„Včera jsem byla na pojišťovně, spolupráce s nimi byla bezproblémová. Sešlo se nás tam hodně,“ říká Anna Motěšická s tím, že teď čeká na to, až se jí z pojišťovny ozvou.

Bydlení v Povodňové ulici? Jen s pojistkou

Svůj dům má proti povodni pojištěný také Miroslav Mařádek z Držkovic. Voda zde vytvořila obrovské jezero, které si nezadalo s povodněmi z roku 1997. Na jeho domek stojící v ulici s příznačným názvem Povodňová, ale tentokrát naštěstí nedosáhla. Živel se zastavil několik centimetrů před jeho prahem. „Dokonale zatopení jsme byli při povodních v roce 1996 a 1997, a proto vím, co to je za hrůzu. Také letos jsme se důkladně připravili a přízemí jsme pro jistotu vystěhovali už v noci do patra. Musím pochválit povodňovou komisi města, která nám včas zajistila pytle s pískem. Pojištěný jsem už proto, že pojistku v této zátopové části považuji za holou nutnost. Jen doufám, že z ní už nikdy nic nebudeme muset čerpat,“ uvedl Miroslav Mařádek.

Pojišťovna: 23 případů

Česká pojišťovna zatím na Opavsku eviduje podle svého vyjádření 23 nahlášených případů škod, způsobených přírodními živly. Nejčastěji byly vytopené sklepy a garáže. Česká pojišťovna využívá k oceňování rizika povodní Geografický informační systém Aquarius, který podle adresy objektu řadí všechna místa v České republice do prvního až čtvrtého povodňového pásma.

„V prvním pásmu bude klient pojištěn bez jakýchkoliv omezení, ve druhém a třetím se zvýšené riziko individuálně zohlední ve výši sazby pojistného. Ve čtvrtém povodňovém pásmu klienta pojistíme na všechna ostatní rizika, například na požár, úder blesku, krupobití a další živly, ovšem s výjimkou rizika povodní a záplavy,“ uvádí Dagmar Koutská z odboru komunikace České pojišťovny. V Moravskoslezském kraji bylo nejvíce postiženo Bruntálsko, které hlásí 53 případů a Jesenicko s 45 případy škod. Z Novojičínska dostali operátoři České pojišťovny informace o 19, z Frýdecko – Místecka o 18, z Ostravska o 13 a z Karvinska o 7 případech škod.

Kdo si koupí dům v záplavové oblasti?

Po letošních lokálních záplavách budou lidé na Opavsku s pořizováním bydlení v záplavových místech zase o něco ostražitější. „Byty, hlavně ve vyšších patrech, se v těchto místech dosud prodávaly bez problémů, ale o rodinné domky je zájem nižší. V současné době žádnou nemovitost v záplavové oblasti nenabízíme,“ říká pracovnice opavské realitní kanceláře Atrim. V nabídce ji nemá ani opavská realitní kancelář Kolfis. „Byty však v těchto lokalitách zatím pronajímáme úplně bez problémů,“ říká Dagmar Kolovratová.