Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postavičky, které patří ke koloritu Opavy

Opava – Opavu si člověk bez nich snad ani neumí představit. Neodmyslitelně patří ke koloritu města a není asi nikdo, kdo by jimi nebyl osloven. Mluvíme o tradičních opavských postavičkách.

15.7.2012
SDÍLEJ:

Muž přezdívaný Čáp se stal jednou ze stálic opavského centra.Foto: .

Legendy východního nádraží

„Hej, fešáku, neměl bys u sebe cigáro?" je jedna z nejčastějších otázek asi 120 centimetrů vysoké ženy snědé pleti, která si říká Apolena. Téměř nikdy nechodí sama. Doprovází ji její přesný opak – vysoký starší muž známý jako Strom. Pamatovat si ho budete s delším plnovousem.

V současnosti bývá ale již také hladce oholen. Internetová stránka http://loko.goo.cz/historky/historky.htm se důkladně zaobírá tzv. Legendami východního nádraží, mezi nimiž mají Apolena se Stromem své čestné místo. Přečíst si zde můžete spoustu zajímavých a vtipných příběhů ze světa opavských somráků, bezdomovců a opilců.

Apolena se Stromem jsou doslova studnicí nejrůznějších historek. Z publikovatelných stojí za zmínku ta, kdy dost možná opilá Apolena během Dne železničářů tančila na peroně v rytmu hudby a ochotně pózovala objektivům fotografů. Mimo jiné se jedná o vášnivou sběratelku vajglů.

Byť je Strom skoro dvojnásobně vyšší než jeho kolegyně, v jejich „partě" hraje druhé housle. Při Apolenčiných výletech za účelem sběru nových špačků je mu svěřena funkce hlídače alkoholu. Řídícím mozkem této dvojice je zcela nepochybně Apolena.

.

Jedna z legend opavského východního nádraží Apolena. foto: Miroslav Pösel

Dobrý den, nemáte cigaretu?

V našem putování za „malými velkými" osobnostmi Opavy se z východního nádraží přesuňme do centra města. Hlavně před budovou Slezské univerzity v Masarykově ulici narazíte na postaršího muže. Říká se mu Čáp. Mnohdy vás vítá napřaženou pravicí, slušně pozdraví a poprosí o cigaretu.

Na první pohled se zdá, že se obléká dle nejnovější secondhandové módy a podobně jako u Apoleny se Stromem se s ním pojí řada mýtů a legend. Svého času se v zimních měsících rád ohříval na topení uvnitř sázkové kanceláře Chance, nacházející se na Horňáku vedle předprodeje Sluna. Tiket si snad nikdy nepodal, ale jednou například zničehonic zatřásl batohem na zádech jednoho tipujícího, který upíral zrak na tabuli s nabídkou zápasů.

Když se na něho dotyčný zděšeně otočil, Čáp se zeptal, jestli to cítil. Údajně testoval, zda by si toho někdo všiml při tlačence v trolejbuse či autobuse. Je to zkrátka veselá kopa.

.

Křemil z Kateřinek

Náš článek nemůže obsáhnout všechny, ale čtenáři nesmí být ochuzeni o seznámení se s největší opavskou legendou, která bohužel už pět let nežije. Nejde o nikoho jiného než Křemila z Kateřinek. Zásadně chodil bosky, odíval se do jutového pytle, který si v pase stahoval provazem, a bez svého speciálně upraveného jízdního kola nedal ani ránu.

Jeho bicykl byl opatřen tyčí ze sprchy, na jejímž konci bylo zavěšeno stínidlo z lampy. Tvrdí se o něm, že měl vystudovanou vysokou školu, ale i tak nad některými Křemilovými kousky zůstává rozum stát. V městské hromadné dopravě rád opovrhoval držadly. Zvonem na čištění odpadů se přisál ke stropu a přidržoval se po svém.

Když mu nevyšly drobné na autobus, neváhal řidiči podstrčit prázdné flašky od piva s tím, že pokud je vrátí, dostane kýžený obnos. Proslul také pověstnými tanečky s paní Novotnou. Ano, téměř každý muž rád tancuje, avšak paní Novotná byla zvláštní žena. Jednalo se totiž o psa. Takovou pouliční směsku. Křemil byl prostě kouzelný.

Čtenáři, pomozte naší redakci získat informace

Naše redakce vyzývá čtenáře, aby na následující e-mail: petr.dusek@denik.cz posílali různé zajímavé historky a fotky spojené s legendou opavských Kateřinek, které nikdo neřekl jinak než Křemil. Ten je například proslulý tím, že na svém kole sjel památník v Hrabyni.

Petr Dušek

Autor: Redakce

15.7.2012
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Petr Czudek

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj je právě teď hostem on-line rozhovoru Deníku a odpovídá na otázky čtenářů. 

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení