme nárůst separovaného odpadu. Jezdí se k nám inspirovat i z jiných měst," pochvaloval si místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

Třídění odpadu se vyplácí i obyvatelům zámeckého města Hradec nad Moravicí, které je co se vzorného separování týče přímo proslulé. I v letošním roce obhájili prvenství v soutěži Keramická popelnice.

„Dosavadní poplatek za svoz odpadu je čtyři sta korun. Zdali bude zachován, se rozhodne na prosincovém zastupitelstvu. Pravdou ale je, že občané třídí ukázkově," řekla tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.

Jeden z nejnižších poplatků má také Dolní Benešov. Občané zde ročně platí 440 korun. „O navyšování neuvažujeme. Bereme v potaz, že v našem katastru se nachází skládka, která může místním obyvatelům znepříjemňovat život. Proto svoz odpadu město zčásti dotuje," vysvětlil za Dolní Benešov místostarosta Jiří Krömer.