Počasí nás nyní láká k předjarním vycházkám do přírody. Kromě příjemných dojmů si lidé mohou přinést i klíšťata, která se už probudila k životu. Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě v současné době pacienty s klíšťovou encefalitidou nemá, ale sezona už pomalu začíná. Několik lůžek je obsazených pacienty s pozdními následky boreliózy jako pozůstatkem loňské sezony. Přesto je toto oddělení nyní zcela zaplněné.

Přetrvává epidemie rotavirových průjmů a řada pacientů přichází do Opavy i z Ostravska. Infekční oddělení v Ostravě má totiž z důvodu půlroční adaptace jen omezený provoz. „Od začátku roku evidujeme několik pacientů s hnisavým zánětem mozkových blan, který je působen bakteriemi. Tato onemocnění mívají prakticky vždy těžký průběh a vzhledem k tomu, že v současné době zajišťujeme částečně také ostravskou spádovou oblast, jejich počet je letos vyšší,“ říká primář opavského oddělení Petr Kümpel.

Některé pacienty pošle do nemocnice také štípnutí muchničkou. Je to malá muška, žijící převážně na loukách, a v místě vpichu se vytváří typická tmavě červená skvrnka velikosti několika milimetrů. Kolem ní je červené symetrické zarudnutí, dosahující několika centimetrů, a zpravidla intenzivně svědí. Svědění i otok způsobuje jed, obsažený ve slinách těchto agresivních mušek, a u některých postižených lidí vyvolává také alergické reakce. Jedna žena po takovém štípanci dostala těžší formu lokální alergické reakce a skončila na opavském infekčním oddělení. Setkání s muchničkami je hodně nepříjemné, ale při štípnutí, na rozdíl od kousnutí infikovaným klíštětem, na lidi žádné nemoci nepřenášejí.