Opavský poslanec Miroslav Opálka (KSČM) neměl za loňský rok žádné nesplacené finanční závazky a během sledovaného období neměl žádné další příjmy nad 100 tisíc korun. Nepodnikal a neměl podíl v žádné obchodní ani jiné podnikatelské společnosti. Nezískal majetek nad 500 tisíc korun, byl členem zastupitelstva a Správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ani sociální demokrat Václav Klučka neměl za sledované období žádné dluhy a nezískal žádné boční příjmy nad 100 tisíc korun. Nepodnikal a neměl podíl v žádné obchodní ani jiné podnikatelské společnosti. Byl členem opavského zastupitelstva, členem představenstva Slezského fotbalového clubu a předsedou CVJ Společenství vlastníků.

Pestřejší čestné prohlášení o vedlejších příjmech a majetku než jeho kolegové měl rozhodně bývalý opavský primátor, občanský demokrat Zbyněk Stanjura. Na odměnách za své působení v opavském a v krajském zastupitelstvu, v Nadaci ČEZ a společnosti ESKON dostal celkem 334 467 korun. Z toho nejvyšší částka, 206 822 korun, je za působení v Moravskoslezském kraji.

Za prodej automobilu získal 192 tisíc korun, je spoluvlastníkem pozemku v ceně 213 tisíc korun a splácí hypotéku ve výši 5 522 406 korun. Za sledované období nepodnikal, nebyl ani společníkem v podnikatelské činnosti a nezískal žádný movitý majetek převyšující půl milionu korun.

A co dobrého vykonali opavští zákonodárci pro své město? Zaslouží si svůj poslanecký plat? Zde jsou jejich odpovědi.

Zbyněk Stanjura považuje za svůj životní úspěch znovuzahájení výstavby tolik očekávané jedenáctky spojující Opavu s Ostravou. „Projednával jsem to osobně s ministrem dopravy i s dalšími odpovědnými představiteli a jsem moc rád, že stavba jede dál. V rámci legislativy jsem se podílel na dvou záležitostech s finančním dopadem pro všechna města. Konkrétně pro Opavu by to mělo znamenat přínos zhruba padesáti milionů korun ročně," vyjádřil se Zbyněk Stanjura.

Miroslav Opálka s dalšími kolegy napříč politickými stranami podpořil další výstavbu jedenáctky. „Problém však vidím v tom, že jako opoziční poslanec nemám vládní dveře zrovna otevřené," krčí rameny Miroslav Opálka.

Václav Klučka se podle svých slov angažoval v jednání s armádou o převodu zbývajících budov v Dukelských kasárnách na město. „Trochu jsem snad přispěl k tomu, že se město v kasárnách už může napojovat na energie, a povedlo se mi zajistit i příslib kraje na peníze pro investice ve Slezské nemocnici," míní Václav Klučka.