VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porodnice bude zatím chátrat dál

Opava /TÉMA/ - Budova bývalé porodnice ve Vančurově ulici v Opavě bude chátrat dál. V poslední době jí sice svitla naděje na rekonstrukci, teď se ale světlo v pomyslném tunelu vzdálilo.

30.9.2012
SDÍLEJ:

Budova bývalé porodnice i s přilehlým parkem již dlouho chátrá.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

O přestavbu bývalé porodnice v luxusní Senior centrum měl jako jediný zájem opavský podnikatel Miroslav Glos. Ten má za sebou v Opavě dokončeny dva úspěšné projekty: dům Medical Centrum v Ostrožné ulici a elegantní Rezidenci Elizabeth, která vznikla rekonstrukcí bývalé a chátrající nemocnice U Rytířů v ulici Popské.

Nyní má Glos zájem i o budovu bývalé porodnice, kterou chce přebudovat na bydlení pro pětapadesát seniorů. Jenže má problém. Dosud se mu totiž nepodařilo zajistit veškeré potřebné finance.

„Problém není v zaplacení kupní ceny, ale v zajištění všech financí na rekonstrukci objektu a přilehlého parku, včetně oplocení. Pokud se mi nepodaří zajistit veškeré finance, jsem připraven odstoupit od projekt,u a přijít tak o dvoumilionovou kauci, kterou jsem již zaplatil," říká podnikatel, který podle svých slov považuje za nezodpovědné jít do něčeho, na co nemá zajištěny všechny potřebné peníze.

Oslovil proto opavské zastupitele se žádostí o odložení podpisu kupní smlouvy o jeden rok. Jenže narazil. Proti se postavili opoziční občanští demokraté spolu se zástupcem komunistů, z vládnoucí koalice pak překvapivě i někteří sociální demokraté.

Zatímco občanským demokratům v celé věci vadil nestandardní postup vedení města, sociálním demokratům časová prodleva dávající prostor chátraní budovy, tak zástupci komunistů fakt, že Senior centrum má být pro střední a vyšší vrstvu.

Většina kritiků se nejdříve od mikrofonu obrátila ke Glosovi, aby ho ujistila, že proti němu osobně nic nemají, což mu ovšem nebylo nic platné. Závěrečným hlasováním zastupitelé celou záležitost odročili. Jinými slovy: její konečné vyřešení odsunuli na neurčito. A to je pro porodnici špatná zpráva.

.

Takto by měla bývalá porodnice v budoucnosti vypadat. foto: archiv Miroslava Glose

Tanec kolem bývalé porodnice

Opavský podnikatel Miroslav Glos seděl předminulé pondělí vzadu v sále minoritského kláštera a čekal, až se zastupitelé dostanou k projednávání jeho věci. Když se tak stalo, přešel přes celý sál dopředu k mikrofonu, aby je požádal o čas. Potřebuje prý ještě rok, než podepíše kupní smlouvu na budovu bývalé porodnice a jejího parku ve Vančurově ulici.

Důvodem jsou peníze, které zatím nemůže sehnat na rekonstrukci této nemovitosti, kterou by rád změnil v luxusní Senior centrum. Se zaplacením samotné kupní ceny, která činí 21,5 milionu, podle svých slov problém nemá.

Kdo nečekal potíže, zmýlil se

Slovo si pak vzala náměstkyně primátora Pavla Brady (nestr). a doporučila zastupitelům Glosovu žádost schválit s tím, že projekt je pro město výhodný. Opozice v čele s občanskými demokraty však byla jiného názoru. Miroslav Krajíček mínil, že město porušilo podmínky výběrového řízení, bývalý primátor Zbyněk Stanjura hovořil o dražbě jako čistším řešení a kritizoval nestandardnost postupu města v celé věci. Nezažil prý situaci, kdy město samo odloží podpis, pak prý ani nemůže pořádně plánovat rozpočet.

Jejich stranický kolega Marian Staňo zase prohlásil, že nevěří v úspěšnost celého projektu a jeho ekonomickou návratnost. Ke kritikům mimo opozici se poněkud překvapivě přidal i sociální demokrat David Horák, který navrhl vyhlásit novou soutěž. „Než bude smlouva podepsána, bude budova chátrat dál," argumentoval. Názor během této diskuse změnil také náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD), který byl podle svých slov nejdříve pro, „nyní ale váhá".

Žádost shozená ze stolu

Zdeněk Frélich (nestr.) byl jeden z mála, kteří se Glosovy žádosti veřejně zastali. „Doporučuji vyhovět, ať se ta budova spraví dřív, než ji bude potřebovat třeba tady pan Krajíček," zašpičkoval Frélich do řad ODS. Zastupitelé však už byli rozhodnuti. Bod byl odročen, a co se bude přesně dít dál, není jasné. Tak jako tak, budovu bývalé porodnice čekají další měsíce a možná i roky chátrání.

Porodnice spekulantům?

Podle některých zastupitelů, kteří si nepřáli vystoupit veřejně, si město na kritiku ze stran opozice samo naběhlo tím, jak se prý příliš snažilo umetat podnikateli cestičku. Jiní však radnici hájí a říkají, že se snažila udělat vše pro to, aby se budova bývalé porodnice a především její cenný park nedostaly do rukou spekulantů.

Proto možným zájemcům stanovilo striktní podmínky, co má z porodnice být. A Miroslav Glos byl jediný ze zájemců, kdo byl ochoten tyto podmínky přijmout. „Vím, že o tu nemovitost měli zájem investoři napojení na některé zastupitele, kteří uvažovali, že ten park vykácejí a postaví tam do elka obytný dům. Byla by to nejen devastace tohoto krásného pozemku, ale i celého okolí. A tomu chtěla radnice zabránit," uvedl jeden ze zastupitelů, který se nepřeje zveřejnit své jméno.

Proto nebyl v tomto případě pro dražbu, i když ji obecně považuje za čistší řešení.

.

Náměstek: „Měl by ještě dostat šanci"

Dalibor Halátek (nestr.)Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (nestr.) je dobře, že Miroslav Glos chce z bývalé porodnice udělat seniorcentrum, špatné však, že nedoplatil kupní cenu. „Složil pouze dvoumilionovou kauci, doplatit mu zbývá zhruba 19 milionů," řekl náměstek.

Za poctivý pak Halátek považuje fakt, že se Glos snaží sehnat peníze a mít zajištěno stoprocentní financování celé rekonstrukce. Náměstek míní, že by podnikatel měl ještě od města dostat šanci, podpis kupní smlouvy by však od této chvíle oddálil pouze o půl roku, nikoli o rok, jak Glos žádá. „Měli bychom mu vyjít vstříc, je to opavský podnikatel, který v našem městě už něco postavil. Jde o to, najít v této nestandardní situaci mantinely. Svým vyčkáváním nás totiž pan Glos může dostat do ošemetné situace," pokračoval náměstek.

Na dotaz redakce se vyjádřil rovněž k obstrukcím občanských demokratů během zastupitelstva. „Jsou a priori proti čemukoli. Rozporují například pravidla, která dříve sami nastavili," míní.

Miroslav Glos: „Je to škoda"

Miroslav GlosMiroslav Glos nad rozhodnutím zastupitelů netajil zklamání a rozčarování. Když zastupitelé jeho žádost o prodloužení doby k podepsání kupní smlouvy odložili, měl se k odchodu. Na chodbě naší redakci uvedl: „Nevím, co nyní udělám. Je to nepříjemné a já si to musím nechat projít hlavou. Pět let jsem kolem toho projektu chodil, jednal s architektem, bankami, investory. Co jim mám teď říct, když nyní nemám nic v ruce? Já jsem své peníze neukradl, nezdědil ani nevyhrál. A pokud nedostanu od města časový prostor peníze obstarat, nejsem schopen porodnice zrealizovat."

Podnikatel současně podotkl, že nebude-li mít vyřešeno komplexní financování především nákladné rekonstrukce bývalé porodnice, pak do toho nepůjde. Podle jeho mínění by to totiž za těchto okolností bylo velmi riskantní a nezodpovědné. „Je to škoda. Oba projekty, které jsme v Opavě realizovali, jsme do dvou let od zakoupení vždy úspěšně dotáhli do zdárného konce. Ale musí nám být umožněno se k nim dostat a nechat nás v klidu pracovat," dodal na závěr.

Autor: Zuzana Urbánková

30.9.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Obchodní zástupci 25 000 Kč

Obchodní zástupci OBCHODNÍ ZÁSTUPCE, ZÁSTUPKYNĚ V OBLASTI INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Toflová Irena, tel.: 724 438 168, e-mail: irena.toflova@tipa.eu, Požadujeme:, zájem a orientaci v moderních "chytrých" technologiích, standardní zkušenosti a znalosti s PC, samostatnost, znalost v oblasti prodeje, flexibilita, dynamický projev., Pracoviště Opava, nástup dle dohody., Náplň práce: hledání nových zákazníků a příležitostí (pracovní cesty), komunikace se stávajícími zákazníky, partnery, dodavateli, podpora nabízených produktů, vytváření podkladů.. Pracoviště: Tipa,spol. s r.o., Sadová, č.p. 2749, 746 01 Opava 1. Informace: Irena Toflová, +420 724 438 168.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 75 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) PROVOZNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 75 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Němec Arnošt tel.: 608 736 220, PRACOVNÍ DOBA OD 10:00 DO 22:00, Vyučení v oboru výhodou., Vzdělání nerozhoduje, praxe výhodou. Nástup možný ihned. Pracoviště: Hospůdka Sklep, Hať , Předem volat a domluvit si schůzku.. Pracoviště: Arnošt němec - pracoviště, U Střediska, č.p. 627, 747 16 Hať u Hlučína. Informace: Arnošt Němec, +420 608 736 220.

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Fotograf, kamereman a 20 000 Kč

Umělečtí, reklamní fotografové FOTOGRAF -KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *Svůj strukturovaný životopis spolu s portfoliem fotografií (min. 10) zašlete na kariera@stoklasa.cz, do předmětu uveďte fotograf/fotografka., Požadujeme: zkušenosti s fotografováním v ateliéru (znalost zábleskových světel apod.), znalost práce s profesionální digitální zrcadlovkou (ovládání, nastavení), znalost úpravy fotografií v editačním SW., Nabízíme: pružnou pracovní dobu, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje., Pracovní náplň: fotografování zboží na modelech, pro reklamní účely a marketingové kampaně. Spolupráce na videonávodech a úprava fotografií.. Pracoviště: Stoklasa textilní galanterie s.r.o., Záhumenní, č.p. 453, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) ŘIDIČ -KA DODÁVKOVÉHO VOZIDLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Romanovschi Petr, tel.: 725 245 003 - volejte 7:00 - 14:00 hod., e-mail: romanovschi@fbtlogistics.cz, Praxe v oboru vítána, dobrá pracovní morálka, zájem o řízení motorových vozidel, časová flexibilita - časově náročný provoz., Místo výkonu práce: celá ČR + státy Evropy, nástup dle dohody.. Pracoviště: Fbt logistics, s.r.o., Kolofíkovo nábřeží, č.p. 1364, 747 05 Opava 5. Informace: Petr Romanovschi, +420 725 245 003.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vláda ČR na návštěvě v Moravskoslezském kraji, 24. dubna 2018 v Ostravě, na snímku vlevo ministr Richard Brabec  s náměstkem hejtmana Jakubem Unuckou.
70

Ministr Brabec: S další miliardou na kotle zmizí z ovzduší tuny a tuny prachu

Ilustrační foto.

Kouč vedoucí Opavy změny neplánuje

Luděk Jurečka: Dalšího soupeře neřešíme, chceme finále

Zkušení hráči v play off ožívají. To je přesně i případ opavského křídelníka Luďka Jurečky. Ostřílený basketbalista byl jedním z hlavních tahounů Slezanů proti Olomoucku. Byl nejlepším střelcem svého týmu a Hanáky ničil především rychlopalbou trojek.

Muž odsouzený za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově žádá obnovu procesu

Obhajoba zpochybňuje znalecký posudek týkající se pachových stop, které se staly hlavním nepřímým důkazem.

Záchytná stanice v Hlučíně je bez psů

Stanice ve městě pracuje kvalitně, což dokazuje to, že ji momentálně neobývá ani jeden pes.

Opava: stavba krytého bazénu se vrací do hry

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili navýšení limitu částky určené na výstavbu nového krytého bazénu na 380 milionů korun bez DPH.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT