Pohřební rozloučení se vším všudy se pohybuje v částce kolem 15 000 korun a výše podle kvality rakve a počtu věnců, bez hudby přijde na zhruba 12 000 korun a pohřeb bez obřadu vyjde na částku kolem 7 000 korun.

Hlučínská Pohřební služba Doubková nemá s požadavky na levný pohřeb hodně zkušeností. „Lidé dál chtějí klasický způsob obřadu v kostele nebo v obřadní síni s hudbou, řečníkem, rakví a věnci, jen požadavky na levnější rakve bývají častější,“ říká Petr Doubek.

Podobnou zkušenost má i opavská Pohřební služba Marie, které se krize do pohřbů zatím také nepromítla. Pozůstalí chtějí tradiční rozloučení v obřadní síni nebo v kostele s řečníkem, hudbou a výzdobou.

Stejnou zkušenost s požadavky pozůstalých má i nadále Pohřební služba Škrobánek v Hradci nad Moravicí.Také u ní objednavatelé pohřbů na svých blízkých zemřelých vzdor krizi příliš nešetří. „U nás přetrvávají požadavky na běžný způsob rozloučení se zesnulými, to znamená rakev, květiny, hudba a řečník. Určité odlišnosti bývají jen ve způsobech vesnických a městských pohřbů ve smyslu pohřbívání do země a žehu,“míní pracovnice Vlastimila Gibesová.

Pohřebních možností je několik. Pohřeb bez obřadu je zpopelněním bez smutečního obřadu, ale na přání pozůstalých je možné zajistit jejich přítomnost u kremace. Pohřeb s obřadem je v současnosti nejrozšířenější formou. Zahrnuje kompletní smuteční rozloučení v obřadní síni před odvozem na kremaci, tedy s výzdobou, řečníkemi hudbou.

Církevní obřad bývá situován do kostela nebo do kaple se všemi církevními ceremoniály. Tradiční, ale finančně náročnější způsob je pohřeb do země. Představuje výkop hrobu, výzdobu, řečníka a podle přání i živou hudbu.

Výběr pohřebního ústavu je záležitostí objednavatele, protože aktivity ústavu směrem k pozůstalým nejsou legální. Klient by se měl při výběru pohřebního ústavu řídit hlavně dojmem, jaký na něj jeho zástupce udělal i jaké služby nabízí.

Hned při objednávce je dobré udělat dohodu, které úkony kolem pohřbu zajistí ústav a které klient.