Poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) je odmítá.

„Česká vláda při jednání selhala, oklamala veřejnost a nechala se přehlasovat. Premiér nevyužil možnosti projednat kvóty na nejvyšší úrovni, kde nás ostatní státy nemohou přehlasovat. Kvůli vynuceným kvótám jsme ve Sněmovně navrhli podání žaloby k Evropskému soudnímu dvoru, jak to udělali Slováci, ale většina poslanců za ČSSD, ANO, TOP09 a KDU to odmítla," konstatuje Zbyněk Stanjura s tím, že se obává dalších rozhodnutí RU o navyšováním kvót k přijímání převážně nelegálních migrantů.

Poslanec Miroslav Opálka (KSČM) s kvótami rovněž nesouhlasí a vnímá v souvislosti s běženci hned tři problémy. „Zaprvé ve formě postupu EU. Její diktát, navíc prakticky nerealizovatelný, jde proti suverénnímu rozhodnutí naší politické reprezentace, a troufám si říci i proti postoji většiny národa.

Zadruhé dochází k míšení nesourodých kultur, na které nejsme připraveni a s tím mají mnohé země špatné zkušenosti. Srovnávat tyto imigranty s našimi emigranty je nepřístojné, jde hlavně o podstatné rozdíly kvalifikační, kulturní i zdravotní. Zatřetí kvótové rozhodnutí neřeší podstatu problému ani ochranu společných hranic," vysvětluje svůj postoj poslanec Opálka.

Poslanec Herbert Pavera (TOP 09) kvóty disciplinovaně vnímá jako logické vyústění řešení migrační krize. „Hlasování EU bychom jako její členové měli akceptovat, protože o tom rozhodla demokratická většina. Neuznání tohoto rozhodnutí by bylo stejně špatné, jako svévolné nerespektování rozhodnutí naší vlády jednotlivými ministry," říká poslanec Pavera.

Česko by podle něj dokázalo přijmout mnohem víc než tři tisíce přidělených migrantů, pokud by na to byla vláda připravená. Podle něj však zaspala stejně jako EU a OSN. Odsuzuje média a některé politiky za to, že ukazují příchod migrantů jako potenciální hrozbu pro bezpečnost Česka.

Senátor Vladimír Plaček (ČSSD) je zásadně proti kvótám na imigranty už proto, že nic neřeší.

„Problém se má řešit tam, kde vzniká. Jsem přesvědčený, že Senát se o trvalých kvótách vyjádří stejně jako Poslanecká sněmovna a tento systém jednoznačně zamítne. Pokud bychom přesto všechno azyl některým imigrantům udělovali, tak jen ve zcela výjimečných a plně opodstatněných případech na dobu určitou.

Islámští imigranti jsou z naprosté většiny ekonomičtí, protože v bezpečných zemích mimo Sýrii pobývat nechtějí. Takové u nás opravdu nechceme," konstatuje senátor Plaček s tím, že Češi nejsou xenofobní, jen poučení z dřívějších chyb západních zemí.

Poslanci za ANO a ČSSD Martin Sedlář a Václav Klučka svá stanoviska redakci nesdělili.