Ne všechny školy mohou nabídnout svým tělesně hendikepovaným svěřencům komfort v podobě bezbariérových vstupů. Je ale zřejmé, že dělají vše pro to, aby jim pohyb po škole co nejvíce usnadnily. „Každá základní škola musí umožnit jakémukoliv dítěti základní školní docházku, když si to jeho zákonný zástupce bude přát a když má dítě bydliště ve spádové oblasti dané školy,“ vysvětluje ředitelka Základní školy ve Stěbořicích Iveta Moravcová, podle které musí škola zajistit všechny náležitosti a zpřístupnit prostory pro jakkoliv hendikepované dítě.
„Co se týká fyzického postižení, navštěvoval v minulosti naši školu žák pohybující se na vozíčku. Rodiče na vlastní náklady pořídili do školy na schody nájezdové desky a dítě díky pomoci spolužáků pohyb po škole zvládalo,“ uvedla dále Iveta Moravcová a podotkla, že všechno vždy záleží na domluvě. „Každé hendikepované dítě je obrovským přínosem v oblasti osobnostní a sociální výchovy žáků školy,“dodala nakonec Iveta Moravcová.
Gymnázium v Hlučíněmá výtah pro vozíčkáře
Na Gymnáziu Josefa Kainara v Hlučíně mají tělesně hendikepovaní zájemci o studium dveře otevřené. Přednedávnem zde totiž vybudovali bezbariérový výtah pro tělesně postiženou studentku Martinu Středulovou. „Když k nám Martina nastoupila, nevěděli jsme, co to bude znamenat. Hodně nám pomohla Martinina maminka a náměstkyně hejtmana Jaroslava Wenigerová. Ta slíbila, že udělá vše pro to, abychom peníze na bezbariérový výtah získali. Povedlo se, a pak už šlo všechno velmi rychle,“ okomentoval celou situaci ještě před dokončením stavby bezbariérového výtahu ředitel školy Jiří Šebesta.
Rovněž na Základní škole v Hati jsou na hendikepované děti připraveni. „V rámci přestavby školy jsme připravili bezbariérový vstup do školy a rovněž sociální zařízení pro hendikepované děti tak, abychom byli v případě potřeby připraveni. Tento přístup je zatím pouze pro přízemní prostory,“ zmínil ředitel školy Jan Hřivňák. Bezbariérový přístup do přízemí školy včetně sociálního zařízení pro tělesně postižené žáky pak mají i na Základní škole v Hlučíně-Darkovičkách.
Zkušenosti mají i na Vítkovsku
Zkušenosti s hendikepovanými dětmi mají také na Základní škole Komenského ve Vítkově. Potvrdila to ředitelka školy Blanka Váňová. „Na škole postižené děti máme. Jednoho žáka s Downovým syndromem, jednoho na vozíčku a jeden vozíčkář již u nás úspěšně absolvoval,“ vyjmenovává Blanka Váňová. Zmínila také to, že k dispozici mají ve škole dvě asistentky pedagoga a jednoho pedagoga speciálního. Vozíčkáře jsou schopni přijímat také na vítkovském gymnáziu.
„Před dvěma lety u nás úspěšně odmaturoval vozíčkář. Bezbariérové vstupy máme, ne ale všude. Tam, kde nejsou, je možné použít schodolez,“ uvedla ředitelka gymnázia Marie Mikulíková. Na Základní škole v Budišově nad Budišovkou mají v současnosti dva žáky s tělesným postižením. „Žák třetí třídy má asistenta pedagoga a ten je placen ze státního rozpočtu. Žákyně v devátém ročníku má osobního asistenta.Veškeré prostředky na osobního asistenta hradí zřizovatel. Pokud by tomu tak nebylo, pak škola není schopna přijímat hendikepované děti,“ míní ředitel školy Jan Vondrouš.
Všechny školy nejsou bezbariérové
Studenty na vozíčku nemohou přijímat například na Soukromé střední podnikatelské škole v Opavě.„Pokud se jedná o vozíčkáře, bohužel, takto hendikepované studenty přijímat nemůžeme. Věříme, že se bude realizovat přestěhování naší školy do nových prostor, kde bychom již od září 2008 mohli mít tyto prostory připraveny. Vše záleží na tom, kdy nám bude moci Magistrát města Opavy předat ke stavebním úpravám náhradní budovu pro školu,“ prozradila ředitelka Soukromé střední podnikatelské školy v Opavě Jarmila Prokešová.
Pro práci s tělesně postiženými nemají podmínky ani na Základní škole v Březové. Potvrdila to tamní výchovná poradkyně Jana Vondrová. „Jsme schopni přijímat děti s vývojovými poruchami učení a maximálně se středním mentálním postižením. Pro práci s tělesně hendikepovanými dětmi nemá škola vybavení a podmínky,“ řekla Jana Vondrová. Bezbariérová prozatím není ani Základní škola v Komárově. „U přijímání žáků záleží na druhu postižení, neboť naše škola není zatím bezbariérová,“ podotkl ředitel školy Tomáš Weicht. Také prostory Mateřské a Základní školy v Suchých Lazcích nejsou uzpůsobeny pro pohyb vozíčkářů.
Některé obory jsou vozíčkářům odepřeny
Existují ale také školy, které hendikepované žáky přijímat nemohou. „Naše škola postižené žáky přijímat nemůže. Ke studiu jednotlivých oborů na škole je totiž nutné potvrzení lékaře, že žák může vykonávat praxi např. ve stájích, na poli, ve sklenících a podobně. Pokud by se stalo, že lékař takovéto potvrzení vydá, odporovalo by to profilu absolventa a požadavkům na vydání závěrečného vysvědčení,“ uvedl zástupce ředitele Masarykovy střední školy zemědělské v Opavě Jiří Kašný.
Podobná situace je také na Střední zdravotnické škole v Opavě. „Bohužel, naše škola není stavebně uzpůsobená pro pohyb hendikepovaných žáků a námi nabízené studijní obory rovněž nejsou vhodné pro takové uchazeče,“ potvrdila ředitelka školy Zdeňka Jelenová. Vozíčkářům zůstává odepřena rovněž hotelová škola. „U oboru Management cestovního ruchu není nutné potvrzení lékaře o zdravotní způsobilosti pro studium oboru. U oboru Hotelnictví a turismus jsou vyloučena onemocnění pohybového aparátu,“ řekl ředitel Hotelové školy v Opavě Jiří Honka.