Chvíli po deváté hodině nás cestou do Držkovic zastavila cedule Povodeň. Dál se mohla dostat jen armáda. V hustém dešti jsme zastihli dobrovolné hasiče z Vávrovic, jak se snažili uvolnit zanesený kanál pod vozovkou hned za obcí ve směru na Držkovice. „Voda začala stoupat po čtvrté hodině ráno. My jsme na místě už od pěti hodin. Nejdříve jsme pomáhali s evakuací v Držkovicích, teď jsou ale odříznuté a na místě zasahují pouze místní hasiči,“ uvedl velitel Sboru dobrovolných hasičů Opava-Vávrovice Zdeněk Svoboda.

„V tomto okamžiku pomáháme Vávrovickým stěhovat nábytek do vyšších pater. Je nás tu sedm, ale situaci zvládáme,“ dodal Svoboda. Během deseti minut stoupla voda na polích minimálně o patnáct centimetrů. „Voda stoupá opravdu rychle, tady u nás se zatím ničeho neobáváme, ale směrem na hranici už je zatopená silnice a lidé mají vodu ve sklepech a na zahradách,“ řekl Radúz Dvořák z Vávrovic.

Promoklí jsme se brodili dvacet centimetrů ve vodě podél zaplavených aut a byli jsme svědky toho, jak místní pomáhají stěhovat sousedům domácí zvířata a některé cennosti. Kousek dál na státní hranici jsme zastihli Richarda Szoroczynskeho, který bydlí na polské straně ve Wiechovicích. „Když jsem ráno odjížděl do práce, skoro žádná voda tu nebyla,“ ukazoval v tu chvíli už zatopená místa na obou stranách hranice.

Na zpáteční cestě do Opavy jsme minuli zatopené fotbalové hřiště ve Vávrovicích. Ani tady, stejně jako na celém Opavsku si tento víkend fotbalisté nezahrají. Okresní a krajský fotbalový svaz totiž všechna utkání kvůli velké vodě zrušil.

Ve Štítině stavěli hráze z pytlů

V některých obcích na Opavsku lidé nezaháleli a snažili se na velkou vodu připravit. „Od druhé hodiny ráno budujeme protipovodňové zábrany. Kromě hasičů se do práce zapojilo i hodně místní občanů. Snad nám to k něčemu bude,“ uvedl starosta Štítiny Štěpán Koník. Odpoledne hlásí zasahující hasiči, že museli zavřít most spojující Kravaře a Štítinu. Současně přicházejí první zprávy o zachraňování lidí, kteří odmítli opustit svá obydlí. Jedinou částí, která byla v pátek odpoledne celá zaplavená, byl Palhanec. „Z chatové osady jsme museli zachraňovat tři osoby, které neuposlechly výzvu a neopustily oblast,“ uvedl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Z Globusu byl vodní svět

Těsně před Opavou nás dostihla zpráva, že hypermarket Globus je sice ze tří stran obklopen vodou, avšak nehrozí, že by přerušil provoz. Skutečně zdálky vypadal jako uvězněný na ostrově, ale když jsme se dostali na dosah, poznali jsme, že samotnou budovu ani přilehlé parkoviště voda nijak nezasáhla. České dráhy hlásily už ve 12.25 přerušení provozu na trati Suchdol nad Odrou – Budišov nad Budišovkou v úseku Heřmánky – Vítkov.

Trať byla zaplavena a zavedena náhradní autobusová doprava. Poslední zastávkou na naší cestě za velkou vodou byl most přes Opavu na Ratibořské ulici. Zastihli jsme ho stále otevřený a obsypaný zvědavci a hlídkující policií. Hladina řeky stále sahala dobrého půldruhého metru pod most. Nicméně včera pozdě odpoledne těsně před uzávěrkou tohoto vydání řeka Opava stále stoupala.