Odborníci poradí zahrádkářům i houbařům, u stánku životního prostředí bude řeč zejména o nastupující topné sezoně. Nudit se nebudou ani děti, které si mohou vyrobit krmítko pro ptáčky i ozdoby z podzimních plodů, vydat se na lesní stezku nebo si zasadit do květináče svůj vánoční stromeček.

Kromě výstav exotických šišek a zajímavostí kolem stromů nabídnou organizátoři přítomným též ochutnávky moštu, medu, marmelád, přírodních likérů a jiných regionálních dobrot. Dendrolog Miroslav Frank pozve ve 14.30 hodin zájemce na komentovanou procházku městskými parky, která začíná u vstupu do zahrady Minoriského kláštera.

Slezské zemské muzeum umožní od 20. do 24. října předem objednaným skupinám v arboretu program, složený z prohlídky areálu a informací o vývoji rostlin a jejich tajemství. Opavané se mohou do připomínky Dne stromů sami zapojit v pátek 24. října výsadbou dubů za městským hřbitovem.

Sejdou se v 15.30 hodin na Otické ulici u trolejbusové zastávky. Hned v sobotu budou zájemci sadit pro změnu stromořadí dubů a jeřábů na Svaté Anně. Sejdou se k tomu v 9 hodin u kaple sv. Anny.

Ve čtvrtek 30. října pořádá občanské sdružení Ekolyceum v čajovně Harmonie od 19 hodin zdarma přednášku o deštných pralesích. Protagonistkou se stane palma olejná produkující oblíbený palmový olej. Doprovodné programy uzavře 1. listopadu komentovaná prohlídka Městských sadů.

Do oslav Dne stromů se kromě statutárního města Opavy zapojuje pětadvacet organizací a škol.