Jestliže mu ale dají zákonodárci zelenou, pak si v restauraci tuto siestu už nevychutnáte. Nejvíce diskutovaným bodem projednávání nového zákona na omezení kouření bude totiž zákaz kouření v restauracích a dalších místech společného stravování. Podle novely má být v restauracích a barech kouření absolutně zakázáno, s výjimkou prostor, které budou stavebně odděleny.

Nyní stačí, aby místa pro kuřáky byla jen označena a dobře větrána. To znamená, že kouřit lze takřka všude.

Hostinští: Zákaz je diskriminační

Dopadu tohoto zákona se obává většina majitelů restaurací. „V praxi by pro nás znamenal dost tvrdý úder. Nic proti němu nenaděláme, ale je to diskriminace kuřáků a ti mezi našimi hosty převažují. Každý má přece možnost zvolit si místo podle svého rozhodnutí a nekuřáci mohou chodit do nekuřáckých restaurací,“ říká majitel restaurace Radegast v Háji ve Slezsku Petr Jeřábek.

V dolnobenešovské restauraci Štika je oddělení pro kuřáky a pro nekuřáky. „Nekuřácká část je stále téměř prázdná. Kdyby zákon prošel a kuřáci by k nám přestali chodit, neměl bych tu skoro žádného hosta. Problémy s kouřením v restauraci se přece dají řešit i jiným způsobem než striktním zákazem, který je diskriminační,“ míní majitel Gerhard Polák.

Většina štamgastů kouří

Citelného dopadu na provoz restaurace se po zákazu kouření obává i majitel opavské restaurace U Ferdy. „Většina našich štamgastů kouří, a pokud by si nemohli zapálit, určitě by nepřišli,“ domnívá se Vladimír Kašpárek. Podobný názor má také provozovatel opavské restaurace U Hrocha. „Vhodnější je vytvořit kuřáckou a nekuřáckou část, aby si návštěvníci mohli sami vybrat. Pokud budou všechny restaurace nekuřácké, budou kuřáci zůstávat v soukromí,“ konstatuje Ctirad Schramm.

Také malé rohovské hospůdce U Komárků by po zákazu kouření asi dost zákazníků ubylo, protože místní chlapi jsou podle slov majitelky zvyklí dát si k pivu cigaretu. Restaurace má jednu místnost kuřáckou, vybavenou čističkou vzduchu, a jednu nekuřáckou.

Opavsko: většina poslanců zákaz podporuje

,Kontroverzní zákon se nyní dostal do třetího čtení a většina opavských poslanců ho podporuje. „Se zákazem kouření v restauracích stoprocentně souhlasím. Stojím na straně nekuřáků, kteří jsou v restauračních zařízeních pořád v nevýhodě,“ říká poslanec Václav Klučka (ČSSD). Stejný názor má i jeho hlučínský stranický kolega.

„Poznatky dokazují, že kouření je pro lidstvo škodlivé. Část lidí se tohoto zlozvyku zbavuje, a je proto nutné vytvořit prostředí, ve kterém bude vliv kuřáků potlačen. Možný způsob řešení vidím i ve zřízení samostatných kuřáckých a nekuřáckých restaurací,“ míní poslanec Pavol Kubuš. Poslanec Miroslav Opálka (KSČM) má k zákonu jednoznačně kladný postoj. Lakonicky ho vysvětluje tím, že nekouřit je správné i morální. Na opačné straně stojí poslanec Miroslav Krajíček (ODS). „Jsem přesvědčen, že tuto věc je možné domluvit i bez nějaké normy. Každou další regulaci považuji za krok k horšímu,“ říká poslanec Krajíček.