V roli kumštýřů a mistrů spreje se tu představí původně bolatický David Řehánek alias DEJW-O, ostravský Nikola Vavrous alias Khomator a rovněž místním obyvatelům dobře známý Martin Sněhota alias Sabon.

Součástí akce bude i hudební produkce v podání prajzského uskupení Kumatox Sound System. Na své si tak přijdou zejména příznivci hip hopu, breakbeatu, drum and bass, jungle a obdobných stylů. Prezentovat se bude DJ Necroz, DJ Majal, DJ Bary a DJ Bob.

Návštěvníci a diváci pak nebudou ochuzeni ani o případné občerstvení, které pro ně bude připraveno v pohostinství pod kostelem.

Jednou z největších hvězd bude Sabon

Bolatické zastávky zkrášlují malby Martina Sabona Sněhoty.

Asi největší sprejerskou hvězdou se stane domácí Martin Sněhota, který je v Bolaticích a širokém okolí znám jako Sabon. S jeho tvorbou se zde můžete seznámit na různých místech. Například na autobusových zastávkách, odpadkových koších a dalo by se pokračovat.

Je to pár let, co vedení Bolatic představil svůj projekt týkající se zkrášlení obce a uspěl. Dnes si Bolatice bez Sabonových maleb snad už ani nelze představit. Kromě sprejů mu to výborně jde také na malířském plátně. Mimo jiné založil volnou uměleckou skupinu Defabrik. Jde o kolektiv lidí, který tvoří jak osobní, tak kolektivní díla. Malují, píšou, točí, hrají, mluví… Jedná se zkrátka o umělecké univerzály.

Defabrik má i své studio. To se soustředí na grafiku a design. „Sprejování se věnuju jen okrajově. Nejvíce se zabývám objekty, malbou a grafikou," popisoval právě Martin Sněhota.

Třebaže sprejeřina pro něho není prioritní činnost, v pátek se budete moci přesvědčit o tom, že s plechovkou v ruce mu to jde doslova náramně. Pokud se nebudete moci v pátek večer dostavit k bolatické staré škole, od 30. září do 1. listopadu do svého programu stoprocentně zařaďte návštěvu ostravské galerie Lepus, kde Sabon bude vystavovat některá ze svých děl.

Před nedávnem jste s nadaným bolatickým umělcem mohli slyšet také rozhovor v Českém rozhlasu.

Nechybí ani Khomator

Lidem, kteří se trochu orientují na české sprejerské scéně, stoprocentně něco řekne také jméno Nikoly Vavrouse, známého pod uměleckým pseudonymem Khomator. Příznivci hip hopu toto jméno okamžitě spojí také s hudební scénou, kde se se svými vytříbenými texty rovněž prosadil.

Začínal v uskupení Vysoké komíny, které je v současnosti už hudbou minulosti. Vydal několik desek. Zmiňme třeba Terapii nebo Tři x Čtyři. Proslavil se také albem Silezja unja. Šlo o projekt, do něhož bylo zapojeno hned několik MC's ze Slezska. A to i z polské strany.

Fajnšmekři určitě vzpomenou na stejnojmennou skladbu, která s klidem na duši může být dodnes považována za velký hit a zároveň srdcovka pro ty, jež se maximálně ztotožňují se slezským regionem.

Tomáš Pustka, Petr Dušek