V lednu už to budou dva roky, co začala platit vyhláška o omezení jejich činnosti. Přesto ještě na ně čas od času narazíte. O kom je řeč? O pouličních prodejcích.

Jsou vtíraví, dotěrní a nenechají vás městem klidně projít. I toto byl jeden z důvodů, proč opavská radnice takřka před dvěma lety zakázala vykonávání jejich činnosti v centru města. I přes to se najdou čtenáři, kteří nás ještě čas od času kontaktují se stížnostmi.

„Nechápu to. Ve městě už nemají co dělat. Přesto mi před nedávnem jeden z nich nabízel z pleteného košíku nějaké výrobky," rozhorlila se čtenářka Marina K. v e-mailu adresovaném naší redakci. „Když jsem mu řekla, že je pouliční prodej v Opavě zakázán, vykulil na mě nevinně oči, že se jedná o charitu. Tohle se ale přece týká i charity. Otravuje mě to tak jako tak," dodala.

S drzými pouličními prodejci, kteří si s vyhláškami nedělají těžkou hlavu, mají zkušenosti i opavští městští policisté. Jak říká jejich mluvčí Petra Stonišová, kvůli obtěžování těmito jedinci se na strážce zákona obrací i obyvatelé města.

„Strážníci městské policie při pravidelné kontrolní činnosti města mají za úkol kontrolovat i pochůzkové prodejce a čas od času se s podněty k jejich kontrole na nás obracejí rovněž občané," konstatuje. Daný typ prodeje je v Opavě zakázán od počátku minulého roku. Výjimka platí pouze pro celostátní charitativní akce a prodejce se zvláštním povolením.

„O většině plánovaných akcí nás již dopředu informuje organizátor. Pokud souhlas nemají a činí tak na místech, kde je to nařízením zakázáno, jsou tedy upozorněni a vykázáni," popisuje Petra Stonišová postup strážníků, když narazí na člověka, který ve městě nedovoleně provozuje své pouliční podnikání. Daný člověk tak vyvázne ještě bez trestu.

Ale v tomto případě platí staré pořekadlo „jednou a dost". Pokud se provinilec rozhodne takříkajíc dráždit hada bosou nohou a na místo se opět vrátí vyvíjet zakázanou aktivitu, pak už s největší pravděpodobností odejde s pokutou, která může dosáhnout až na tisíc korun. To, zda je konkrétní prodejce ve městě oprávněně nebo porušuje vyhlášku, ale bohužel obyčejný civilista nezjistí.

„Běžný občan nemá možnost zjišťovat oprávněnost pochůzkového prodeje," potvrzuje Petra Stonišová. Nejlepší radou tak zůstává se těmto lidem vyhýbat a peníze investovat pouze v případech, kdy se jedná skutečně o známé a větší celostátní charitativní sbírky.