Na účastníky čeká celkem deset tras, které vedou obcemi Hlučínska a zmíněnými gminami. Na každé z nich jsou dány povinné body, které je potřeba navštívit, vyfotit se u nich a zároveň odpovědět na jednoduchou otázku, týkající se většinou daného místa.

Odpovědi se píší do pracovních listů, které jsou ke stáhnutí na adrese www.hlucinsko.com, kde jsou také uvedeny všechny podrobnosti k celému projektu.

Aby se lidé mohli do klání zapojit, je nutné projít alespoň jednu trasu, pokud jich však navštíví více nebo všech deset, budou mít větší šanci vyhrát. Jedna trasa se totiž rovná jednomu lístku do slosovací tomboly.

Snímek musí pocházet z období od 1. července do 31. srpna, výlet nemusí turista zvládnout najednou, ale třeba postupně. Jakmile bude mít trasu splněnou, pošle fotografie a vyplněný pracovní list na email poznavej@centrum.cz, případně vše pošle nebo osobně přinese na úřad v Kietrzi, Krzanowicích nebo na adresu sdružení, které sídlí v Hlučínské ulici 3 v Bolaticích. Účastníci se mohou těšit na zajímavé ceny.