VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Porodnice bude zatím chátrat dál

Opava /TÉMA/ - Budova bývalé porodnice ve Vančurově ulici v Opavě bude chátrat dál. V poslední době jí sice svitla naděje na rekonstrukci, teď se ale světlo v pomyslném tunelu vzdálilo.

30.9.2012
SDÍLEJ:

Budova bývalé porodnice i s přilehlým parkem již dlouho chátrá.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

O přestavbu bývalé porodnice v luxusní Senior centrum měl jako jediný zájem opavský podnikatel Miroslav Glos. Ten má za sebou v Opavě dokončeny dva úspěšné projekty: dům Medical Centrum v Ostrožné ulici a elegantní Rezidenci Elizabeth, která vznikla rekonstrukcí bývalé a chátrající nemocnice U Rytířů v ulici Popské.

Nyní má Glos zájem i o budovu bývalé porodnice, kterou chce přebudovat na bydlení pro pětapadesát seniorů. Jenže má problém. Dosud se mu totiž nepodařilo zajistit veškeré potřebné finance.

„Problém není v zaplacení kupní ceny, ale v zajištění všech financí na rekonstrukci objektu a přilehlého parku, včetně oplocení. Pokud se mi nepodaří zajistit veškeré finance, jsem připraven odstoupit od projekt,u a přijít tak o dvoumilionovou kauci, kterou jsem již zaplatil," říká podnikatel, který podle svých slov považuje za nezodpovědné jít do něčeho, na co nemá zajištěny všechny potřebné peníze.

Oslovil proto opavské zastupitele se žádostí o odložení podpisu kupní smlouvy o jeden rok. Jenže narazil. Proti se postavili opoziční občanští demokraté spolu se zástupcem komunistů, z vládnoucí koalice pak překvapivě i někteří sociální demokraté.

Zatímco občanským demokratům v celé věci vadil nestandardní postup vedení města, sociálním demokratům časová prodleva dávající prostor chátraní budovy, tak zástupci komunistů fakt, že Senior centrum má být pro střední a vyšší vrstvu.

Většina kritiků se nejdříve od mikrofonu obrátila ke Glosovi, aby ho ujistila, že proti němu osobně nic nemají, což mu ovšem nebylo nic platné. Závěrečným hlasováním zastupitelé celou záležitost odročili. Jinými slovy: její konečné vyřešení odsunuli na neurčito. A to je pro porodnici špatná zpráva.

.

Takto by měla bývalá porodnice v budoucnosti vypadat. foto: archiv Miroslava Glose

Tanec kolem bývalé porodnice

Opavský podnikatel Miroslav Glos seděl předminulé pondělí vzadu v sále minoritského kláštera a čekal, až se zastupitelé dostanou k projednávání jeho věci. Když se tak stalo, přešel přes celý sál dopředu k mikrofonu, aby je požádal o čas. Potřebuje prý ještě rok, než podepíše kupní smlouvu na budovu bývalé porodnice a jejího parku ve Vančurově ulici.

Důvodem jsou peníze, které zatím nemůže sehnat na rekonstrukci této nemovitosti, kterou by rád změnil v luxusní Senior centrum. Se zaplacením samotné kupní ceny, která činí 21,5 milionu, podle svých slov problém nemá.

Kdo nečekal potíže, zmýlil se

Slovo si pak vzala náměstkyně primátora Pavla Brady (nestr). a doporučila zastupitelům Glosovu žádost schválit s tím, že projekt je pro město výhodný. Opozice v čele s občanskými demokraty však byla jiného názoru. Miroslav Krajíček mínil, že město porušilo podmínky výběrového řízení, bývalý primátor Zbyněk Stanjura hovořil o dražbě jako čistším řešení a kritizoval nestandardnost postupu města v celé věci. Nezažil prý situaci, kdy město samo odloží podpis, pak prý ani nemůže pořádně plánovat rozpočet.

Jejich stranický kolega Marian Staňo zase prohlásil, že nevěří v úspěšnost celého projektu a jeho ekonomickou návratnost. Ke kritikům mimo opozici se poněkud překvapivě přidal i sociální demokrat David Horák, který navrhl vyhlásit novou soutěž. „Než bude smlouva podepsána, bude budova chátrat dál," argumentoval. Názor během této diskuse změnil také náměstek primátora Daniel Žídek (ČSSD), který byl podle svých slov nejdříve pro, „nyní ale váhá".

Žádost shozená ze stolu

Zdeněk Frélich (nestr.) byl jeden z mála, kteří se Glosovy žádosti veřejně zastali. „Doporučuji vyhovět, ať se ta budova spraví dřív, než ji bude potřebovat třeba tady pan Krajíček," zašpičkoval Frélich do řad ODS. Zastupitelé však už byli rozhodnuti. Bod byl odročen, a co se bude přesně dít dál, není jasné. Tak jako tak, budovu bývalé porodnice čekají další měsíce a možná i roky chátrání.

Porodnice spekulantům?

Podle některých zastupitelů, kteří si nepřáli vystoupit veřejně, si město na kritiku ze stran opozice samo naběhlo tím, jak se prý příliš snažilo umetat podnikateli cestičku. Jiní však radnici hájí a říkají, že se snažila udělat vše pro to, aby se budova bývalé porodnice a především její cenný park nedostaly do rukou spekulantů.

Proto možným zájemcům stanovilo striktní podmínky, co má z porodnice být. A Miroslav Glos byl jediný ze zájemců, kdo byl ochoten tyto podmínky přijmout. „Vím, že o tu nemovitost měli zájem investoři napojení na některé zastupitele, kteří uvažovali, že ten park vykácejí a postaví tam do elka obytný dům. Byla by to nejen devastace tohoto krásného pozemku, ale i celého okolí. A tomu chtěla radnice zabránit," uvedl jeden ze zastupitelů, který se nepřeje zveřejnit své jméno.

Proto nebyl v tomto případě pro dražbu, i když ji obecně považuje za čistší řešení.

.

Náměstek: „Měl by ještě dostat šanci"

Dalibor Halátek (nestr.)Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (nestr.) je dobře, že Miroslav Glos chce z bývalé porodnice udělat seniorcentrum, špatné však, že nedoplatil kupní cenu. „Složil pouze dvoumilionovou kauci, doplatit mu zbývá zhruba 19 milionů," řekl náměstek.

Za poctivý pak Halátek považuje fakt, že se Glos snaží sehnat peníze a mít zajištěno stoprocentní financování celé rekonstrukce. Náměstek míní, že by podnikatel měl ještě od města dostat šanci, podpis kupní smlouvy by však od této chvíle oddálil pouze o půl roku, nikoli o rok, jak Glos žádá. „Měli bychom mu vyjít vstříc, je to opavský podnikatel, který v našem městě už něco postavil. Jde o to, najít v této nestandardní situaci mantinely. Svým vyčkáváním nás totiž pan Glos může dostat do ošemetné situace," pokračoval náměstek.

Na dotaz redakce se vyjádřil rovněž k obstrukcím občanských demokratů během zastupitelstva. „Jsou a priori proti čemukoli. Rozporují například pravidla, která dříve sami nastavili," míní.

Miroslav Glos: „Je to škoda"

Miroslav GlosMiroslav Glos nad rozhodnutím zastupitelů netajil zklamání a rozčarování. Když zastupitelé jeho žádost o prodloužení doby k podepsání kupní smlouvy odložili, měl se k odchodu. Na chodbě naší redakci uvedl: „Nevím, co nyní udělám. Je to nepříjemné a já si to musím nechat projít hlavou. Pět let jsem kolem toho projektu chodil, jednal s architektem, bankami, investory. Co jim mám teď říct, když nyní nemám nic v ruce? Já jsem své peníze neukradl, nezdědil ani nevyhrál. A pokud nedostanu od města časový prostor peníze obstarat, nejsem schopen porodnice zrealizovat."

Podnikatel současně podotkl, že nebude-li mít vyřešeno komplexní financování především nákladné rekonstrukce bývalé porodnice, pak do toho nepůjde. Podle jeho mínění by to totiž za těchto okolností bylo velmi riskantní a nezodpovědné. „Je to škoda. Oba projekty, které jsme v Opavě realizovali, jsme do dvou let od zakoupení vždy úspěšně dotáhli do zdárného konce. Ale musí nám být umožněno se k nim dostat a nechat nás v klidu pracovat," dodal na závěr.

Autor: Zuzana Urbánková

30.9.2012
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 19 000 Kč

Zubní instrumentáři ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/KA. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: MUDr. Martina Majnušová tel.: 776 276 412, životopisy zasílejte na e-mail: zubniordi@centrum.cz. , Požadujeme: ÚSO, kurz zubní instrumentářky podmínkou, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, časová flexibilita., Pracoviště Opava.. Pracoviště: Mudr. martina majnušová, Na Pomezí, č.p. 592, 747 06 Opava 6. Informace: Martina Majnušová, +420 776 276 412.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738, Aktualizace: 16.7.2018. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 22 500 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví STAVEBNÍ MISTR/OVÁ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: p. Franzová, tel. 605243704, email: info@f-h.cz, Podmínka SŠ vzdělání staveb. směru., Nástup možný ihned., Aktualizace 20.7.2018. Pracoviště: Fichna - hudeczek a.s., Opavská, č.p. 535, 747 18 Píšť. Informace: Franzová, +420 595 055 541.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 16 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci pracovník, pracovnice ve výrobě uzenin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: KO: Škrobánková Radmila, životopisy zasílejte na e-mail finance@reznictvi-tichy.cz, osobní pohovor nutno domluvit na tel. čísle 775 635 835., Praxe v oboru není podmínkou - zaučíme, požadujeme časovou flexibilitu, pracovní nasazení, odpovědnost, samostatnost a trestní bezúhonnost., Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Nástupní mzda 100Kč/hod, po zapracování možnost navýšení až na 200Kč/hod. , Nástup možný ihned. Pracoviště: Háj ve Slezsku - Chabičov.. Pracoviště: Řeznictví tichý s.r.o., Mlýnská, č.p. 36, 747 92 Háj ve Slezsku. Informace: Radmila Škrobánková, +420 775 635 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helikoptéra přistávala v Kateřinkách u hřiště na Sokolce.
1

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Kostel sv. Mikuláše v Březové.
31

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Jaroslav Svozil: Sparta? Záruka kvality

Fotbalovou ligu poprvé okusil v mateřské Sigmě Olomouc, střihl si osm zápasů, pak ale musel čtyřiadvacetiletý stoper Jaroslav Svozil z Hané pryč. Trenéři sázeli na jiné koně.  

Povodí: nejste tady jediní! Vodáci: na přípravy bylo dost času!

Rozhodnutí Povodí Odry (POD) o zrušení sjezdu řeky Moravice se vodákům nelíbí. POD argumentuje suchem, vodáci tvrdí, že příprava sjezdu byla nedostatečná.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT