Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porodnice bude zatím chátrat dál

Opava /TÉMA/ - Budova bývalé porodnice ve Vančurově ulici v Opavě bude chátrat dál. V poslední době jí sice svitla naděje na rekonstrukci, teď se ale světlo v pomyslném tunelu vzdálilo.

30.9.2012
SDÍLEJ:

Budova bývalé porodnice i s přilehlým parkem již dlouho chátrá.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

O přestavbu bývalé porodnice v luxusní Senior centrum měl jako jediný zájem opavský podnikatel Miroslav Glos. Ten má za sebou v Opavě dokončeny dva úspěšné projekty: dům Medical Centrum v Ostrožné ulici a elegantní Rezidenci Elizabeth, která vznikla rekonstrukcí bývalé a chátrající nemocnice U Rytířů v ulici Popské.

Nyní má Glos zájem i o budovu bývalé porodnice, kterou chce přebudovat na bydlení pro pětapadesát seniorů. Jenže má problém. Dosud se mu totiž nepodařilo zajistit veškeré potřebné finance.

„Problém není v zaplacení kupní ceny, ale v zajištění všech financí na rekonstrukci objektu a přilehlého parku, včetně oplocení. Pokud se mi nepodaří zajistit veškeré finance, jsem připraven odstoupit od projekt,u a přijít tak o dvoumilionovou kauci, kterou jsem již zaplatil," říká podnikatel, který podle svých slov považuje za nezodpovědné jít do něčeho, na co nemá zajištěny všechny potřebné peníze.

Oslovil proto opavské zastupitele se žádostí o odložení podpisu kupní smlouvy o jeden rok. Jenže narazil. Proti se postavili opoziční občanští demokraté spolu se zástupcem komunistů, z vládnoucí koalice pak překvapivě i někteří sociální demokraté.

Zatímco občanským demokratům v celé věci vadil nestandardní postup vedení města, sociálním demokratům časová prodleva dávající prostor chátraní budovy, tak zástupci komunistů fakt, že Senior centrum má být pro střední a vyšší vrstvu.

Většina kritiků se nejdříve od mikrofonu obrátila ke Glosovi, aby ho ujistila, že proti němu osobně nic nemají, což mu ovšem nebylo nic platné. Závěrečným hlasováním zastupitelé celou záležitost odročili. Jinými slovy: její konečné vyřešení odsunuli na neurčito. A to je pro porodnici špatná zpráva.

.

Takto by měla bývalá porodnice v budoucnosti vypadat. foto: archiv Miroslava Glose

Tanec kolem bývalé porodnice

Opavský podnikatel Miroslav Glos seděl předminulé pondělí vzadu v sále minoritského kláštera a čekal, až se zastupitelé dostanou k projednávání jeho věci. Když se tak stalo, přešel přes celý sál dopředu k mikrofonu, aby je požádal o čas. Potřebuje prý ještě rok, než podepíše kupní smlouvu na budovu bývalé porodnice a jejího parku ve Vančurově ulici.

Důvodem jsou peníze, které zatím nemůže sehnat na rekonstrukci této nemovitosti, kterou by rád změnil v luxusní Senior centrum. Se zaplacením samotné kupní ceny, která činí 21,5 milionu, podle svých slov problém nemá.

Kdo nečekal potíže, zmýlil se

Slovo si pak vzala náměstkyně primátora Pavla Brady (nestr). a doporučila zastupitelům Glosovu žádost schválit s tím, že projekt je pro město výhodný. Opozice v čele s občanskými demokraty však byla jiného názoru. Miroslav Krajíček mínil, že město porušilo podmínky výběrového řízení, bývalý primátor Zbyněk Stanjura hovořil o dražbě jako čistším řešení a kritizoval nestandardnost postupu města v celé věci. Nezažil prý situaci, kdy město samo odloží podpis, pak prý ani nemůže pořádně plánovat rozpočet.

Jejich stranický kolega Marian Staňo zase prohlásil, že nevěří v úspěšnost celého projektu a jeho ekonomickou návratnost. Ke kritikům mimo opozici se poněkud překvapivě přidal i sociální demokrat David Horák, který navrhl vyhlásit novou soutěž. „Než bude smlouva podepsána, bude budova chátrat dál," argumentoval. Názor během této diskuse změnil také náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD), který byl podle svých slov nejdříve pro, „nyní ale váhá".

Žádost shozená ze stolu

Zdeněk Frélich (nestr.) byl jeden z mála, kteří se Glosovy žádosti veřejně zastali. „Doporučuji vyhovět, ať se ta budova spraví dřív, než ji bude potřebovat třeba tady pan Krajíček," zašpičkoval Frélich do řad ODS. Zastupitelé však už byli rozhodnuti. Bod byl odročen, a co se bude přesně dít dál, není jasné. Tak jako tak, budovu bývalé porodnice čekají další měsíce a možná i roky chátrání.

Porodnice spekulantům?

Podle některých zastupitelů, kteří si nepřáli vystoupit veřejně, si město na kritiku ze stran opozice samo naběhlo tím, jak se prý příliš snažilo umetat podnikateli cestičku. Jiní však radnici hájí a říkají, že se snažila udělat vše pro to, aby se budova bývalé porodnice a především její cenný park nedostaly do rukou spekulantů.

Proto možným zájemcům stanovilo striktní podmínky, co má z porodnice být. A Miroslav Glos byl jediný ze zájemců, kdo byl ochoten tyto podmínky přijmout. „Vím, že o tu nemovitost měli zájem investoři napojení na některé zastupitele, kteří uvažovali, že ten park vykácejí a postaví tam do elka obytný dům. Byla by to nejen devastace tohoto krásného pozemku, ale i celého okolí. A tomu chtěla radnice zabránit," uvedl jeden ze zastupitelů, který se nepřeje zveřejnit své jméno.

Proto nebyl v tomto případě pro dražbu, i když ji obecně považuje za čistší řešení.

.

Náměstek: „Měl by ještě dostat šanci"

Dalibor Halátek (nestr.)Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (nestr.) je dobře, že Miroslav Glos chce z bývalé porodnice udělat seniorcentrum, špatné však, že nedoplatil kupní cenu. „Složil pouze dvoumilionovou kauci, doplatit mu zbývá zhruba 19 milionů," řekl náměstek.

Za poctivý pak Halátek považuje fakt, že se Glos snaží sehnat peníze a mít zajištěno stoprocentní financování celé rekonstrukce. Náměstek míní, že by podnikatel měl ještě od města dostat šanci, podpis kupní smlouvy by však od této chvíle oddálil pouze o půl roku, nikoli o rok, jak Glos žádá. „Měli bychom mu vyjít vstříc, je to opavský podnikatel, který v našem městě už něco postavil. Jde o to, najít v této nestandardní situaci mantinely. Svým vyčkáváním nás totiž pan Glos může dostat do ošemetné situace," pokračoval náměstek.

Na dotaz redakce se vyjádřil rovněž k obstrukcím občanských demokratů během zastupitelstva. „Jsou a priori proti čemukoli. Rozporují například pravidla, která dříve sami nastavili," míní.

Miroslav Glos: „Je to škoda"

Miroslav GlosMiroslav Glos nad rozhodnutím zastupitelů netajil zklamání a rozčarování. Když zastupitelé jeho žádost o prodloužení doby k podepsání kupní smlouvy odložili, měl se k odchodu. Na chodbě naší redakci uvedl: „Nevím, co nyní udělám. Je to nepříjemné a já si to musím nechat projít hlavou. Pět let jsem kolem toho projektu chodil, jednal s architektem, bankami, investory. Co jim mám teď říct, když nyní nemám nic v ruce? Já jsem své peníze neukradl, nezdědil ani nevyhrál. A pokud nedostanu od města časový prostor peníze obstarat, nejsem schopen porodnice zrealizovat."

Podnikatel současně podotkl, že nebude-li mít vyřešeno komplexní financování především nákladné rekonstrukce bývalé porodnice, pak do toho nepůjde. Podle jeho mínění by to totiž za těchto okolností bylo velmi riskantní a nezodpovědné. „Je to škoda. Oba projekty, které jsme v Opavě realizovali, jsme do dvou let od zakoupení vždy úspěšně dotáhli do zdárného konce. Ale musí nám být umožněno se k nim dostat a nechat nás v klidu pracovat," dodal na závěr.

Autor: Zuzana Urbánková

30.9.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení