Co ve slezské metropoli napáchala ničivá povodeň před patnácti lety, víme. Na to, jak by to vypadalo, kdyby velká voda postihla Opavu letos, jsme se zeptali tiskového mluvčího Povodí Odry Čestmíra Vlčka.

„Dopadlo by to asi stejně. Je pravda, že v Opavě na řece proběhlo mnoho úprav. Musíme si ovšem uvědomit, že tenkrát došlo k extrémní situaci. Obvykle povodně vznikají jen na straně Jeseníků, anebo jen Beskyd. Tehdy se ovšem voda slila, a proto byly záplavy tak masivní," uváděl na pravou míru Čestmír Vlček.

Naše redakce samozřejmě položila i otázku, jakou by voda v Opavě napáchala škodu, pokud by se opakovala povodeň ze sedmadevadesátého roku a přehrada by už stála.

„Přehrada v Nových Heřminovech s dalšími protipovodňovými opatřeními je koncipována tak, aby zastavila stoletou vodu. Opavou před patnácti lety prošla stoletá a místy dokonce i větší povodeň," pokračoval tiskový mluvčí a ještě dodal: „Svým způsobem je to jako s mostem. Když po něm může jet náklaďák do deseti tun a vjede tam auto o pět tun těžší, most spadne. Stejné to je i s přehradou. Nejde se ubránit úplně všemu."

Vodní nádrže v Loděnicích a Košeticích

Přehrada v Nových Heřminovech je součástí velkého projektu, který nese souhrnný název Opatření na Horní Opavě. „Vše je rozčleněno do osmi základních celků," popisoval investiční technik Povodí Odry Jiří Fuka. Nejzásadnější roli zcela nepochybně hraje heřminovská přehrada. Celek číslo dvě Opatření na vodních tocích obsahuje soubor návrhů úprav, které se budou také realizovat.

„Týkat se to bude Kunova, Zátora, Brantic, Kostelce, Krnova, části za Krnovem, Skrochovic a také Holasovic. Půjde zejména o ohrázování," mínil dále Jiří Fuka. Ve Skrochovicích a Holasovicích se údajně čeká na územní rozhodnutí: „Ano, je to tak. Dokumentace je totiž už hotova."

Bez dalších protipovodňových opatření by přehrada neměla potřebný efekt, a proto se mimo jiné budou budovat například i malé vodní nádrže. Kromě Krnova, Jelení a Lichnova vyrostou rovněž v Loděnicích nebo Košeticích. „Jedná se o opravdu malé vodní nádrže na potocích, pomocí nichž budeme moci regulovat stav vody," poznamenal Jiří Fuka.

Přehrada je nutná

Heřminovská přehrada se stala velice kontroverzním tématem. Neprošel sice návrh na postavení velké přehrady, která by obec Nové Heřminovy jistojistě smazala z mapy, ale schválen byl projekt počítající s velikostně menší přehradou.

„Takovéto stavby budou mít vždycky své zastánce a odpůrce. Nejde se zavděčit všem. Z hlediska ochrany obyvatel a majetku je to stavba nevyhnutelná," vysvětloval Čestmír Vlček. V této souvislosti existují i jiné alternativní varianty. Odpůrci navrhují zvýšit kapacitu koryta řeky a zveřejněny byly také další možnosti. Jestliže se však budeme zaobírat nejúčinnější ochranou, dojdeme opět k přehradě v Nových Heřminovech.

„Je to na ideálním místě, v údolí. Lepší lokalita pro novou přehradu zřejmě není," zauvažoval vedoucí provozního úseku Povodí Odry Radek Pekař. Požehnání dostala stavba už i od ministerstva životního prostředí. Ze strany odpůrců se ovšem dá čekat další protireakce. Podle dostupných informací to ovšem vypadá, že přehrada v Nových Heřminovech skutečně vyroste, a část obce tedy bude zatopena.

Petr Dušek