Nejspíš jste to poznali na vlastní kůži. Projít centrem Opavy bylo často utrpením. Na každém kroku číhali pouliční prodejci, většina z nich podvodníci. Někteří z nich byli agresivní slovně, a dokonce i fyzicky, když drželi své oběti za ruku a odmítali pustit.

Nyní, jak se zdá, se mohou potáhnout za nos. Opavská radnice se po sérii upozornění a kritiky rozhýbala a přijala vyhlášku, která pouliční prodejce z centra města vyhnala. Nesmějí tam, kde je mimochodem zakázáno i konzumování alkoholu, o čemž jsme vás informovali zde.

Od minulého pátku bychom se tedy už neměli setkat s prodejci parfémů, mobilních tarifů, ale ani knih vedoucích nás ke spasení. Smůlu ale mají ti, kdo prodávají různé předměty a výrobky v rámci charity. Zatímco na pití alkoholu na veřejnosti najdeme v nové vyhlášce hned několik výjimek např. v době a místě konání akcí pořádaných městem Opava či na zahrádkách u restaurací pro pouliční prodej není výjimka žádná. Tedy ani pro charitu.

„Na těchto místech je povoleno provádět pouze výzkumy veřejného mínění, výjimku tedy mají zpracovatelé různých anket a dotazníků,“ upozornil náměstek opavského primátora Daniel Žídek (ČSSD), aby lidé zbytečně nevolali strážníky ve chvílích, osloví-li je někdo z těchto důvodů.

Opavskou charitu nechává vyhláška o zákazu pouličního prodeje v klidu. „Nás se netýká, protože naše organizace po ulicích nic nenabízí. Své zboží prodává jen ve stáncích nebo v obchodech,“ konstatuje mluvčí opavské Charity Ivona Hahnová.

Vyhláška má ale háček. Zakazuje sice nabízet a prodávat výrobky a služby formou pochůzkového prodeje na veřejném prostranství, nezakazuje ale žádat o finanční příspěvky pro charitu. A nezakazuje ani žebrání. To mohou postihovat jen strážníci Městské policie. Dobré je rovněž vědět, že přesně pojmenovává lokality, v nichž nelze ani popíjet, ani prodávat.

Je to především centrum Opavy, tedy obě náměstí, Ostrožná ulice, ulice Mezi Trhy, Hrnčířská nebo tzv. Myší díra, ale také Dvořákovy sady nebo sady Svobody. Tato místa si brzy můžete najít na mapě na webu města.

A jak jsou na tom s pouličním prodejem Hlučíňané? Město má od roku 2008 vyhlášku regulující popíjení alkoholu na veřejnosti, omezit pouliční prodej se ale zatím nechystá: „Zatím to nepovažujeme za velký problém,“ podotkl mluvčí hlučínské radnice Miroslav Pech.

Ostatní města, jako je například Vítkov, se s pouličním prodejem téměř nesetkávají. „Občané si zvykli tyto prodejce odmítat. Ti pak ve Vítkově nemají žádný zisk, proto tady nejsou,“ vysvětlil vítkovský místostarosta Zdeněk Hegar.