VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do roka a do dne. Z bývalé porodnice je senior centrum

Opava - Bývalá opavská porodnice je pod drobnohledem veřejnosti i náporem kritiky už od roku 2002.Ve čtvrtek to bylo přesně tři sta šedesát pět dní od data, kdy koupil zchátralou budovu opavské porodnice podnikatel Miroslav Glos. Nyní je budova jako nová.

11.11.2013 13
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Dům v ulici Vančurově s popisným číslem pět byl úspěšně zkolaudována 31. října a klienti se do prvních dvou pater začnou stěhovat už mezi 15. a 30. listopadem. Opavané uvidí zrekonstruované interiéry v půlce prosince a oznámení přesného data konání Dne otevřených dveří se už teď netrpělivě očekává.

Zájem je předpokládán více než značný. Drtivá většina zdejších rodáků, de facto od ročníku 1950 až po ročník 2002, se totiž narodila v této budově.

„Pro veřejnost to bude jedinečná příležitost," komentuje blížící se veřejné prohlídky objektu Miroslav Glos. „Už z toho důvodu, že 1. ledna 2014 zprovozníme poslední dvě patra určená klientům vyžadujícím stálou péči, a pak už to technicky ani nebude možné."

Místo čtyř let jeden rok

Původní závazek Miroslava Glose vůči městu zněl loni v listopadu na čtyři roky: do roka územní rozhodnutí, do dvou let stavební povolení a do dalších dvou let zprovoznění budovy, a to smluvně s několikamilionovou kaucí, s doložením bankovních záruk a pod pokutou. V průběhu osmi let se přitom právě on ucházel o koupi bývalé opavské porodnice dokonce dvakrát.

A u obou výběrových řízení se dočkal jejich zrušení. Teprve anulace rozhodnutí zrušit to poslední korunovala osmiletou snahu jeho i architekta Jiřího Horáka, takže oba mohli uskutečnit svůj sen uvést bývalé zdravotnické zařízení zpět do života. Povedlo se jim to dokonce s neuvěřitelným tříletým předstihem.

„Náš závod s časem nesouvisel s prezentováním toho, jak rychle umíme něco vybudovat. Pustili jsme se do něj z ekonomických důvodů. Čím rychleji se jakýkoliv projekt realizuje, tím jsou celkové vstupy ve výsledku levnější," říká Miroslav Glos.

„Díky tomuto ‚sprintu' máme náklady na projekt mnohem nižší a průměrná cena nájmu bytové jednotky se zde pohybuje kolem osmi tisíc, ne třeba kolem dvanácti."

Náklady přes sto milionů korun

Jako jediný účastník původně zrušeného a přes všechny peripetie nakonec vyhraného výběrového řízení to Miroslav Glos neměl jednoduché. Být jediným účastníkem výběrového řízení vyvolává dohady a rozptýlit je mohlo jen logické zdůvodnění proč. Proč byl jediný, kdo chtěl objekt od města koupit?

„Zadání města bylo tak konkrétní a specifické, že už samo o sobě muselo spekulanty kalkulující například s možností přeprodeje domu odradit," vysvětluje Miroslav Glos.

Účelově založená společnost MG Senior Centrum OP s.r.o., která vznikla bezprostředně po koupi a ve které Miroslav Glos prodal padesátiprocentní podíl svému společníkovi Miroslavu Bradnovi, zahájila bourací práce okamžitě po koupi a náklady na rekonstrukci nemovitosti včetně jejího zakoupení a vybavení přesáhly sto miliónů korun.

Budova má pět podlaží, včetně sníženého přízemí se zázemím, kam jsou situovány rehabilitace, masáže a aktivizační místnost. Ty budou k využití i pro veřejnost. Všechny bytové jednotky objektu jsou bezbariérové, s vlastní koupelnou, kuchyňskou linkou a z větší části s balkony.

První dvě patra s již zmíněnou průměrnou měsíční cenou osm tisíc korun včetně energií budou určena soběstačným klientům. Ti si mohou k základním službám libovolně dokupovat i služby doprovodné. Například si nechat uklízet či jedenkrát až sedmkrát denně si nechat dodávat stravu.

Výsledná kombinace doprovodných služeb přitom záleží výhradně na individuálních potřebách jednotlivých klientů a aktivit, které si budou moci do svého balíčku služeb zařadit, je více.

Náramek na přivolání sestry

Mimo rehabilitací a různých stupňů sociální, ošetřovatelské a zdravotní péče například i nepřetržitou pohotovostní službu. „Každý senior může mít za jednorázovou vstupní úhradu pohybující se v řádu stokorun k dispozici jakýsi pager v podobě vodotěsných náramkových hodinek," pokračuje Miroslav Glos.

„Jsou učeny k nepřetržitému nošení, takže pokud by se klientovi kdykoli cokoli přihodilo, přivolaný personál napojený na vnitřní systém Sestra a pacient mu díky této bezpečnostní pojistce poskytne okamžitou péči. Klient jej může využít, a nemusí a na výběr má i co do rozsahu jeho využití. Buď si zvolí za paušální příplatek nonstop provoz náramku, nebo zváží investici pouze do jeho pořízení a platit bude výhradně za konkrétní vyvolání zdravotní sestry když ji bude mimořádně opravdu potřebovat.

Systém zaznamená dokonce okamžik, kdy sestra k seniorovi přijde, kdy zařízení odblokuje a sám si vyžádá specifikaci dané události," říká Miroslav Glos. „Díky tomu budeme schopni klientům a jejich rodinám doložit, že jejich tatínek měl do měsíce například pět volání a pokaždé jsme se o něj postarali do dvou nebo tří minut."

Třetí a čtvrté patro budovy je určeno pro klienty, kteří vyžadují čtyřiadvacetihodinovou péči. Tam už je do ceny automaticky započítávána celodenní strava, ubytování a komplexní sociální a ošetřovatelská péče. Proto jsou úhrady u těchto klientů vyšší, a to kolem šestnácti až dvaceti tisíci korun měsíčně. V závislosti na tom, zda je senior na pokoji ve dvou, či sám.

Poslední dvě patra ovšem nabídnou i „odlehčovací péči" s asi deseti lůžky a výhradně k zajištění krátkodobých pobytů. Jako velice zajímavý benefit ji zařízení začne nabízet už v příštím roce. Rodinám tato služba umožní umístit v domě seniora například z důvodu své dovolené, případně v rámci jakési „předběžné aklimatizace", aby se po vyzkoušení zdejšího bydlení snáze rozhodl, zda mu vyhovuje a zda v takovém domě chce, nebo nechce žít.

Inspirací byl Domov Sue Ryder

Podle Miroslava Glose je průměrná celorepubliková nákladovost na jedno seniorské lůžko osmadvacet tisíc korun měsíčně. Úroveň poskytnuté péče však tuto průměrnou nákladovost převyšuje. Fakt, že opavské zařízení naúčtuje klientovi jen oněch osm, šestnáct či dvacet tisíc znamená, že zbývající peníze musí provozovatel získat z jiných zdrojů. Z veřejných prostředků státu, kraje či obce, z grantů, plateb pojišťoven nebo od sponzorů či dárců.

Za to už však v případě bývalé opavské porodnice a zároveň nově vznikajícího domova seniorů ponese zodpovědnost nově vzniklá nezisková organizace Vila Vančurova o.p.s. Účelově založené MG Senior Centrum OP s.r.o., do kterého byla vložena budova porodnice, mělo za úkol nemovitost „jen" opravit a připravit ke zprovoznění. Což okamžikem kolaudace splnilo.

A kdyby měl duchovní otec projektu Miroslav Glos přirovnat budoucí Vilu Vančurovu k nějakému podobně fungujícímu zařízení v České republice? „Těžko srovnávat, protože úroveň péče, kterou připravujeme, není v podmínkách České republiky příliš obvyklá. Velkou inspirací je pro nás pražský Domov Sue Ryder, o.p.s., který je naším smluvním spolupracujícím partnerem. V přípravné fázi projektu mimo jiné například společně vybíráme a školíme personál.

Nakupujeme jejich know-how a věříme, že jde o smysluplnou investici. Už jen proto, že tento náš partner poskytuje jedinečnou péči seniorům již 15 let. Momentálně ovšem hledáme toho nejdůležitějšího budoucího ředitele Vily Vančurova. Nadšenou, motivovanou, vysokoškolsky vzdělanou osobnost s řídící praxí nejlépe v oblasti zdravotnictví či sociálních služeb, která by naše snažení dovedla tam, kam v péči o starší spoluobčany už od prvního nákresu architekta směřujeme: na vrchol," uzavírá Miroslav Glos.

Autor: Klára Jarošová

11.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení