„Jak už jsou návštěvníci zvyklí, mohou se kromě velké oslavy v parku, která letos připadá na neděli 18. října, těšit i na řadu doprovodných akcí.

„Se zajímavým nápadem přišel spolek NaZemi, který vytvořil výstavu týkající se odpovědné spotřeby. Tato výstava, jejímž tématem je letos káva, bude viset na stromech v oblíbených parcích po celém Česku. Pokud vás zajímá problematika fair trade, přijďte si výstavu na stromech s názvem „Plné ruce práce" prohlédnout do jírovcové aleje u Obecního domu od 5. do 9. října," informuje mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Hlavní bod programu se uskuteční v neděli, kdy park obsadí stanoviště spousty opavských škol, ale také včelaři, zahrádkáři, lesníci, houbaři, řezbáři, stromolezci a další, kteří se s návštěvníky budou chtít podělit o informace.

„V další části parku za Ptačím vrchem se mohou děti i dospělí také zúčastnit Barevného dne, který si připravila společnost Eko-kom na téma třídění a recyklace odpadů ve vztahu k životnímu prostředí a stromům. Pokud bude nepříznivé počasí, akce se přesune o týden na neděli 25. října," pokračuje Dobrovolná.

Zaměstnanci magistrátu připravili také dendrologické procházky parkem s Miroslavem Frankem, a to nejen přímo při oslavě Dne stromů ve 14.30, ale také samostatně 20. října od 16 hodin v sadech Svobody. Svátek bude pokračovat výsadbou, a to v Malých Hošticích 24. října. Celkem v krajině přibude dvacet nových stromů. Závěrečná akce bude věnována houbařům.

„Letos se tedy všichni vášniví houbaři mohou těšit na velmi zajímavou houbařskou exkurzi do Štítinského polesí za doprovodu zkušeného mykologa Víta Balnera. Sraz bude 28. října po osmé hodině na konečné stanici autobusu 220 Suché Lazce, Přerovec. Pokud hub poroste hodně a návštěvníci budou mít zájem, exkurze se protáhne, ale nejdéle do 14 hodin," uzavřela Dobrovolná.

Program svátku

5.-9. října: Plné ruce práce výstava na stromech. (alej u Obecního domu)
18. října: Oslava Dne stromů (Sady Svobody, 13.00 - 17.00)
20. října: Stromy kolem nás (komentovaná prohlídka, sraz u vstupu do zahrady u Minoritu, 16.00)

24. října: Výsadba stromů v Malých Hošticích (sraz na konci ulice Horní, 10.00)
28. října: Houbařská exkurze (konečná linky 220 Suché Lazce-Přerovec, 8.00)