Tady deratizér Jaroslav Vojtek z firmy Trideta se svou kolegyní Ludmilou Mikovou vysvětlili, že propadlý a neudržovaný kanál se stává vynikajícím místem pro nežádoucí potkany. Poté jsme přešli na místo za Slezankou. Jaroslav Vojtek se pokoušel nadzvednout jednu z betonových dlaždic. Pak vzal do ruky krumpáč a povolil propadající se dlaždice. Pod těmi byly jasně viditelné stopy potkanů. To byl ještě jeden z těch lepších pohledů.

O Opavu jsme se starali pět let

Ze současné situace v Opavě byla Ludmila Miková v šoku. „Deratizaci jsme dělali pro Opavu pět let. Teď už ji asi půl roku dělá jiná firma. Styděla bych se, kdybych po sobě měla zanechat takovou práci. Je to opravdu hrozné,“ řekla a kroutila nevěřícně hlavou. Pak jsme nasedli do auta a postupně objížděli nejrůznější místa v celé Opavě. Nutno podotknout, že stejný výlet po postižených lokalitách absolvoval přibližně před týdnem také náměstek primátora Jaroslav Horák. „Zavolal jsem mu a domluvil si s ním schůzku. Nasedli jsme do auta a také objížděli místa v Opavě. Náměstek byl vstřícný a přislíbil, že učiní opatření k nápravě,“ vysvětlil mi Vojtek. Během cesty jsme každou chvíli zastavovali, abychom mohli vidět věci, které běžný člověk zkrátka nevidí.

Tady nešlapejte, je to vysoce infekční…

….upozornil nás Jaroslav Vojtek ve chvíli, kdy jsme se snažili dostat blíže k jedné z velkých děr. Jak se zmínil, lidé mnohdy tyto díry zasypávají, nicméně tím všechno ještě zhoršují. „Vytváří tak potkanům ještě vhodnější prostředí,“ podotkl. Vysvětlil také to, že množstvím hlodavců v našem městě jsou ohroženi nejen lidé, ale také například jejich psi, kteří si veškeré infekce mohou přinést domů.

Na stejném místě, jen asi o dvacet metrů dál, byl další velký problém. Vůbec nebo špatně zabezpečená sklepní okýnka. „Sklepní okna musí být zabezpečena tak, aby tam hlodavci nemohli projít. To znamená, že mřížky musejí být maličké. Například tady se potkan jednoduše dostane,“ řekl deratizér a ukázal na okýnko, kde bylo mřížkování široké, a navíc ještě poškozené. Dorazili jsme také na místo, kde bylo všechno v pořádku. „Vidíte ty uzounké mřížky? Tak takhle je to naprosto v pořádku,“ zmínil Jaroslav Vojtek a pokračovali jsme v cestě. Po pár minutách mi názorně ukázal také správným způsobem zasypané díry. Samozřejmě byly zasypány poté, co v nich byli vyhubeni potkani.

Lidé volají, když už je pozdě

V průběhu cesty a pozdějšího posezení u šálku kávy se nechali oba průvodci slyšet, že se vždy snaží spolupracovat s lidmi. „Vždycky jsme se jim snažili všechno vysvětlit a ukázat jim to. Lidé většinou přítomnost potkanů podceňují a zavolají až ve chvíli, kdy je pozdě. Pak platí zbytečně moc peněz,“ potvrdili.

Na mou otázku, zda je člověk vůbec schopen se zbavit těchto nežádoucích návštěvníků sám, bylo odpovězeno, že v případě domku či chatky ano. Nicméně je k tomu zapotřebí dostatečné množství nástrahy. „Lidé si myslí, že si koupí v drogerii jeden sáček a potkanů se zbaví, ale to není pravda,“ upozorňuje Vojtek. „Nevyjde je pak levněji, když si rovnou zaplatí deratizéry?“ zněla naše další otázka. Oba jen pokrčili rameny a pousmáli se.

Nevyhazujte nástrahy

Pokud vyhodíte nástrahy, můžete otrávit jiná zvířata. Tak zní upozornění deratizéra Opavanům, kteří dostali v nedávné době do rukou nástrahy na potkany. Lidem je údajně rozdávala zlínská firma, která se má o deratizaci v Opavě starat. „Hlavně to nesmí lidé nikam vyhazovat, mohla by se tím otrávit jiná zvířata,“ upozorňuje Vojtek a doporučuje lidem odevzdat nástrahy opavskému magistrátu. „Lidem to bylo dáno, ale nikdo jim nevysvětlil, co s tím. Navíc to běžný občan vůbec nesmí dostat do rukou,“ dodal Vojtek.

Potkani u autobusových zastávek

„Pokud bych byl na místě města, požadoval bych od zlínské firmy navrácení peněz a náhradu škody. Při deratizaci se nic neudělalo, všechny díry, které jsme dnes viděli, o tom svědčí,“ říká Vojtek a dodává: „Deratizér se musí na místo vracet tak dlouho, dokud díry žijí, a ne, že provede deratizaci dvakrát nebo čtyřikrát ročně. Deratizace musí být prováděna průběžně. Myslím si, že Opava není tak bohatá, aby si mohla dovolit levnou deratizaci,“ zdůrazňuje Vojtek. Podle jeho slov jsou vysoce infekční ohniska potkanů mnohdy v místech, kde se soustřeďuje množství lidí. Velmi často se jedná o autobusové zastávky.