Jedním z mnoha záchranářů byl i bruntálský policista Zdeněk Smékal, který byl služebně nasazen v Nových Heřminovech, kde nejprve společně s kolegou policista odkláněl dopravu pod mostem. Jejich dobře míněných rad nedbal šofér dodávky, který se vydal do zatopených území. Za hodinu se vrátil s pomačkaným vozem a to byl ještě rád, že se odtamtud s autem vůbec dostal. „Čas ubíhal strašně rychle. Vše probíhalo ve strachu, všude číhala různá nebezpečí. Když jsme se při zásazích málem utopili ve vojenském tanku, běžela mi hlavou jen jedna myšlenka. Zda mám uzavřenou pojistku, co bude s mou ženou a mými dětmi,“ vzpomínal Zdeněk Smékal. To ještě netušil, že ve vodě absolvuje dvanáct hodin plných nástrah.

Voda v obci třeba uvolnila klády v zatáčce ve směru na Zátor. „Přijely posily, evakuovali jsme a upozorňovali obyvatele na možná rizika. Voda během chvíle stoupla o půl metru,“ řekl Zdeněk Smékal. Zachránit vyjel i rodiny s dětmi v tamní bytovce. „Nejprve evakuaci odmítli a když už byla všude voda, báli se,“ konstatoval policista. Nedbat výzev policistů se ani těmto lidem nevyplatilo. Při akci kolega policistovi najednou zmizel pod hladinou. Pohltila jej jímka. Naštěstí vyplaval, ale ukázalo se, že je třeba se jistit, vázat se a používat lana.

Začaly padat ploty, valily se klády i kameny a to vše se hnalo v proudu na záchranáře. Hasiči přivezli čluny, vojáci plovoucí tank. Evakuované lidi z obce záchranáři tahali na silnici. Pak posádka tanku vyjela směrem na Zátor zachraňovat lidi uvízlé v části obce. Řečiště nešlo projet. Tank unášel proud, voda jej strhla mimo silnici. Aktérům tehdy bylo velmi těžko u srdíčka. „Točili jsme se po hladině doslova jako korek. Zapadli jsme pod klády. Vypadalo to zoufale. Nakonec se nám ze sevření podařilo dostat a zajet pro tamní rodinu s dětmi. Nastoupit se k nám všichni ale báli,“ uvedl Smékal.

Vzpomíná smutně i na to, že vzrušené chvíle provázela nejen obětavost, ale i hyenismus. Třeba jedna babička z Nových Heřminov ze svých zásob dávala jídlo vojákům. Když se dostavila materiální pomoc, našli se tací, kteří přišli s tvrzením, že staré ženě jdou pro potraviny. Nedali ji však nic, nechali si zásoby pro sebe, přestože je povodeň nezasáhla.