První zářijový pátek bude v Bolaticích patřit sprejerům. Svými výtvory chtějí pomalovat čtyřicetimetrovou stěnu umístěnou naproti kostela.

Hudebně-výtvarný festival Art Jam ale nezažijí Bolatice poprvé. U místních se setkal s úspěchem už v loňském a předloňském roce. Tentokrát jej chtějí mladí organizátoři ještě rozšířit. Art Jam totiž baví nejen dvacetileté, ale i rodiče s dětmi a řadu seniorů.

„Art Jam není jen o graffiti, ale i o hudbě, výstavách a zábavě pro ty nejmenší," řekl hlavní organizátor Martin Sněhota alias Sabon. Festival začíná v 16 hodin.

Letošní Art Jam nabídne hned dvě výstavy. Bolatická rodačka Klára Baránková poprvé představí své nejnovější fotografie v galerii Čekárna. Návštěvníci budou mít naopak v kulturním domě poslední příležitost zhlédnout obrazy Terezy Urbišové z Kravař. Děti se mohou těšit na nejrůznější soutěže, malování na obličej, stolní fotbal i cvičnou plochu. Na ní si mohou graffiti na vlastní kůži vyzkoušet.

Na příchozí čeká také občerstvení v improvizované kavárně v galerii Čekárna. Ochutnat mohou i netradiční kuchyni nově vznikajícího projektu Green Rebelion. Rytmy hip hopu, při nichž bude šest umělců tvořit, vystřídají večer v kulturním domě kapely Deeptronics, Germ a Follow the waves. Kdo není z Bolatic, může se na Art Jam svézt speciálním festivalovým taxi za zvýhodněnou cenu.

Za netradiční akcí stojí parta mladíků pod uskupeními Defabrik a Kumatox. Art Jam dostal již potřetí zelenou také od obce. „Neobešli bychom se bez obrovské podpory ze strany Bolatic. Starosta Herbert Pavera ví, že je třeba kulturu připravovat také pro mladé. Za pomoc vděčíme i spoustě kamarádů," vysvětloval Sněhota.

Art Jam je podle něj hlavně o zábavě a představení nových výtvarných směrů a možností. „Baví mě, když lidé s nadšením přijímají naši tvorbu. Vzájemnou interakci s návštěvníky si užívám," líčil Sněhota.

Martin Sněhota: Jsem výtvarník, ne vandal

Martin Sněhota alias Sabon se dostal ke graffiti před nástupem na vysokou školu.

foto: Lukáš Hefner

Maluje, sprejuje, tvoří a organizuje. Mimo jiné už tento pátek hudebně-výtvarný festival Art Jam v rodných Bolaticích. Tam společně s kolegy sprejery předvede něco ze svého umění graffiti, jež je pro něj zábavou i inspirací. Svou tvorbou nikoho neobtěžuje a cizí majetek neničí.

Mezi vandaly nepatří. „Vidina adrenalinu pro mě není zdaleka tak lákavá jako potřeba vytvořit precizní krásnou malbu. Potřebuji na ni světlo a čas," přiznal Martin Sněhota.

Jak vás napadlo organizovat v Bolaticích hudebně-výtvarný festival Art Jam?

Sprejování v Bolaticích odstartoval sprejer Dejw-o, také rodák z Bolatic. Snažil se od obce získat povolení posprejovat některé plochy. Neměl ale žádný konkrétní koncept a lidé dříve nebyli tolik otevřeni novým věcem, takže neuspěl.

Já se před pěti lety pustil do projektu, 
v němž jsem maloval na poškozené zastávky v Bolaticích. Lidem se to začalo líbit. Někteří si uvědomili, že šikovně provedené malůvky mohou zdevastovaný objekt zkrášlit, ne naopak. Můj kamarád Tomáš Loskot měl chuť zorganizovat to jako akci pro veřejnost, a tak jsme se do toho společně s dalšími lidmi pustili.

Letos je to už třetí ročník. Chystáte nějaké novinky?

Tentokrát jsme program zase 
o trochu obohatili. Art Jam nebude jenom o graffiti, ale
i o hudbě a jiných formách umění, jako jsou obrazy nebo fotografie. Art Jam už totiž není jen doménou mladých. Chodí na něj všechny generace.

Vážně? Bolatické seniory táhne graffiti a hip hop?

Budete se divit, ale kritici jsou spíše v menšině. Dokonce si pochvalují, že mladí něco tvoří. Loni jsme sprejovali budovu
u autobusového nádraží, z níž je teď galerie Čekárna. I na ni už si lidé zvykli. Myslím, že se jim líbí.

Festival v minulých letech navštívilo i několik rodičů 
s dětmi. Ty se vyřádí i na letošním ročníku. Chystáme pro ně různé soutěže, malování na obličej, stolní fotbálek nebo cvičnou plochu, na níž si mohou sprejování vyzkoušet.

Akce tohoto ražení je poměrně neobvyklá. Musíte mít asi velkou podporu obce.

Bez ní by to nešlo. Podpora ze strany Bolatic je pro nás naprosto zásadní. Starosta Herbert Pavera je skvělý člověk, který si uvědomuje, že je třeba dělat kulturu i pro mladé lidi. Velmi nám fandí. Je také zvědavý, jak letošní rozšířený Art Jam ukočírujeme.

Obec nás podporuje 
i proto, že naše předchozí projekty fungovaly. Galerie Čekárna, kterou má na starost komise pro mládež v čele s Janem Duxou, například nabízí řadu zajímavých výstav. Podpora obce je pro nás velmi důležitá, ceníme si ale také pomoci našich kamarádů.

Jak vůbec Art Jam probíhá? To pomalujete náhodné domy v obci?

Tak to samozřejmě nefunguje. Před pohostinstvím pod bolatickým kostelem stojí téměř čtyřicetimetrová stěna, jíž jsme pomalovali při prvním ročníku. Letos ji obnovíme jinými výtvory. Stěna tam zase nějakou dobu vydrží. Musíme si dát pozor, ať není graffiti moc ulítlé. Přece jen bude stát hned naproti kostela.

Sprejovat nás bude šest. Dejw-o, Konf, Beeo, Kava, Smek a já.

To jsou samá umělecká jména. Jak říkají kolegové vám?

Má přezdívka zní Sabon. Je to vlastně název firmy, kterou založil můj otec asi před dvaceti lety. Tehdy tak říkali jemu, potom mému bratrovi. Nakonec jsem ji zdědil i já. Je to vlastně takové rodinné jméno.

Umění se věnujete už dlouho. Jak jste se dostal zrovna ke graffiti?

Paradoxně z úplně jiné strany než ostatní sprejeři. Ti začínali ve čtrnácti letech sprejovat na sídlišti, já mám za sebou výtvarné základy ze školy. Graffiti jsem propadnul až těsně před nástupem na vysokou školu. Bavila mě technika a estetika graffiti.

Vlastně se nepovažuju za sprejera ani graffiti writera. Jsem výtvarník, který se nechává estetikou graffiti inspirovat.

Dostal jste se někdy při sprejování do křížku se zákonem?

Ano, zrovna docela nedávno. Když jsem maloval na Frýdlantských mostech v Ostravě, které jsou mimochodem pro graffiti legální, dostal jsem pokutu za špatné parkování. (smích) Ale teď vážně. Vnímám jasnou hranici mezi uměním a ničením toho, co mi nepatří.

Vidina adrenalinu pro mě není zdaleka tak lákavá jako potřeba vytvořit precizní krásnou malbu. Potřebuji na ni světlo a čas.

Myslíte si, že lze nalézt kompromis mezi uměním ve formě graffiti 
a ničením cizího majetku?

V Bolaticích je tím právě Art Jam. Obecně si ale myslím, že by se kompromis hledal jen velmi těžko. Subkultura graffiti je totiž velice rozsáhlá, funguje 
v ní dokonce několik myšlenkových proudů. Graffiti ale není jen malba sprejem, jak jej většina lidí vnímá. Je to životní styl, subkultura s vlastními pravidly.

V základu je graffiti nelegální vyjádření, které ani nemá potřebu nacházet kompromisy. Graffiti writeři se nechtějí nikoho doprošovat, aby mohli sprejovat. Dokonce často záměrně provokují a sprejují přímo pod kamerami. Vtip je 
v tom, že spousta těchto sprejerů jsou tátové od rodin, kteří ve dne poslušně chodí do práce.

Na druhou stranu jsou zde i lidé, kteří už nechtějí dál ničit a provokovat. Jde často právě o výtvarníky, kteří se věnují i jiným druhům malby a mají vyšší estetické ambice. Nejvíce sprejerů pak patří do skupiny, která sice maluje ilegálně, ale dbá na výtvarné zpracování.

Podporuje vás ve vašem netradičním koníčku rodina?

Ano, stojí při mně v průběhu celé mé výtvarné tvorby. Asi ocenili i to, že jsem se jim v pubertě nekradl za zády s batohem plným sprejů a dospěl jsem
k tomu později. Navíc chápou, že jsem spíš umělec než sprejer, který ničí fasády sousedům.

Martin SněhotaMartin Sněhota alias Sabon pochází z Bolatic. Je mu pětadvacet a umělecké tvorbě se věnuje už řadu let. Studoval Střední uměleckou školu 
v Ostravě, teď se chystá ke státnicím na Fakultě umění Ostravské univerzity. Při své malířské tvorbě tíhne nejvíce k abstraktnímu expresionismu, který u něj částečně funguje i jako forma terapie. Má za sebou několik úspěšných výstav a dva povedené Art Jamy. Je zakládajícím členem kulturní skupiny Defabrik.

Lada Poštulková