Další vlna vzpomínkových akcí v souvislosti s koncem 2. světové války odstartuje v pátek 8. května. V Opavě se setkání uskuteční netradičně ve 14 hodin u Pomníku rudoarmějců na Městském hřbitově.

Divácky nejzajímavější ale bude doprovodná akce u pevnosti v Milostovicích, kde město ve spolupráci s klubem vojenské historie připravilo prohlídku a nejen to.

„V letošním roce by mohlo být lákadlem pro návštěvníky zejména tzv. znovuotevření střeleckých místností pěchotního srubu, na kterých se od podzimu intenzivně pracovalo. Bude se jednat v podstatě o světový unikát, kdy k vidění budou dvě plně vyzbrojené místnosti, a to veškerým zařízením, včetně zbraní," říká předseda Klubu vojenské historie Opava Pavel Chráska a dodává, že současně doposud nebyly jinde v muzeích představeny dva originální kompletní kusy kanonů Škoda vzor 36, které se klubu podařilo v minulých letech získat.

Po náročné rekonstrukci budou umístěny v kasematách a k vidění budou poprvé právě 8. května v Milostovicích. Rekonstrukcí, která stále pokračuje, prochází i jednotlivé další místnosti. Lidé si budou moci vybavení pevnosti prohlédnout zdarma v době do 13 do 17 hodin.

Na konec světové války můžete přijít zavzpomínat i do divadla. To opavské uvede 10. května k výročí osvobození slavnostní koncert Mozartovo Requiem. Mozartovo Requiem d moll, skladba na latinský text pro kvarteto sólistů, sbor a orchestr, je považována za jednu z nejkrásnějších mší za zesnulé v dějinách hudby.

„V 18 hodin se uskuteční pietní akt u pamětní desky ve foyeru divadla, kde bude uctěna památka českých herců popravených během 2. světové války, samotný koncert pak začíná v 19 hodin. Pod taktovkou dirigenta Petra Chromčáka uslyšíte sólisty Slezského divadla Katarínu Jordu Kramolišovou, Ilonu Kaplovou a hostujícího Michala Pavla Vojtu a Martina Gurbaľa za doprovodu sboru a orchestru Slezského divadla a Moravského komorního sboru Ostrava," informuje mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.